Blog Aracı Insight: Türkiye Sağlık Sistemi Verileri

Blog Aracı Insight: Türkiye Sağlık Sistemi Verileri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bir soru önergesine verdiği yanıttan 1 Ocak 2020 tarihindeki sağlık sistemi verilerinden yola çıkarak oluşturulan infografikte paylaşılmış en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Bakan Koca’nın verdiği bilgilerde Türkiye ile OECD sağlık verilerinin karşılaştırmasına da yer verilmiş.

Bunun yanı sıra, Sağlık Bakanı’nın 19 Mart 2020’de TBMM’de gerçekleştirdiği koronavirüs bilgilendirme konuşmasında yoğun bakım kapasitelerine ilişkin paylaştığı veriler de infografikte yer almakta.

1 milyon kişi başına düşen hastane sayısında Güney Kore, OECD’nin 2017 yılı verilerine göre, 77,55 ile birinci sırada. Türkiye ise 1 milyon kişi başına düşen hastane sayısında 19 hastane ile 31 ülke arasında 23. sırada yer almaktadır.

OECD tarafından paylaşılan verilere göre, Türkiye’de 2017 yılında her 100.000 kişi başına 10,6 tıp fakültesi mezunu düşmüştü. Bu sayının 2020’deki güncellemesi henüz paylaşılmasa da QS Top Universities sıralamasında ise en iyi 500 tıp fakültesi arasında Türkiye’deki beş üniversitenin tıp fakülteleri bulunuyor.

Türkiye Sağlık Sistemi Verileri

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.