Bloomberg: Ferit Şahenk, Galataport’u Katar Varlık Fonu’na mı Satıyor?

Bloomberg, Ferit Şahenk’in Galataport’un satışı için Katar Varlık Fonu Qatar Investment Authority ile görüştüğü iddia edildi. Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in Galataport satışı için …

Bloomberg: Ferit Şahenk, Galataport’u Katar Varlık Fonu’na mı Satıyor?

Bloomberg, Ferit Şahenk’in Galataport’un satışı için Katar Varlık Fonu Qatar Investment Authority ile görüştüğü iddia edildi.

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in Galataport satışı için Katar Varlık Fonu Qatar Investment Authority ile görüştüğü iddia edildi.

Şahenk’in yapımında 1,02 milyar Euro (1,1 milyar dolar) kredi kullandığı Galataport’un satışından elde edeceği gelirle krediyi kapatacağı da konuşuluyor. 

Bloomberg’in haberine göre, görüşmeler henüz erken aşamada ve anlaşmayla sonuçlanmayabilir.

Doğuş ve Bilgili Holding’in ortak inşa ettiği 1,7 milyar dolarlık kruvaziyer limanı projesi olan Galataport, ertelemelerin ardından 2021 yılında hizmete girmişti.

İstanbul Boğazı’nda 1,2 kilometrelik bir sahil şeridine sahip olan liman, yılda ortalama 25 milyon ziyaretçi ve 1,5 milyon yolcu ağırlayacak şekilde inşa edildi. 

Doğuş, Bilgili ve Qatar Investment Authority konuya dair Bloomberg’e yorum yapmadı.

Ferit Şahenk, Garanti Bankası’ndaki hisselerini İspanyol BBVA’ya yaklaşık 5 milyar dolara satarak otel, marina ve restoran yatırımlarına ağırlık vermişti.

Doğuş Holding, bankalarla yeniden yapılandırma anlaşması yaptığından nakit pozisyonunu artırmak istediği bilinirken, 2020 yılında İstinye Park’ta bulunan yüzde 30 hissesini Katar Varlık Fonuna satmıştı.

Geçen yıllarda Türkiye’nin en zengin insanı olan Ferit Şahenk, restoran zincirlerinin çatı markası olan “d.ream”in yüzde 20’sini de 300 milyon dolara Katar Yatırım Otoritesine satmıştı.

Türkiye ile son yıllarda siyasi ve ekonomik ilişkileri yakın olan Katar, birçok sektörde yatırım yapıyor. Katar Emiri’nin Türkiye ziyaretleri sonrası yeni satın almalar gündeme gelirken, Katar’ın Türkiye’de tamamını ya da bir kısım hissesini satın aldığı taşınmaz ve şirketler şu şekilde:

Digiturk (Bein),

QNB Finansbank,

Abank,

Borsa İstanbul,

Beymen,

Network,

BMC,

İstinye Park,

Antalya Limanı,

SeaPearl Ataköy,

Banvit,

Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı,

Süleymaniye kentsel dönüşüm projesi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.