Bir Günlük Aradan Sonra Gündem Ayın Son Gününde Yoğunlaşıyor: Piyasalarda Neler İzlenecek?

Yurt içinde ayın son günü önemli bir veri takip edilecek; Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), ikinci çeyrek için GSYH rakamlarını açıklayacak.  Yurt …

Bir Günlük Aradan Sonra Gündem Ayın Son Gününde Yoğunlaşıyor: Piyasalarda Neler İzlenecek?

Yurt içinde ayın son günü önemli bir veri takip edilecek; Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), ikinci çeyrek için GSYH rakamlarını açıklayacak. 

Yurt haricinde Almanya iş gücü, Euro Bölgesi enflasyonu, ABD ADP özel sektör istihdamı ayrıca Chicago PMI verileri öne çıkıyor.

Zorunlu karşılıklar hakkındaki tebliğde değişiklik yapılmasına dair tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, gerçek ayrıca tüzel kişi dönüşüm oranı yüzde 10’nun altında kalan bankalar ilaayrıca 5 puan, yüzde 10 ila yüzde 20 arasında olan bankalar ise ilaayrıca 3 puan zorunlu karşılık ayıracak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bir asır önce kendi halklarını ayrıca ülkelerini felakete sürükleyen Yunanistanlı siyasetçilerin bugünde aynı yanlışta ısrar ettiklerini görüyoruz. Yunanistan bizim ne siyasi, ne ekonomik, ne de askeri olarak dengimiz ayrıca muhatabımız değildir. Yunanistan’ın hava sahamızı ihlal, uçaklarımızı tacizle başlayan hasmane tavırlarını S-300 radar kilidi atma seviyesine çıkararak aslında bizlere değil NATO’ya ayrıca müttefiklere meydan okumuştur” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, ‘Daha Güvenli Amerika Planı’ hakkında yaptığı açıklamada, ABD’de saldırı silahlarını yasaklamaya kararlı olduğunu söyledi.

Tayvan ordusu, Çin’e ait insansız hava aracının (İHA) tüm uyarılara rağmen Tayvan’a bağlı Erdan Adası üzerinde uçuşuna devam etmesi üzerine ilk kez bir Çin İHA’sına uyarı ateşi açtı.

Avrupa Birliği (AB), Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki çatışmaların ardından ‘önleyici bir güvenlik önlemi’ olarak Ukrayna’ya radyasyon riskine karşı 5 milyondan fazla anti-radyasyon tableti gönderileceğini açıkladı.

ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, İran’ın Basra Körfezi’nde ABD’ye ait bir insansız yüzey gemisini (USV) ele geçirmeye çalışırken görüldüğünü ayrıca ABD kuvvetleri tarafınca engellendiğini duyurdu.

Goldman Sachs Group, doğal gaz fiyatlarının yüksek kalmaya devam etmesi halinde İngiltere’de enflasyonun gelecek yıl yüzde 22’ye kadar yükselebileceğini öngördü.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Fed’in fiyatlardaki yükselişi yatıştırmak için çabalarını çekinmeden sürdüreceğini, ancak enflasyonda gerilemenin sorunsuz bir süreç de olmayacağını söyledi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun bir bakanın mevcut görevini kişisel nedenlerden ötürü değiştirmek istemesi sebebiyle kabinede değişikliğe gitmesi bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ayrıca Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Euro Bölgesi’nde bir ekonomik daralma yaşanacağı endişelerinin enflasyon ile mücadele için borçlanma maliyetlerini yükseltme adımlarını rayından çıkarmaması gerektiğini söyledi.

New York Fed Başkanı John Williams, faiz oranlarının yükselmeye devam etmesini ayrıca enflasyon bastırılana kadar o seviyelerde kalmaya devam etmesini beklediğini söyledi.

TÜİK, bu yılın ikinci çeyrek dönemine ilişkin GSYH rakamlarını duyuracak.

