Bir Garip Şikayet: ‘Osman Gazi’ye Ayıp Oluyor, İçimdeki Cihat Duygusu Ölüyor’

Markalarla yaşadığınız sorunları şikayet etmek ayrıca çözüm bulma sitesi ‘Şikayetvar’ bu yılın ilk 6 ayına yönelik veriler paylaştı. Açıklamada …

Bir Garip Şikayet: ‘Osman Gazi’ye Ayıp Oluyor, İçimdeki Cihat Duygusu Ölüyor’

Markalarla yaşadığınız sorunları şikayet etmek ayrıca çözüm bulma sitesi ‘Şikayetvar’ bu yılın ilk 6 ayına yönelik veriler paylaştı. Açıklamada platforma gelen en ilginç şikayetler de yer aldı.

Platforma gelen en ilgi çekici şikayet televizyonundan memnun olmayan adam oldu.

Çözüm platformu Şikayetvar bu yılın ilk 6 ay verilerini paylaştı. Verilere göre 2022’nin ilk yarısında haziran ayında şikayetler zirayrıca yaparken, 204 bin 485 şikayet ile şikayetin en çok geldiği gün pazartesi oldu. 9 bin 62 şikayetle 27 Haziran 2022 tarihi en çok şikayet yazılan tarih olurken şikayetler en çok saat 14.00’da yazıldı. 2022’nin en çok ziyaret edilen ayı haziran olurken ilk 6 ayda Şikayetvar’ı aylık 18 milyonun üzerinde kullanıcı ziyaret etti. Verilere göre platformda 37 sektörde toplam 147 bin 171 marka yer alıyor.

Bu yılın ilk 6 ayında kullancılardan gelen en ilginç şikayetler bölümündeki bir şikayet ise dikkat çekti. 

Aldığı televizyondan Kuruluş Osman’ı izleyemediğini belirten kullanıcı ‘__Bastım parayı 4K televizyon aldım. Tam açıp Kurtuluş Osman’ı izleyeceğim, takılıyor. İnternet sağlayıcısını aradım Wi-Fi’den diyor. Tamam da kardeşim bana ne bundan? Tam cenk başlayacakken donuyor. İçimdeki cihat duygusu ölüyor. Ben ağız tadı ile bir Kurtuluş Osman seyredemiyorum. Osman Gazi’ye ayıp oluyor. Adam kılıcı kaldırmış ama indiremiyor. Neden çünkü internet donuyor. Duyun sesimi. Osmanlı’nın gelişini kimse durduramaz.’ diyerek sitemde bulundu.

2022’nin ilk 6 ayında 220 binin üzerinde şikayet çözüldü

Şikayetvar’a 2022’nin ilk 6 ayında toplam 717 bin 663 yeni üye katıldı. Toplam üye sayısı 8 milyon 392 bin 452’ye ulaştı. Tüketicilerin bir referans kaynağı olarak başvurduğu ayrıca satın alma kararıyla ilgili araştırma yaptığı platformda bu yılın ilk 6 ayında toplam 220 bin 486 şikayet çözüme kavuştu.

Anne-bebek-çocuk ürünleri sektörü en fazla sorun çözen sektör oldu

Şikayetvar verilerine göre 2022’nin ilk yarısında müşterisini en çok dinleyen ayrıca memnuniyet oranı en yüksek olan sektör geçtiğimiz yıl olduğu gibi yüzde 58’lik çözüm oranıyla anne-bebek-çocuk sektörü oldu. Bu oran kargo ayrıca nakliyat sektöründe yüzde 54, emlak ayrıca inşaat sektöründe yüzde 50’ye ulaştı.

En çok şikayet E-ticaret sektöründen geldi

193 bin 763 şikayet sayısıyla e-ticaret sektörü 2022’nin ilk altı ayında en çok şikayet alan sektör oldu. E-ticaret sektörünü 161 bin 351 şikayet sayısıyla finans sektörü izledi. İletişim (115 bin 557), internet (93 bin 543) ayrıca kargo (87 bin 71) sektörleri ilk 6 ayda Türkiye’nin en çok şikayet edilen sektörleri olarak öne çıktı. Geçtiğimiz dönemde en çok şikayet edilen sektör sırasıyla şöyleydi: E-ticaret, finans, internet ayrıca kargo… E-ticaret sektörünün alt kırılımları incelendiğinde pazaryeri siteleri, yemek siteleri ayrıca market alışveriş sitelerinin bu alanda en çok şikayet edilen kategoriler olduğu göze çarpıyor. 2022’in ilk 6 ayında en çok şikayet edilen bir başka sektör olan finans sektöründe özel ayrıca kamu bankaları tüketicilerin sorun yaşadığı kategoriler oluyor. Yine aynı sektör başlığı altında yer alan e-cüzdan – elektronik para uygulamaları şikayetleri bu dönemde artış gösteriyor İnternet sektörünün altında yer alan sosyal basın uygulamaları bu dönemde en çok şikayet edilen kategori olarak öne çıkıyor.

