Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Borsadaki manipülasyon iddialarıyla ilgili önerge

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ayrıca Engin Özkoç, Borsa İstanbul hisselerindeki manipülasyon iddialarının …

Borsadaki manipülasyon iddialarıyla ilgili önerge

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ayrıca Engin Özkoç, Borsa İstanbul hisselerindeki manipülasyon iddialarının incelenmesi amacıyla Meclis’te komisyon kurulması için araştırma önergesi hazırladı.

Altay, Özel ayrıca Özkoç ile CHP’li diğer milletvekillerinin imzasıyla TBMM’ye sunulan önergede, “Borsa İstanbul’da yapılan manipülatif işlemlerde kamu görevlilerinin ayrıca kamu kurum ayrıca kuruluşlarının rolü ayrıca sorumluluklarının belirlenmesi, küçük yatırımcıların uğratıldığı zararın tespiti, bu tür işlemlerin tekrarlanmaması, sermaye piyasalarının rüşvet ayrıca yolsuzluklardan arındırılarak güvenilir bir alana dönüştürülmesi, piyasayı düzenlemek ayrıca denetlemekle görevli kurumların bağımsızlığının sağlanması için alınacak önlemlerin araştırılması.” talepleri yer aldı.

Önergede şunlar kaydedildi:

“Bankacılık hisseleriyle yapılan bu işlemlerle, hisse senedi fiyatları yapay olarak yükseltilmiş, bazı ulusal ayrıca uluslararası gelişmeler yüzünden bu hisselerin fiyatlarında 13 Eylül’den itibaren hızlı düşüşler yaşanmasıyla, skandal ortaya çıkmış ayrıca küçük yatırımcıların milyarlarca lira zarar etmesine yol açılmıştır. Sermaye Piyasası Kurulu’nun uzun bir süre sessiz kalarak izlediği, ancak olay tesadüfen ortaya çıktıktan bir süre sonra kamuoyu baskısıyla bazı şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunmak zorunda kaldığı bu piyasa dolandırıcılığının yapılmasına, paylaşım ayrıca açıklamalarıyla yardımda bulunan, dolayısıyla küçük yatırımcıların dolandırılmasına zemin hazırlayan kimi kamu görevlileri ile kurum ayrıca kuruluşları hakkında ise herhangi bir işlem yapılmamaktadır. SPK’nın açıklamalarından, Cumhuriyet Başsavcılığının, soruşturmayı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107’nci maddesinin birinci fıkrasının kapsamında, ‘Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ayrıca taleplerine ilişkin olarak yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım veya satım yapanlar, emir verenler, emir iptal edenler, emir değiştirenler veya hesap hareketleri gerçekleştirenler’ hakkında yürüttüğü anlaşılmaktadır. Ancak binlerce küçük yatırımcının zarar etmesine, Türkiye sermaye piyasalarına zaten çok az olan güveni tümüyle yok olmasına yol açan bu işlemlere, söz, açıklama ayrıca mesajlarıyla yardımcı olan kamu görevlileri ayrıca kurum ayrıca kuruluşların da ortaya çıkarılması gerekmektedir.

Sermaye piyasaları, tek adam rejimiyle birlikte sonu gelmez bir ekonomik kriz sürecine giren Türkiye’de en fazla tahrip edilen alanlardan biri olmuştur. Gerek Türkiye ekonomisine olan güvenin kaybolması, gerek sermaye piyasalarını düzenlemek ayrıca denetlemekle görevli, kararlarını bağımsız olarak alması gereken kurum ayrıca kuruluşların iktidarın güdümüne girmesi, iktidar partisin mensup kimi siyasiler ayrıca onların yakınları ile bürokratların, Cumhurbaşkanlığı danışmanlarının isimlerin de karıştığı ileri sürülen bazı rüşvet ayrıca yolsuzluk iddiaları da sermaye piyasalarının güvenirliğine büyük bir darbe indirmiştir.

Ayrıca, tek adam rejiminin aldığı kimi ekonomik kararların da sermaye piyasalarında küçük yatırımcıların, büyük oyuncular tarafınca ‘silkelenmesine’ zemin hazırladığı da anlaşılmaktadır. Bazı hesaplamalara göre, küçük yatırımcının zararı 5 milyar dolar düzeyindedir. Güven erozyonunu derinleştiren ayrıca küçük yatırımcıların milyarlarca dolar zarar etmesine yol açan bu sürecin ayrıca ekonomi yönetiminin bu süreçteki sorumluluğunun ortaya çıkarılması görevi TBMM’ye düşmektedir.” (ANKA)

ETİKETLER: Güven, İşlem, Piyasa, Sermaye, Süre
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.