Bloomberg Türkiye’nin İlk Savaş Uçağı KAAN’ı Manşetine Taşıdı: “Dönüm Noktası”

ABD’li haber ajansı Bloomberg, Türkiye’nin milli savaş uçağı KAAN’ı manşetine taşıdı. ‘Türkiye için dönüm noktası’ ifadelerinin yer aldığı haberde en büyük güçlüğün hala motor olduğunun da altı çizildi.  ABD’li haber ajansı Bloomberg, Türkiye’nin …

Bloomberg Türkiye’nin İlk Savaş Uçağı KAAN’ı Manşetine Taşıdı: “Dönüm Noktası”

ABD’li haber ajansı Bloomberg, Türkiye’nin milli savaş uçağı KAAN’ı manşetine taşıdı. ‘Türkiye için dönüm noktası’ ifadelerinin yer aldığı haberde en büyük güçlüğün hala motor olduğunun da altı çizildi. 

ABD’li haber ajansı Bloomberg, Türkiye’nin milli savaş uçağı KAAN’ı yazdı. Bloomberg ilk uçuşunu başarıyla yapan KAAN için ‘dönüm noktası’ değerlendirmesinde bulundu.

Haberde, ABD’nin Türkiye’yi Rus S-400 savunma sistemlerini satın alması nedeniyle, F-35 programından çıkardığı ve Türkiye’nin bu alanda çalışmalarını mecburi olarak hızlandırdığı hatırlatıldı.

Bugün Ankara’da yapılan ilk uçuşu okuyucularına aktaran Bloomberg, Türkiye için en büyük zorluğun hala motor tedariki olduğunu da ifade etti.

Daha önce Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Türkiye’nin kendi versiyonunu geliştirene kadar Kaan uçaklarında iki adet F110 motoru kullanmayı düşündüğünü yazmıştı.

Yine haberde uçağın seri üretime geçmesinin birkaç yılı (tahminlere göre 10 yıl) bulabileceği ifade edildi.

Genelkurmay Eski İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı PekinKAAN’da kullanılan motor için şunları söylemişti: 

‘İlk prototipler ABD’den alınan F-16 motorları ile uçacak. Ancak TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) yerli motoru üretmek için olağanüstü bir çalışma halinde.’

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.