BBC Yazdı: İtalya, Göçü Durdurmak İçin Türkiye’yi Kullanacak!

İtalya Yargıtay’ı göçmenlerin geri itilmesiyle ilgili çok kritik bir karar aldı. Bu karar sonrası İtalya’nın yeni planı ise Türkiye’nin gücünü kullanarak göçmenlerin daha denize çıkmadan engellemesini sağlamak.  İtalya ile Türkiye’nin göçmen …

BBC Yazdı: İtalya, Göçü Durdurmak İçin Türkiye’yi Kullanacak!

İtalya Yargıtay’ı göçmenlerin geri itilmesiyle ilgili çok kritik bir karar aldı. Bu karar sonrası İtalya’nın yeni planı ise Türkiye’nin gücünü kullanarak göçmenlerin daha denize çıkmadan engellemesini sağlamak. 

İtalya ile Türkiye’nin göçmen temaslarının sıklaştırdığı bugünlerde İtalyan Yargıtay’ından dikkat çeken bir karar geldi.

İtalya’da Yargıtay, denizden kurtarılan göçmenlerin Libya’ya zorla geri götürülmesinin suç olduğuna hükmetti.

Düzensiz göçü durdurma vaadiyle Ekim 2022’de iktidara gelen İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, geçen ay yaptığı Türkiye ziyaretinde göçmen konusunda destek istemişti.

BBC’nin İtalyan medyasından aktardığına göre, Roma, Libya çıkışlı göçmenleri durdurmak için Ankara’nın bu ülkedeki nüfuzundan faydalanmayı amaçlıyor.

Haberde iki ülkenin bir anlaşma konusunda masada oldukları da belirtiliyor. 

İtalyan Yargıtayı’nın bu kararı sonrası amaç; Türkiye’nin gücünü kullanarak göçmenleri denizden Libya’ya geri püskürtmek yerine baştan limanlardan çıkışlarını önlemek.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Hadi buyrun yorumlara 👇

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.