Bitcoin Hakkında En Merak Edilen 10 Bilgi

Bitcoin Hakkında En Merak Edilen 10 Bilgi

Bitcoin hakkında bilgiler: Son zamanlarda adından sürekli bahsettiren Bitcoin, dijital bir para birimidir. Kripto para ailesinin  bir üyesi olan Bitcoin, herhangi bir kurum veya kuruluş tarafından kontrol edilmemektedir. Deep web de en çok kullanılan para birimi olarak bilinen Bitcoin hakkında 10 bilgi listeme gelin beraber göz atalım.

Bitcoin Hakkında En Merak Edilen 10 Bilgi

1. Bitcoin Kim Tarafından Bulundu?

Bitcoin’i Satoshi Nakamoto isimli kişi veya kişilerin icat ettiği bilinmekle beraber Nakamoto’nun gerçek kimliğini kimse bilmemektedir. Nakamoto’nun kim olduğuna dair birçok iddia ve teori üretilse de gerçek kimliği hala sırrını korumaktadır. Nakamoto’nun kimliğini gizlemesinin nedeninin kendinden çok mucidi olduğu Bitcoin’in konuşulmasını yani kendinden çok mucidini ön plana çıkarmak istediği düşünülüyor.

2. Bitcoin Kimler Tarafından Kontrol Ediliyor?

Bitcoin herhangi bir kurum veya kuruluşa bağlı olmayan bir dijital para birimidir. Şeffaf oluşu ve dünya üzerindeki her insanın işlem yapabilmesine ve oluşan akışı görebilmesine olanak sağladığı için, aslında Bitcoin ile işlem yapan bütün kullanıcılar yöneticidir demek yanlış olmaz.

3. Bitcoin Nasıl Çalışıyor?

Bitcoin, blockchain teknolojisi ile beraber çalışır. Blockchain teknolojisi birbirine bağlı olan bloklardan oluşur dolayısıyla bir blokta değişiklik yapılmak istendiğinde diğer bloklarda da değişiklik yapılması gereklidir. Bu nedenle hesaplarda değişiklik yapmak veya hırsızlık olayı yok denecek kadar düşük bir ihtimaldir. Bitcoin alım satımı kripto para borsaları sayesinde yapılabilir.

4. Bitcoin Nedir?

Bitcoin, mucidi Satoshi Nakamoto olan bir dijital bir para birimidir.

5. Bitcoin Bankadan Çekilebilir Mi?

Hayır. Bitcoin fiziksel olmayan dijital bir para birimidir. Bitcoin ile dijital ortam üzerinden alışveriş yapabilirsiniz ancak direkt fiziksel olarak onu çekip kullanamazsınız. Bunu yapabilmeniz için önce Bitcoin’i Dolar veya TL olarak çevirmeniz gereklidir.

6. Bitcoin Nasıl Üretiliyor?

Bitcoin madenci dediğimiz insanlar tarafından dijital ortamda çeşitli algoritmalar ile şifreleri çözerek üretiliyor. Bitcoin madenciliği yapan insanlara yani Bitcoin kazan insanlar, bu kazma işlemini yaparken her seferinde bir öncekinden daha zor bir şifre ile karşılaşıyorlar. Bu şifreleri en önce çözmeyi başaran madenci Bitcoin kazanıyor.

7. Bitcoin Sınırsız Mı?

Hayır sınırsız değildir. Dolaşıma yalnızca 21 Milyon Bitcoin çıkana kadar Bitcoin üretilecek şekilde bir sistem ayarlanmıştır. Dolaşımda toplam 21 milyon Bitcoin olduğunda Bitcoin üretimi duracaktır.

8. Bitcoin İle Zengin Olabilir Miyim?

Bitcoin’in son zamanlarda iyice yaygınlaşması ve ismini duyurması ile beraber, Bitcoin ile zengin olur muyum? sorusu da iyice yaygınlaştı. Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Bitcoin’i altın gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki altın bir artıyor bir azalıyorsa yani değerinde değişme oluyorsa Bitcoin’de aynı şekilde değerinde sürekli değişme olan bir sanal para. Dolayısıyla bu tamamen kişinin kendi stratejisine bağlı bir durum. Kesinlik belirtilemez.

9. Bitcoin’in Değerini Ne Belirliyor?

Bitcoin’in dijital bir para olduğunu defalarca söyledik. Bu da demek oluyor ki diğer tüm paralar gibi Bitcoin’in değeri de arz ve talep e göre belirleniyor. Artıyor ve azalıyor.

10. Bitcoin’in Tarihi

Kısaca bahsetmek gerekirse Bitcoin Satoshi Nakamoto tarafından icat edilmiş bir sanal paradır. Bitcoin ilk olarak 3 Ocak 2009’da hayata geçmiştir. İlk Bitcoin transferi Nakamoto ve Nakamoto’ya yardım eden Hal Finney arasında olmuştur. İlk Bitcoin alışverişi ise Laszlo Hanyecz tarafından 10.000 Bitcoin ile pizza alarak gerçekleşmiştir. Bitcoin’in şimdiki değerini düşündüğümüzde Laszlo 10.000 Bitcoin İle şu anda zengin olabilirdi.

Sizin Bitcoin hakkındaki düşünceleriniz neler?

YAZAR BİLGİSİ
Ayşenur Yalçın
Güzel yazmak, iyi düşünmek demektir. Hobi olarak başladığım bu yolculukta adım adım iyiye, daha iyiye gitmeyi planlıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al - tanıtım yazısı