Borsa İstanbul’da Yükseliş Sürecek mi? Dolarda Yeni Eşik Aşıldı mı? Altın ve Petrol: Her Kapı Fed’e Çıkıyor!

Merkez bankaları sıkı para politikalarını sürdürerek faiz artırımlarına devam edileceği beklentileriyle fiyatlamaları etkilerken, Avrupa’da da …

Borsa İstanbul’da Yükseliş Sürecek mi? Dolarda Yeni Eşik Aşıldı mı? Altın ve Petrol: Her Kapı Fed’e Çıkıyor!

Merkez bankaları sıkı para politikalarını sürdürerek faiz artırımlarına devam edileceği beklentileriyle fiyatlamaları etkilerken, Avrupa’da da resesyon kaygıları artıyor. Çin ekonomisinde de karantinalar ayrıca verilerle desteklenen bir yavaşlama süreci beklentisiyle risk iştahı düşüyor. 

Dünya bugün imalat sanayi PMI verileri öne çıkarken, tahvil faizlerindeki yükselişin de yakından izlenmesi gerektiği belirtiliyor. Borsa İstanbul’da oynaklığın sürmesi beklenirken, dolar/TL’de 18,20 seviyesinin aşılmasıyla yükselişin sürüp sürmeyeceği izleniyor. 

Eylül ayının başlamasıyla zorlu koşulların da artacağını belirten uzmanlar, yatırımcıları sert fiyatlamalar karşı temkinli olmaları özelinde uyarıyor.

BIST 100 endeksi güne yüzde 0,09 oranında 2,71 puan düşüşle 3.168,50 puandan başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, dün açıklanan büyüme verisi etkisiyle yüzde 0,20 oranında yükselişle 3.171,21 puandan rekor kapanış ile günü tamamladı. Gün içi zirvesini de 3.198,99 puana taşırken, Moody’s de Türkiye’nin 2022 büyüme tahminini yüzde 3,5’ten yüzde 4,5’e çıkardı.

Endekste teknik seviyelerde yukarıda 3.200 direnç konumunda, aşağıda da 3.050 destek konumunda izlenecek. Vadeli işlemlerde BİST 30 endeksi güne yüzde 0,43 oranında düşüşle başladı.

Bugün beklenen haftalık işsizlik başvuruları ile yarın açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi Fed’in hamlelerine dair yol ışığı olacak.

Fed’den yapılan açıklamalar eylül toplantısında 75 baz puan indirimi olası görürken, açıklanan özel sektör istihdam verisinin yaklaşık bir bu yılın en düşük artışını kaydettiği görüldü.

ABD borsasında satıcılı seyir sürerken, Dow Jones endeksi yüzde 0,88, S&P 500 yüzde 0,78 ayrıca Nasdaq yüzde 0,56 oranında gerilemeyle günü tamamladı. 

Avrupa’da da enerji krizi ayrıca enflasyon ana gündemde yerini korurken, resesyon endişeleri de sürüyor. Borsalarda da satış ağırlıklı sürerek, Almanya’da DAX 40 yüzde 0,97, Fransa’da CAC 40 yüzde 1,37 ayrıca İngiltere’de FTSE 100 yüzde 1,05 oranında değer kaybıyla günü tamamladı.

Asya bölgesinde, Çin’de artan vaka sayılarıyla karantinaların üretim, teknoloji ayrıca tedarikte etkili olması bekleniyor. Borsalar da güne satıcılı başladı. Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,53, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 2,28 ayrıca Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,49 oranında düşüşle günü tamamladı.

ABD doları, Fed’in enflasyon ile mücadelesinden destek alıyor, ancak er ya da geç düzeltme gelecek

Euro/dolar paritesi dün yükselişe geçerek 1 seviyesinin üzerine çıkmıştı. Bugün bir miktar gerilese de 1’in üzerinde yerini koruyor. 

Dolar/TL’de yatay seyir sürerken, dün günü 18,19’dan tamamlayan kur, bugün 18,20 üzerinde işlem görüyor. Euro/TL de 18,26 seviyesinden karşılık buluyor. 

