Boğaziçi Üniversitesi İçin ‘İçeriden’ Bilgi: ‘4 Kabulden 3 Şaibeli’

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ünal Zenginobuz, rektör Naci İnci’nin kararı ile görevinden üç aylığına uzaklaştırılmıştı …

Boğaziçi Üniversitesi İçin ‘İçeriden’ Bilgi: ‘4 Kabulden 3 Şaibeli’

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ünal Zenginobuz, rektör Naci İnci’nin kararı ile görevinden üç aylığına uzaklaştırılmıştı. Zenginobuz, üniversitede yaşananlar hakkında açıklamalarda bulundu. Zenginobuz, Boğaziçi Üniversitesi’nin ele geçirilmeye çalışıldığını söyledi.

‘Ele geçirme hız kazandı’

Cumhuriyet’ten Sena Tufan’a konuşan Prof. Dr. Ünal Zenginobuz, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşananlar hakkında şu açıklamalarda bulundu;

“En baştan beri Boğaziçi’ni ele geçirme operasyonuyla karşı karşıyayız. Kurulları, pozisyonları ele geçirip daha sonra da kadrolaşma ayrıca Boğaziçi’ni farklı bir yere çevirme gayreti bugüne kadar geldi. İlk fırsattan itibaren bugüne kadar yapılabilecek uzaklaştırmalar, değişiklikler, kadrolaşmalar, dışarıdan insan getirmeler oldu. Şu an bu durum hız kazanmış durumda. Melih Bulu’nun ardından gelen Naci İnci de daha önceden Bulu’nun yardımcısı olduğu için, Bulu zamanında yapılan hasarların parçasıydı. Geldiğimiz noktada zamanları kısaldı diye düşünüyoruz ayrıca atağa geçmiş gözüküyorlar”

‘Aynı FÖTE döneminde olduğu gibi’

“Boğaziçi’ne, ‘Siz kapalısınız, tutucusunuz. Biz üniversiteyi uluslarasılaştıracağız’ dediler. Dedik ki yapmayın, Boğaziçi zaten uluslararası bir üniversitedir. Zaten buraya şaibeli bir şekilde Türkiye’den insanlar geliyor. Yurtdışından alınan sınavlar son derece şaibeli olabiliyor. FETÖ zamanında da bunlar oldu o yüzden biz uzun zamandır kontenjan açmıyoruz. 2-3 kontenjan dahi olsa o kadar kıymetli ki. Basit idari aşamaları da yapmadan, yabancı öğrenci kontenjanı altında açılan kontenjanlara Türkiye’de içinde bulunduğumuz yıl liseyi bitirmiş ayrıca her şeyleri itibarıyla Türkiye’den oldukları aşikar olan kişilerin okula alınmasına karşı çıktık. Mesele soruşturmalar değil. Ben ayrıca benim gibi direnç gösteren arkadaşlarıma karşı bir şey yapmak için bu tarz adımlar atıyorlar. Konuşmaktan, gerçekleri söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Çünkü üniversiteye, ülkemize öğrencilerimize borcumuz var. Burası bir üniversite olmayacaksa zaten bizim yerimiz yok.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.