Boyun Ağrılarından Kurtulmak İçin Yapabileceğiniz 10 Şey

Boyun Ağrılarından Kurtulmak İçin Yapabileceğiniz 10 Şey

Boyun ağrıları hepimizin mutlaka başımıza gelen ama bir türlü tam çözümünü bulamadığımız sorunlardan bir tanesidir. Pandemi nedeni ile çoğu işimizi evlerimizden yönetmeye başladık. Özellikle iş ve okul konularında teknolojiye fazlasıyla maruz kaldık. Bilgisayar, telefon, tablet vb. ürünleri kullanırken duruş bozukluklarımızdan kaynaklanan boyun ağrılarımızda kaçınılmaz oldu. Peki bu boyun ağrısından kurtulmak için neler yapaabilirsiniz?

1. Sert Yatak

Yatak seçimi yaparken yatağın boyutu ve genişliği kadar rahatlığını da düşünmemiz gerekir. İleride vücut yapımızı bozacak veya sorun oluşturacak yataklar seçmemeliyiz. Boyun ağrılarına çok fazla sebep vermemek için seçtiğimiz yataklar çok yumuşak olmaması gerekir. Sert yataklar bu ağrıların oluşmasını engellemek için kullanılan yöntemlerden birisidir. Hayatımıza kattığımız küçük değişikler ağrımızı biraz dahi azaltacaktır.

2. İnce Yastık veya Yastıksız Uyumak

Yatak seçimi yaparken dikkatli olmalıyız ama tek başına doğru yatak çözüm değildir. Yastık seçiminde de hassas olmalıyız. Yastıklar boynumuza en yakın bulanan yerde konumlanır. Bu yüzden düzgün yastık birçok sorunu düzeltebilir. Yüksek yastıklarda uyumak boynumuzu yukarı kaldırır ve bizi rahatsız eder. İnce yastık veya yastıksız uyumak, yüksek bir yastıkta uyumaktan kat be kat iyidir.

3. Isıtılmış Havlu Konulabilir

Boyun ağrımız başladı ve geçiremiyorsak bir havluyu ısıtabiliriz ve ısıtılmış su ile ıslatabiliriz. Islattıktan sonra fazla suyu sıkmayı unutmayalım. Biliyorsunuz ki sıcaklık kaslarımızı gevşetirken soğuk hava vücudumuza tam tersi özellik vererek vücudu dinç tutar canlandırır. Bizlerde havlumuzun ısındığından emin oluyoruz ve sonrasında boynumuzun ağrıyan bölümünde bir süre bekletiyoruz. Kaslarımız gevşemesine ve ağrılarımızın azalmasına yardımcı oluyoruz.

4. Kas Gevşetici İlaçlar

İlaçlar en son kullanılmasını istediğimiz ürünlerdir. Ancak ağrılarımız arttığında doktor kontrolünde kas gevşeticiler kullanabiliriz. Kas gevşeticiler aynı sıcak havlu kullanımındaki gibi kaslarımızı rahatlatır ve ağrılarımızın azalmasına yardımcı olurlar. Rahatlamamıza sebep olan kas gevşeticiler uykumuzu da getirebilir bu yüzden kullanırken doktorumuzun tavsiyelerine uymalıyız. Araç kullanacağımız zaman veya ders çalışacağımız zaman çok fazla kas gevşetici ilaçlar kullanmamalıyız.

5. Masaj

Masaj, kaslarda yaşanan birçok sorunlarda uygulanırken boyun sorunlarında da uygulanması önerilen bir yöntemdir.  Masaj kan dolaşımını arttırır ve kasların rahatlamasını sağlar. Hafif nazik bir şekilde yapılan masajlar daha etkilidir. Özellikle masaj yağları kullanılmalı yavaş bir şekilde masaj uygulanmalıdır. Doğru masaj teknikleri boyundaki tutulmayı ve ağrıyı azaltır. Masajdan sonrada sıcak havlu uygulaması da tekrar yapılabilir.

6. Egzersiz

Yaşamımızda olmazsa olmazlardan biri olan egzersiz, eksikliğinde vücudumuzda oluşan kas eklem sorunları ile de bizlere hatırlatır. Sadece boyun için değil her zaman tüm vücudumuz için egzersizler yapmalı vücudumuzu kaslarımızı güçlendirmeliyiz. Boyun ağrılarımız arttığında mutlaka bir fizyoterapist ile görüşmeliyiz. Doktorumuzun tedavi amaçlı bize söylediği egzersizleri düzenli ve eksiksiz bir şekilde mutlaka uygulamalıyız.

7. Duruş Biçimine Dikkat Etmek

En çok yapılan hatalardan biri de duruşumuza dikkat etmememizdir. Bu nedenden dolayı birçok sorun ve ağrılar ile baş başa kalıyoruz. Bilgisayar başında otururken, televizyon izlerken özelliklede telefon ile oynarken duruş bozukluğu yaşıyoruz. Dik bir şekilde durmuyoruz ve kamburlaşıyoruz. Dik durmamamızdan ötürü boynumuza binen yük miktarı artıyor ve çok çabuk boynumuz ağrımaya başlıyor. Bu yüzden özellikle teknolojik aletler kullanırken duruş biçimimize önem gösterelim.

8. Çok Fazla Boyunu Eğerek Çalışmamak

İş yaparken, çalışırken, oyun oynarken aslında hareketlerimize çok fazla dikkat ederek davranmayız. Oysa ki her bir yanlış davranışımız bizlere kötü anlamda geri dönüşleri bulunur. Örneğin bir şey almak için eğildiğimizde dik bir şekilde çömelmek ve kalkmak hem sırtımız belimiz hem de boynumuz için iyi bir hareket olur. Yanlış yaptığımız bir davranış alışkanlığımıza dönüşebilir ve sürekli o şekilde davranabiliriz bu yüzden en ufak davranışımıza dikkat edelim ki sonra daha kötü sonuçlarla yüz yüze kalmayalım.

9. Elma Sirkesi

Boyun ağrımızın arttığını hissettiğimizde elma sirkesi kullanabiliriz. Elma sirkesinin anti-flamatuar ve antioksidan özelliği vardır. Yani kas gevşetici ve ağrı kesici özelliğe sahiptir. Bu özellikleri sayesinde boyun ağrısına çok iyi gelir. Ağrımız başladığında yapmamız gereken kullanılmamış bir havluya elma sirkesi dökmek hafifçe sıkmak ve daha sonra boynumuzda yaklaşık 1-2 saat bekletmek. Ağrımız tamamen geçmedi ise ağrı geçene kadar bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

10. Zencefil

Elma sirkesi haricinde boyun ağrımızın azalmasına yardımcı olan bir diğer madde ise zencefildir. Zencefilinde anti- flamatuar özelliği vardır. Zencefil boyundaki kan akışını hızlandırır, iltihabı ve ağrıyı durdurmaya yardımcı olur. Zencefili yaklaşık 2-3 yemek kaşığı kadar tülbent içine koyup sıcak suda yarım dakika kadar bekletiriz. Daha sonra tülbenti boynumuza koyarız. Yaklaşık 15 dakika kadar bekletiriz ve bu işlemi bir süre tekrarlayabiliriz. Ağrımız geçtiğinde işlem sona erer.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - tanıtım yazısı - antalya haber - cialis - sosyalhane.com