Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Bilgisayarın Özelliklerine Nasıl Bakılır?

Bilgisayarın Özelliklerine Nasıl Bakılır?

Bilgisayarlar günümüzün vazgeçilmesi en zor araçlarından bir tanesi. Hayatın her anında pek çok işimize yarayan bilgisayarlar kimisi tarafından oyun için kullanılıyorken kimisi tarafından da iş amaçlı kullanılabiliyor. 

Farklı amaçlar için kullanılması bu cihazların farklı özelliklere sahip olmasını beraberinde getiriyor. Bu nedenle bilgisayar alınmadan önce sahip olduğu özelliklere mutlaka bakılması gerekiyor. 

Bilgisayarın özelliklerine göz atmak için arklı birkaç yol bulunur. Bu yollar sayesinde bilgisayar hakkında tüm bilgilere erişmek mümkündür. Kullanıcılar bu yöntemleri deneyerek bilgisayarlar hakkında merak ettikleri tüm özellikleri öğrenebilirler. 

Bilgisayarın özelliklerine nasıl bakılır sorusunun cevabı, ilk olarak masaüstünde yer alan bilgisayarım menüsüne girmek gerekiyor. Bazen bu bilgisayar olarak da yazabilir. Bu imgeye sağ tıkladıktan sonra açılan pencerede özellikler kısmına gelinmesi bilgisayar hakkında bazı bilgilere ulaşılmasını sağlar. Özellikler sekmesine giriş yapıldıktan sonra karşımıza gelen menüden bilgisayarın sistem türü, RAM bilgileri, ekran kartı bilgileri ve hafızasına dair çeşitli bilgilere ulaşılabilir.

1. Yöntem: Bilgisayarın Özelliklerine Bakmak (Adım Adım)

  1. Bilgisayarım / Bu bilgisayar iconuna sağ tıklayın
  2. Özellikler seçeneğine basın
  3. Menüden ilgili alanları seçerek bakın

Bilgisayar kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen ve en basit yöntem bu şekilde özellikler ulaşmaktır. Ancak bu kısımdan yüzeysel bilgilere ulaşılacağını belirtmek gerekir. Bilgisayar ve donanımları hakkında çok daha fazla detaylı bilgiye sahip olmak isteyen kişiler için farklı bir yol daha bulunur. 

Bilgisayar özeliklerine bakmak için kullanılan bir diğer yöntem DOS ekranını açmaktır. Windows + R tuşlarına birlikte basılarak açılan ekrana cmd kodu yazarak Enter tuşuna basmak gerekir. Bu aşamadan sonra açılan sayfaya ise Systeminfo yazılması ve tekrar Enter tuşuna basılması gerekir. Bu komutların girilmesinden sonra açılacak sayfa bilgisayar özellikleri hakkında çok daha detaylı bilgiye ulaşılmasını sağlayacaktır.

2. Yöntem: Bilgisayarın Özelliklerine Bakmak (Adım Adım)

  1. Windows + R tuşlarına basın
  2. Açılan konsola CMD yazarak aratın
  3. Gelen siyah ekrana Systeminfo yazın

Bilgisayarın işletim türü, sistemin bilgisayara yüklendiği tarih, anakart modeli, yüklü olan RAM miktarı ve bilgisayarın ilk olarak yüklendiği tarih bu pencerede görülecek olan özelliklerdir. Daha uzun sürmesi ve diğer yönteme göre biraz daha teknik bilgi gösteren bu yöntem genellikle bilgisayarı hakkında tüm bilgilere ulaşmak isteyen kişiler tarafından bir tarafından tercih edilir. 

Bunun dışında daha sade ve anlaşılabilir bilgilere ulaşmak isteyen kişilerin ilk anlatılan yöntemi kullanması kendileri için fazlasıyla yeterli olacaktır.  Bilgisayar özelliklerine nereden bakılır yazımız bu kadardı, 2 farklı yöntem ile bilgisayar özelliklerine nereden bakabileceğinizi anlattık. Umarım faydalı olmuştur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.