Borsa Neden Düşüyor Diye İzleyenler İçin Yeni Hedef 2024’ün İkinci Yarısı!

2024 gün sayarken, düşüş eğiliminde olan Borsa İstanbul’da 2024 yılının ilk yarısının da dengeli bir şekilde seyretmesini bekleyen uzmanlar, yılın ikinci yarısında göstergelerin olumlu olmasını bekliyor. Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi 3,5 yılda …

Borsa Neden Düşüyor Diye İzleyenler İçin Yeni Hedef 2024’ün İkinci Yarısı!

2024 gün sayarken, düşüş eğiliminde olan Borsa İstanbul’da 2024 yılının ilk yarısının da dengeli bir şekilde seyretmesini bekleyen uzmanlar, yılın ikinci yarısında göstergelerin olumlu olmasını bekliyor.

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi 3,5 yılda yaklaşık 10 kat artarak 825 puandan 8.500 puana çıkarken, yükseliş son 2 yılda ise daha güçlü oldu. Düşüşlerin sertleştiği son aylarda ise yatırımcı çıkışları da görülürken, Borsa’da gelecek yıl ne bekleniyor?

2022’de faiz indirimleriyle, kurdaki yatay seyir, enflasyon derken hem yükselişi hem de yatırımcı girişi alternatifsiz kaldığını gösteren Borsa İstanbul’da 2023 Mayıs seçimleri sonrasında faiz artışlarıyla yükselişin ve girişlerin hızı kesildi.

Bloomberg Businessweek Türkiye’nin aktardığına göre, uzmanlar 2024’e girmeye hazırlanırken, yılın ikinci yarısından umutlu.

QNB Finansinvest Araştırma Grup Yöneticisi Can Alagöz, 2024 yılı ilk yarısında yine yüksek volatilite (dalgalanma/oynaklık) beklediklerini açıklarken, bunu faizlerin yeniden reel seviyelere çıkmasına bağladı.

Alagöz, ‘Enflasyonun da yüksek seyrini göz önünde bulundurursak yılın ilk yarısının görece biraz daha dengeli bir piyasa dinamiğiyle devam etme ihtimali yüksek’ derken, yılın ikinci yarısına ilişkin beklentilerinin olumlu olduğunu da belirtti. 

Alagöz, 2024’ün ikinci yarısında enflasyonda yeniden düşüş trendine girileceği beklentisi, para politikasında normalleşme adımları, dünyada güçlü merkez bankalarının faiz indirimleriyle küresel finans otoritelerinin Türkiye’ye yönelik ilgisinin artabileceği bir dönem olma ihtimalini de yüksek gördüğünü açıkladı.

İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Seda Yalçınkaya Özer, ekonomi politikalarında atılan adımların olumlu sonuçlarının pozitif bir görünüm ortaya çıkarmasını beklediklerini belirtirken, “Çok ciddi anlamda bir para çıkışının olacağını, CDS’lerde tekrar bir yükseliş yaşanacağını, ekonomi politikalarında ters bir dönüş olacağı düşünmüyoruz” dedi.

Özer, borsada rallinin bittiğinin söylenemeyeceğini belirtirken, gelecek dönemde olağanüstü bir durum olmadığı, ekonomi politikalarının farklılaşmadığı, ‘siyah kuğu’ olarak nitelenen hesaplanamayan ve öngörülemeyen risklerin olmayıp, enflasyonda da düşüş trendinin sürdüğü durumlarda, borsanın 2024’ün ikinci yarısında alımlara sahne olacağını söyledi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.