Türkiye ekonomisi bu yılın ilk çeyrek döneminde yüzde 7,3 gibi yüksek bir oranda büyüme göstermişti. ForeksHaber anketinde ekonomistlerin 2022 yılı ikinci çeyreği için GSYH medyan tahmini yüzde 7,5, ortalama tahmini ise yüzde 7,3 büyüme yönünde oluştu (10.00).

TÜİK aynı saatte ve hizmet üretici fiyatları verilerini de açıklayacak. Endeks en son yüzde 91,27 ile rekor seviyeye çıkmıştı. 

MÜSİAD tarafınca hazırlanan SAMEKS endeksleri de takvimde yer alıyor (10.00).

TCMB, ‘Aylık Parasal Gelişmeler Raporu’nu yayımlayacak (14.30).

Günün önemli verilerinden biri de Euro Bölgesi öncü enflasyonu olacak. En son tüketici fiyatları aylık yüzde 0,1 artarken, yıllık artış yüzde 8,9 olmuştu (12.00). Aynı saatte İtalya’nın öncü tüketici fiyatları rakamları da yayımlanacak.

Japonya’dan konut başlangıçları, inşaat siparişleri ayrıca tüketici güven endeksi aynı saatte ekranlara düşecek En son konut başlangıçları yüzde 2,2 düşerken, tüketici güven endeksi 30,2 seviyesine gelmişti (08.00). 

Avrupa piyasaları Almanya’nın istihdam rakamlarıyla açılacak. Ülkede istihdam artışı yüzde 0,1 gibi sınırlı bir oranda gerçekleşirken, ILO uyumlu işsizlik oranı yüzde 3,0 olmuştu (09.00).

Fransa’dan GSYH, tüketici harcamaları ile üretici ayrıca tüketici enflasyonu verileri aynı saatte ekranlara düşecek (09.45).

Almanya iş gücü piyasalarından gelecek diğer veri işsizlik oranı ayrıca sayısı olacak. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı en son yüzde 5,4 olurken, işsiz sayısında 48 bin artış yaşanmıştı (10.55). 

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Maliye Bakanı Christian Lindner, Ekonomi Bakanı Robert Habeck medya toplantısı düzenleyecekler (12.00).

ABD’de konut piyasasında kredi başvurularını ayrıca faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak (14.00).

Hindistan’ın mali yıl ilk çeyrek (2022 Nisan-Haziran) GSYH rakamları açıklanacak. Ülkede önceki mali bu yılın son çeyreğinde GSYH yüzde 4,1 gibi Hindistan için sınırlı sayılabilecek bir büyüme göstermişti (15.00).

Brezilya’nın en son yüzde 9,4’e gerileyen işsizlik oranının yeni verisi açıklanacak (15.00). 

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Dayton Bölgesi Ticaret Odası’nda ekonomik görünüm ayrıca para politikası hakkında konuşacak (15.00).

ABD’de ADP hesaplama yöntemi değişikliği sebebiyle bir süredir ara verdiği özel sektör istihdam ayrıca ücret verilerini tekrardan yayınlamaya başlayacak (15.15).

Kanada’nın hem ikinci çeyrek için hem de Haziran için GSYH rakamları duyurulacak. Ülke ekonomisi ilk çeyrekte GSYH dönemsel yüzde 0,8, yıllık yüzde 3,1 büyümüştü (15.30). 

Şili’nin sanayi üretimi, perakende satışları ayrıca işsizlik oranı aynı saatte yayımlanacak (16.00). 

ABD’de en son 52,1 seviyesinde gelen Chicago PMI’ın yeni rakamı açıklanacak (16.45).

ABD’nin son verileri DoE petrol ayrıca petrol ürünleri stokları ile tarım fiyatları olacak (17.30, 22.00).

Meksika Merkez Bankası(Banxico), üçüncü çeyrek dönem raporunu açıklayacak (21.00).

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.