Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

“Ben Fakiri Sevmem!” Gelmişiyle Geçmişiyle Türkiye Siyaset Tarihinde Unutulmayan Trajikomik Replikler

Türkiye siyasetinde politikacılar demeç verirken ya da mitinglerde konuşurken söyledikleri sözler çok komik ya da anlamsız olabilir …

“Ben Fakiri Sevmem!” Gelmişiyle Geçmişiyle Türkiye Siyaset Tarihinde Unutulmayan Trajikomik Replikler

Türkiye siyasetinde politikacılar demeç verirken ya da mitinglerde konuşurken söyledikleri sözler çok komik ya da anlamsız olabilir. Siyasetçilerimizin bu gaflarını da yıllaaaaar boyunca unutamayız. Bu yazıda size Türkiye’deki siyasetçilerin unutulmayan komik ayrıca ilginç sözlerini bir araya getirdik.

İyi okumalar. ?

1. Bir zamanlar Türkiye siyasi yılında açık açık “ne varsa satacağız” diyen bir adam vardı.

Halk arasında ‘Asabı Bozuk Liberal’ takma adıyla bilinen Liberal Demokrat Parti’nin kurucusu ayrıca eski genel başkanı Besim Tibuk, 1999 tarihinde TRT ekranlarında seçim vaadi verirken o çok dillere düşecek sözünü söylüyor: ‘Bu TRT’yi satacağız, bunu da bilin. TRT’yi de.’

2. 2002 seçim sonuçları herkesin espri anlayışını değiştirdi.

3 Kasım 2002 seçimlerinde Deniz Baykal’ın genel başkanı olduğu CHP, % 19.39 oy alır. Bunun üzerine Deniz Baykal, ‘Tek başına iktidar olmak istiyorduk, tek başına muhalefet olduk.’ der.

3. Tansu Çiller, her mitinginde olduğu gibi Yalova mitinginde de kendini bir söz karmaşasının içinde bulur.

7 Temmuz 1994 tarihinde  dönemin başbakanı Tansu Çiller Yalova’da miting alanında konuşma yapıyordur. Çiller, Yalovalılara 77. il olma müjdesi vermeye çalışıyordur: 

?

TÇ: Yedi yedi daha ne edeeeer?

Kalabalık: On döört.

TÇ: Haayyıırr… Yedi yedi daha ne edeeer?

Kalabalık: Kırk dokuuzz?

TÇ: Haayıırr.. Bugün günlerden neee?

Kalabalık: Cumartesiiii.

TÇ: Haayıırr.. Bugün ayın kaçıı?

Kalabalık: Yedisiii.

TÇ: Aylardan neee?

Kalabalık: Temmuuuuzz.

TÇ: Yedi yedi daha ne edeerr?

Kalabalık: ???

4. Eski Maliye Bakanımız hesaplamalarında harika bir kıyas yaparken…

2002-2009 yılları arasında Maliye Bakanı olarak görev yapan Kemal Unakıtan, yüksek maliyetle yapılan bir cezaevi hakkında gazetecilere şöyle bir yorum yapar: ‘Kardeşim hesap ettik, mahkumları Hilton’da yatırsaymışız daha hesaplı oluyormuş.’

5. Körfez Savaşı’nın komutanı nasıl çöl ayısı ise ben de otel ayısıyım.’’

Siyasi tarihimize ‘‘otel ayısı’’ olayı diye geçen espri, 1991 tarihinde Semra Özal’ın ANAP İstanbul İl Başkanı seçildiği kongre sırasında yapıldı.

Semra Özal’ı desteklemek üzere The Marmara Oteli’ne kamp kuran Mustafa Taşar, siyasi gücünün ne olduğunu anlatmak için şöyle konuşmuştu:

‘‘Körfez Savaşı’nın komutanı Norman Schwarzkopf nasıl Çöl Ayısı ise ben de otel ayısıyım.’’

Tabii kendisi daha sonraki yıllarda Turizm Bakanı da oldu.

6. Ahmet Davutoğlu’nun siyasi gaflarından sadece biri.

2014-2016 yılları arasında Başbakan olan Ahmet Davutoğlu, Hak-İş Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma sırasında ‘nerede bir zalim varsa onun yanında olacağız’ diyerek dili sürçtü.

7. “Yapmayın demiyorum, yapın; ama hobi olarak yapın” mı demek istedi acaba?

2005-2007 yılları arasında Kültür ayrıca Turizm Bakanı olarak görev yapan Atilla Koç, bakanlığa atandığı ilk günlerde söylediği sözle espri konusu olmuştu: Ben turizme karşı değilim.’

8. Siyasilerin yeni dili, kankama laf söyletmem.

MHP lideri Devlet Bahçeli, 2019 tarihinde Kızılcahamam kampında basına kapalı yapılan toplantı arasında gazetecilerle sohbet etti. Toplantıda Bahçeli ‘Cumhur İttifakına ayrıca Cumhurbaşkanını yıpratmaya yönelik eleştirilere karşı yanında olduğunu hatırlattığını ayrıca ‘kankama laf söyletmem dediğini’ söyledi.

9. Süleyman Demirel’in hazır cevapları siyasi tarihimizin temelini oluşturur desek yanlış olmaz.

Süleyman Demirel, hazır cevaplılığı ayrıca komik esprileriyle Türk siyasi tarihine elbette çok söz bırakmıştır. Onlardan bir tanesi de; Türkiye’de petrol vardı da, tankerlerin hortumuna ağzımızı dayayarak biz mi içtik?

10. Fakirler ölsün de diyebilirdi…

1983’ten 1991 yılına kadar tek başına iktidar olan ANAP, fakir ayrıca dar gelirlinin  “ortadirek”  sloganıyla iktidara gelmişti. Ancak ülkede ekonomik sıkıntılar artmaya başlamıştı. O dönemin başbakanı Turgut Özal ise bir konuşmasında ‘Ben fakiri sevmem” diyerek ortadirek sınıfıyla adeta dalga geçmişti.

11. Rize tulumu 1 – İskoç gaydası yazan sosyal medyacılar 0

2013 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter üzerinden, katıldığı Rize Günleri etkinliği için “Gayda dinleyip, horona eşlik edip, hemşehrilerimizle sohbet ettik” diye mesaj yazan sosyal basın ekibini görevden aldı. Mesajı yazanlar gayda kelimesini tulum ile değiştirseler de görevden alınmaktan kaçamadılar.

12. Türkiye’de iktidar kimse adayı da o belirler.

Eski Başbakan Adnan Menderes 77 yıl önce ‘Odunu aday koysam bile seçtiririm” derken Türk siyasetinin temelini ortaya koymuştu.

Bonus : Avrupa’ya üyeyiz. ??

7 mayıs 1995 Pazar günü Hürriyet gazetesinin manşetinde ‘En geç 98’de Avrupa’ya üyeyiz’ yazıyor. Altında da;

Çiller, ‘İddia ediyorum ki Türkiye en geç 3 yıl içinde AB’ye tam üye olacaktır’ dedi.

3 değil 24 yıl geçti ama hâlâ üye olamadık.

?

Türkiye siyasetinde bunlar gibi yüzlerce örnek var. Siz de bildiklerinizi yorumlara yazın, hep beraber okuyalım. ?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.