Swissquote Bank analisti İpek Özkardeşkaya bugün yayınladığı yatırımcı notunda, ABD dolarının Fed’in yüksek enflasyon ile mücadeleye bağlı kalmasından destek aldığını söyledi. 

Beklentilerden zayıf gelen ADP özel sektörü istihdam verisine rağmen ABD dolarının güçlü olmasını değerlendiren Özkardeşkaya, ‘Fed enflasyonu frenlemeye kararlı ayrıca bunun için ekonomide, istihdam piyasasında bir yavaşlamayı kabul etmeye istekli. Bunun yanı sıra, bugün pandemi, savaş ayrıca enerji krizinin ortaya çıkardığı yüksek stres döneminde ABD dolanının güvenli liman statüsünde olduğunu da not etmek gerekli’ dedi.

ABD dolarında er ya da geç aşağı yönlü bir düzeltme olacağını belirten Özkardeşkaya, ancak zamanlamanın belirsiz olduğuna dikkat çekti.

Dolar Endeksi bugün düne göre yüzde 0,14 artışla 109,02 seviyesinden işlem görüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri de yüzde 3,22 ile 2 ayın zirvesinde bulunuyor. Türkiye’de 5 yıllı tahvil faizi de 14,58 seviyesinde bulunuyor.

Altın, 6 haftanın en düşük seviyesini gördü

Uluslararası piyasalarda spot altın fiyatın bu sabah son 6 haftanın en düşük seviyesi olan 1702,34 dolar/onsa kadar geriledi. 

Güçlü ABD doları ayrıca Fed’in agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentileri altın fiyatını aşağı çekti. 

Spot altın sabah saatlerinde düne göre yüzde 0,30 düşüşle 1705,98 dolar/ons seviyesinden işlem görürken, gram altın da 998 TL seviyesinde bulunuyor. 

Analistler, spot altın fiyatının bugün 1698 dolar/ons seviyesini test etmesini bekliyorlar. Buranın kırılması halinde 1680 dolar/ons seviyesinin yeni hedef olacağı ifade ediliyor.

Küresel ekonomi için endişeler ayrıca güçlü dolar petrol fiyatlarını aşağı çekiyor

Çin’in COVID tedbirlerini sıkılaştırmaya devam etmesi ayrıca bunun küresel ekonomi için yarattığı endişeler petrol fiyatlarını aşağı çekiyor. 

OPEC’in petrol üretimini artırdığına yönelik veriler ayrıca güçlü ABD dolarının da etkisiyle bu sabah ICE’de Kasım vadeli Brent petrolünün varil fiyatı 94,86 dolar seviyesine kadar geriledi. Brent petrol de düne göre 0,43 dolar düşüşle 95,21 dolar/varil seviyesinden işlem görüyor.

Avrupa ayrıca Asya’da artan resesyon kaygıları ile petrol fiyatlarındaki düşüş de devam etti ayrıca Brent petrolün varil fiyatı 103,3 dolardan 94,7 dolara kadar gerileyerek son iki işlem gününde yüzde 8,3 değer kaybetti.

Piyasalarda gözler Cuma günü bir araya gelecek G7’nin Rus petrolüne fiyat sınırlaması özelinde atacağı adımlara ayrıca 5 Eylül’de yapılacak OPEC+ toplantısında Eylül sonrası için belirlenecek üretim politikasında olacak. 

Analistler Brent petrolü için bugün destek seviyesi olarak 93,40 doları işaret ediyorlar, buranın aşağı kırılması halinde 91,50 dolar seviyesine kadar geri çekilme olabileceği belirtiliyor. Yukarı hareketlerde ise ilk direnç 96,85 dolar seviyesinde.

ABD’den Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasının görüşüleceği haberiyle Hollanda’da işlem gören doğal gaz vadeli fiyatlarında yüzde 10’a yakın düşüşle 239 euroya geriledi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.