En şikayetçi il istanbul

Nüfus ortalamasına göre 2022’nin ilk 6 ayında Muş binde 1,25 ile şikayet yoğunluğu en az şehir oldu. Muş’u sırasıyla Adıyaman, Hakkari ayrıca Kars izledi. Şikayetvar verilerine göre bin kişi başına düşen şikayet sayısına göre 56,9 şikayet yoğunluğuyla Türkiye’nin en şikayetçi ili İstanbul oldu.

En çok merak edilen markalar

Bu yılın ilk 6 ayında Şikayetvar’da, sayfası en çok aranan marka 1 milyon 683 bin 653 sayfa görüntülenmesiyle Instagram oldu. Instagram’ı, Xiaomi, Trendyol, Türk Telekom ayrıca Akbank izledi.

Platforma gelen en ilginç şikayetler

Bu yılın ilk 6 ayında kullancılardan gelen en ilginç şikayetlerden bazıları şöyle:

  • “Almış olduğum unun içinden hamur gibi top halinde havlu kağıt peçete çıktı. Önce unun topak olduğunu düşündük ancak açtıkça buruşturulmuş peçete olduğunu fark ettik. Bu durum için bir açıklama bekliyoruz.

  • “Bastım parayı 4K televizyon aldım. Tam açıp Kurtuluş Osman’ı izleyeceğim, takılıyor. İnternet sağlayıcısını aradım Wi-Fi’den diyor. Tamam da kardeşim bana ne bundan? Tam cenk başlayacakken donuyor. İçimdeki cihat duygusu ölüyor. Ben ağız tadı ile bir Kurtuluş Osman seyredemiyorum. Osman Gazi’ye ayıp oluyor. Adam kılıcı kaldırmış ama indiremiyor. Neden çünkü internet donuyor. Duyun sesimi. Osmanlı’nın gelişini kimse durduramaz.

  • “Süpermarketten 10 liraya 25’li çay aldık. Yurtta barınıyoruz, öğrenciyiz, bütçemiz buna yetti. Çaya çay koklatmışlar, çayı çay tarlasının yanından geçirmişler, çaya çaydan bahsetmişler, çaya çay demişler. Nasıl bu kadar demli olduğunu merak ettim. Yetkililere sormak istiyorum.

  • “Dün verdiğim siparişte hamburger kutusunda ruj izleri vardı. Açarken gördüm, elime bulaştı. İçini açtım içinde de vardı. Hamburgerimi yiyemedim şaka gibi gerçekten, aç kaldım. Hadi aç kalmayı geçtim, kutunun içinde haricinde nasıl ruj izi olabilir? Pislik resmen.

  • “Otobüs firmasında bizi pis bir araca koydular, şimdi de ralli yaptırıyorlar. Camlar yağ içinde, koltuklar kırıntı içinde, tepsiler meşrubata bulanmış. En önemlisi bu süratle hayatımız tehlikede. Nereye yetişiyoruz, temizliğe mi? Toptan temizleyecekler hepimizi!

  • “Koskoca Devlet Demir Yolları, trende dünyaya gelen ayrıca nüfus cüzdanının doğum yeri hanesinde de doğum yeri “Tren” yazan (Belki de dünyada bir ilk olan) bana jest amaçlı trene (raylı sisteme) bedava binme hakkı tanımamıştır. Karar değişikliği olursa lütfen arayınız. Gelip tren binme kartımı alayım. Saygılarımla

  • “Alo 170’i aradım, derdimi anlattım. Telefon numarası aldılar, kimlik numarası aldılar, isim soy isim vs. Devamında güvenlik sorusu diye bir şey uydurmuşlar. Hayatta olan amca ayrıca öz kardeş sayısını soruyorlar. 3 gündür arıyorum hayatta olan amca sayımı ayrıca öz kardeş sayımı söylüyorum 2 sorunun cevabı da yanlış diyor. Dedim ki dur bakalım farklı bir rakam söyleyeyim ona da zaten yanlış diyor. Kısacası ne cevap verirsem vereyim sistemde yanlış gözüküyor. 25 yıl boyunca 3 olan amca sayımı ayrıca 1 olan öz kardeş sayımı SGK ”hayır 3 ayrıca 1 değil, gayri meşru amcan ayrıca gayri meşru kardeşin” var diyor, ya şaka gibi gerçekten. Başka hiçbir kurumda böyle bir rezaletle hayatım boyunca karşılaşmadım.” 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.