Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Başkentte özel halk otobüsleri kontak kapattı

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Birliği Başkanı Kurtuluş Kara, özel halk otobüsçülerinin sorunlarıyla ilgili EGO Genel Müdürlüğü …

Başkentte özel halk otobüsleri kontak kapattı

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Birliği Başkanı Kurtuluş Kara, özel halk otobüsçülerinin sorunlarıyla ilgili EGO Genel Müdürlüğü yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından Başkent İlçeler Terminali’nde özel halk otobüsü çalışanları ayrıca hat sahipleriyle açıklamalarda bulundu.
Kara, yaklaşık 4 ay önce zam talebinde bulunduklarını, Belediye Meclisinden gelir desteği kararı çıktığını ancak mevzu bahis desteğin bu süre içerisinde eridiğini, bugün de EGO Genel Müdürlüğü’nde konu ile ilgili toplantı yaptıklarını ancak herhangi bir sonuç alamadıklarını ifade etti.

Kontak kapatmanın bir eylem olmadığını belirten Kara, “Esnaflarımız yakıt alamadığı için araçlarını çalıştırmadı, hizmet veremiyoruz.

Mağduriyetimizi giderecek olan İstanbul ayrıca Kayseri modelleri var ama uygulanmıyor, EGO Genel Müdürümüze sesleniyoruz, Sayın Belediye Başkanına lütfen taleplerimiz iletin Ankara halkını mağdur etmeyelim.” dedi.

Ankara Özel Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş ise bu şekilde kamuoyu karşısına çıkmaktan rahatsız olduklarını ancak ulaşım ücretlerinin maliyetlerini karşılamadığını ayrıca zarar ettiklerini belirtti. Zam talep ettiklerinde tepki gördükleri vatandaşla karşı karşıya geldiklerini anlatan Soydaş, ulaşım ücretlerinin enflasyona göre güncellenerek kalıcı çözüm bulunması gerektiğini kaydetti.

Açıklamanın ardından terminalde toplanan ÖHO ayrıca ÖTA hat sahipleri ayrıca çalışanları saat 17.00’de kontak kapattı.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden açıklama

ABB’den yapılan yazılı açıklamada Özel Halk Otobüsü esnafına yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen COVID-19 salgını döneminden bu yana 130 milyon lira destekte bulunulduğu belirtile açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi tüm tedbirlerini almış olup, vatandaşlarımızın mağdur olmaması için tam kapasite EGO seferleri düzenleyecektir. Bugün geldiğimiz noktada ÖTA’ların ayrıca ÖHO’ların sözleşmeye aykırı hizmet vermemeleri nedeniyle, sözleşme hükümleri uygulanacaktır.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.