Bilal Erdoğan’ın Hedefi: ‘Daha İnançlı Bir Nesil İstiyoruz’

Önder İmam Hatipliler Derneği’nin düzenlediği 19’uncu İmam Hatipliler Kurultayı’nda konuşan Bilal Erdoğan, ‘Bizler sivil toplum kuruluşlarıyız …

Bilal Erdoğan’ın Hedefi: ‘Daha İnançlı Bir Nesil İstiyoruz’

Önder İmam Hatipliler Derneği’nin düzenlediği 19’uncu İmam Hatipliler Kurultayı’nda konuşan Bilal Erdoğan, ‘Bizler sivil toplum kuruluşlarıyız, aynı yolun yolcusuyuz. Daha inançlı bir nesil yetişsin istiyoruz’ dedi.

‘Biz Ayasofya’yı hak etmedik’

Konuşmasında, kurultayın bu yılki teması ‘Ahde Vefa’ya göze çarpan Bilal Erdoğan, Ayasofya’nın tekrardan ibadete açılmasını örnek göstererek, ‘Seçilen tema her vakit çok güzel olmuştu. Bu sene de ‘Ahde Vefa’ tercih edilmiş. Ayasofya’nın açılışıyla ilgili sözlerimden bahsedildi. Ahde Vefa’yı konuşacaksak eğer o vakit Ayasofya meselesinden açalım. Ben Ayasofya açıldığı vakit salgın şartlarında İstanbul’da cuma günü namazdan sonra bir buluşma yaptık. Salgın şartlarına çok uygun bir buluşma da değildi. Salonu doldurmuştuk, mesafe maske falan çok dikkat edilmemişti. Hamdolsun bu salgın belası da geride kalıyor. Ama o gün orada aslında bunu tertip ederken demiştik ki; Anadolu’nun dört bir yanından insanlar salgın demeyecek Ayasofya’nın açılışı için gelecek. Bir yemek ikram edelim, kutlama şeklinde olsun. Ama o gün orada sorular ayrıca eleştiriler falan gelmeye başladı. Ben de sıra bana gelince bu anın ruhu şu anda bunun keyfini çıkarmak, bunu kutlamak, şükrünü eda etmek olduğu için, biraz bunu kınamıştım. Ama biz o gün bugündür Ayasofya’nın açılışının şükrünü yerine getiremedik. Bunu da söylemeye devam ediyorum. Biz Ayasofya’nın tekrardan Müslümanlığın ibadetine iade edilmesini zaten hak etmedik diyorum. Daha da başka yerden bakmaya çalışıyorum. Ne Sultan Ahmet’i doldurduk, ne Süleymaniye’yi doldurduk, ne zaman namazlarımızı camilerde kılar olduk. Ama Allah bizlere Ayasofya mükafatını verdi. İstanbul’un fethinin sembol camisi olan Ayasofya Camisi bunun şükrünü eda etmek için bizim namazlarımızda daha dikkatli olmamız, namazlarımızı mümkün olduğunca cemaatle camilerde kılmamız gerekiyor’ dedi.

‘Daha inançlı bir nesil istiyoruz’

Ahde Vefa denince bu dönemdeki ümmet olarak Allah’a olan vefanın düşünülmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, ‘Bu vefayı nimetlerin çeşidince yerine getirmek ayrıca bunları mutlulukla karşılamak suretiyle daha küçük olan nesillere de aktarmak özelinde biraz daha gayretli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bizler sivil toplum kuruluşlarıyız, aynı yolun yolcusuyuz. Daha inançlı bir nesil yetişsin istiyoruz. Bununla da yetinmiyoruz inançlı olsun, Allah korkusuyla büyüsün, ahlaklı olsun ama bir de dünya nereye gidiyor? Bunun gerisinde kalmasın. Bilimde, fende, teknolojide, fikirde önder olsun. Aynı zamanda bunun mücadelesini veriyoruz. Hatta vakit vakit hazırlık sınıfında 10 saat İngilizce olsun da Kur’an-ı Kerim’e sonra bakarız tarzı kaymalar da olabiliyor. Biz bu çocukları iyi yetiştirmek istiyoruz ama dünya olarak da geri kalmalarına tahammülümüz yok. Bütün toplantılarımızda da bunları konuşuyoruz. Bu buluşmalarımızda şunu gördüğümü söylemem lazım. Bu yolun yolcusu, bu işlere vaktiyle, fikriyle, malıyla katkı sağlayan arkadaşlarımızın sayısı çok sınırlıdır. Birçok ilimizde bütün bu tür gönüllü işler 3 kişinin, 5 kişinin, 13- 15 kişinin sırtında devam ediyor. Dolayısıyla bizim ne yapıp yapıp, bu tür gönüllü faaliyetlerimize daha çok arkadaşlarımızı katıyor olmamız lazım. Vakit da kötü bir zaman. Kimsenin kimseye tahammülü kalmadı. Hakikaten böyle bir çağ yaşıyoruz’ diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.