Bir Adamı Kaçırıp Dansöz Kıyafeti Giydirmişlerdi! Yargıtay Hükümleri Bozdu: ‘Döner Kardeşler’ Tahliye Edildi

Yağma, silahla yaralama, tefecilik, darp, tehdit, şantaj gibi bir dizi suçlamalarla yargılanan ve verilen hapis cezalarının bir kısmı Yargıtay tarafından bozulan Turhan Döner ile kardeşi Emirhan Döner bugün tahliye edildi. Emirhan Döner, daha önce …

Bir Adamı Kaçırıp Dansöz Kıyafeti Giydirmişlerdi! Yargıtay Hükümleri Bozdu: ‘Döner Kardeşler’ Tahliye Edildi

Yağma, silahla yaralama, tefecilik, darp, tehdit, şantaj gibi bir dizi suçlamalarla yargılanan ve verilen hapis cezalarının bir kısmı Yargıtay tarafından bozulan Turhan Döner ile kardeşi Emirhan Döner bugün tahliye edildi.

Emirhan Döner, daha önce yaptığı savunmasında Sedat Peker’in kendisini tehdit ettiğini söyleyerek “Bu örgütün lideri Sedat Peker’dir” demişti.

‘Döner Kardeşler’ ismiyle tanınan organize suç örgütü lideri Turhan Döner ile kardeşi Emirhan Döner, Zeytinburnu ve çevresinde birçok yağma ve haraç olayına karışmışlardı. En sonunda ise ‘Döner Kardeşler’, alacağını isteyen bir yurttaşı da kaçırıp dansöz elbisesi giydirdikten sonra görüntülerini internetten paylaşmaları ile gündeme gelmişlerdi.

Suç örgütü lideri Emirhan Döner, duruşmada iki sene önce yaptığı savunmasında Sedat Peker’in kendisini tehdit ettiğini söylemişti. Döner, “Sedat Peker’in avukatı beni ziyaret edip ailemle tehdit ettiği için bugüne kadar konuşamadım. Bu örgütün lideri Sedat Peker’dir. Yardımcıları da Ufuk Yapıcı ve Cenk Özden’dir. Eylemlerin azmettiricisi Sedat Peker’dir. Söyleyeceğim şeylerden sonra Sedat Peker ve birçok kişi yargılanacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi, Emirhan Döner hakkında 7 ayrı suçtan 44 yıl 3 ay hapis cezası verirken kardeşi Turhan Döner hakkında ise 7 ayrı suçtan 34 yıl 10 ay hapis cezası vermişti. Kararın ardından dosya itiraz üzerine istinaf mahkemesine gitti burada cezalar onandı. Ancak yapılan itirazla üzerine dosya bu kez Yargıtay’a gitti.

Yargıtay Ceza Dairesi verilen cezaların bir kısmını bozdu bir kısmını ise onadı. Kararın bir kısmının bozulmasının ardından da Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi döner kardeşlerin başka suçtan tutuklu veya hükümlü değillerse yattıkları süreyi göz önüne alarak 2 gün önce tahliyelerine karar verdi.

Yargıtay kararı sonrası Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyaya ilişkin yeniden yargılama yapacak.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.