Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği Bitcoin’in yükselişinden hemen sonra başlayan hala popülerliğini koruyan bir sistemdir. Ancak, Bitcoin madenciliğine bedava Bitcoin kazanmak olarak bakmamak lazım, madencilik yapmak için iyi bir yazılım, iyi bir sistem ve ciddi bir elektrik tüketimi gerektiriyor. Dolayısıyla sermayesiz olarak girilebilecek bir şey değildir.

Tabi bu yapılamaz anlamına mı geliyor? Elbette hayır kendi kişisel bilgisayarınızın işlemci ve ekran kartı gücünü kullanarak küçük çaplı bitcoin madenciliği yapmanız gayet mümkün. Bu yazımızda Bitcoin madenciliği işi yapmak için hem profesyonel hemde amatör olarak bir rehber hazırladık. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan nasıl Bitcoin madenciliği yapılır yazımıza geçelim.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliği, kripto para olan Bitcoin isimli dijital parayı sanal ortamda üretmek anlamına gelir.  Bitcoin madencilerine Mining adı veriliyor. Bitcoin madencisi bilgisayar ortamında son işlemleri blok haline getirerek zor bir bulmacayı çözmeye çalışır. Hesaplaması zor işlemlerden oluşan bulmacayı ilk çözen kişi bir sonraki bloğu blok zincirine yerleştirerek ödülü hak kazanıyor.

İlk olarak 2009 yılında madenciliğine başlanan Bitcoin ilk yıllarda normal bir bilgisayar ortamında yapılabiliyordu. Ancak geçen yıllar içerisinde Bitcoin madenciliğine ilginin artması ile madencilik de zor hale geldi. Günümüzde Bitcoin madenciliği yapabilmek için özel bir tasarım olan ASIC sistemleri kullanmak gerekiyor. Sistemin pahalı ve zor bir kurulum olmasının yanı sıra çok fazla enerji tüketiyor olması madenciliği zor bir hale getirdi.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği yapabilmeniz için özel bir bilgisayar sistemleri ağı kurmanız gerekiyor. Özel entegre bir sistem olan ASIC, Bitcoin madenciliği için gerekli olan donanımı sunuyor. Sistemi kurduktan sonra madencilik makinelerinizi F2pool, Poolin, Btc.com, Antpool gibi bir madencilik havuzuna yönlendirmeniz gerekecektir. Sonrasında Bitcoin madenciliği yaparak Bitcoin üretebilmeniz için donanımınızda işlem görecek programlar gerekir.

En çok kazandıran ve tercih edilen programlar CGMiner, BFGMiner, BitMinter, MacMiner programlarıdır. Bu programlardan birini sisteminize kurmanız gerekiyor. Bitcoin madenciliği için gerekli olan bilgisayar sistem ve donanımını kurup bir madencilik havuzuna yönlendirdikten sonra kazmaya başlayabilirsiniz. Son işlemleri blok haline getirip matematik hesaplama gerektiren bir bulmacayı kısa süre içerisinde çözmeniz gerekecektir. İlk bulan kişi ödül kazanacağından hız önemlidir.

Bitcoin Madenciliğinde Enerji Tüketimi

Bitcoin madenciliği konusunda bilmeniz gereken en önemli konu çok fazla enerji tüketimi olacağıdır. Hem kurulan bilgisayar sistemi hem de kurmak zorunda kalacağınız havalandırma ve soğutma sistemleri çok fazla enerji tüketir. 1 Bitcoin üretmek için bir evin aylık ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik tüketebilirsiniz. Sürekli Bitcoin madenciliği yapan kişiler bilgisayar sistemlerinin ısınmayacağı uygun hava koşullarına sahip yerlere göç etmektedir.

Piyasada çıkartılabilecek Bitcoin miktarı 21 milyondur. Ve 2009 yılından bu yana giderek artan talep nedeniyle Bitcoin çıkartmak gittikçe zorlaşmıştır. Daha detaylı sistemler kurmak ve daha zor işlemleri çözmek gerekiyor. Bu sebeple madencilik zorlaştıkça enerji giderleri de artmıştır. Son yıllarda petrol şirketleri tesislerin petrol atıklarını enerji olarak kullanıp Bitcoin madenciliği yapmaya başlamıştır. Çok fazla enerji tüketen bir sistem ile yapılabilir hale gelmiş olması dünyada tepkilere de neden olmuştur.

Bitcoin madenciliği nedir? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? ve Bitcoin Üretmek için gereken enerjiden bahsettiğimiz Bitcoin madenciliği içeriğimiz bu kadardı, Bitcoin ve kripto para konularından daha fazla içeriğe ulaşmak için kripto para bağlantısına tıklayarak kategorimizi ziyaret edebilir bu konuda daha fazla içeriğe ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.