Başıboş Köpek Haritası Gündemden Düşmüyor: Havrita Uygulaması Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Sosyal medyayı adeta kasıp kavuran konulardan biri olan Havrita uygulaması hakkında yeni iddialar ortaya atıldı. Başıboş köpeklerin harita …

Başıboş Köpek Haritası Gündemden Düşmüyor: Havrita Uygulaması Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Sosyal medyayı adeta kasıp kavuran konulardan biri olan Havrita uygulaması hakkında yeni iddialar ortaya atıldı. Başıboş köpeklerin harita üzerinden yerlerinin gösterildiği bu uygulama birçok tartışmaya yok açtı. Hayvanseverlerin “Havrita’da işaretlenen sokak köpekleri öldürülüyor” iddiaları gündeme bomba gibi düşmüştü. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Gülsaniye Ekmekçi konu hakkında göze çarpan açıklamalarda bulundu.

Havrita Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Havrita, Başıboş Köpek Sorunu Platformu tarafınca kurulmuş Başıboş Köpek Haritasıdır. Kısa sürede gündem olan bu uygulamada kişilerin belirledikleri ya da işaretledikleri bölgelerde başıboş köpekler ayrıca sayıları giriliyor. Aynı zamanda kullanıcılar hayvanların fotoğraflarını çekerek uygulama üzerinden paylaşabiliyor.

‘Havrita’ adlı uygulama, sokak köpeklerini hedef gösterdiği ayrıca onların ölümlerine sebebiyet verdiği gerekçesiyle sosyal medyada eleştiri oklarına hedefi haline geldi.

Harita üzerinde köpeklerin yerlerini gösteren Havrita hakkında kan donduran iddialar ortaya atılmıştı.

Sokak hayvanlarının katledilmelerinin son zamanlarda artış gösterdiğini hepimiz biliyoruz. Uygulama yüzünden hedef gösterilen can dostlarımızın zehirlendiği iddiası başta hayvanseverler olmak üzere milyonların yüreğini dağladı.

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Gülsaniye Ekmekçi sosyal medyanın gündeminden düşmeyen bu uygulama hakkında açıklamalarda bulundu.

Sokak köpeklerinin hayatını tehdit eden Havrita uygulamasının kapanması gerektiği vurgulandı.

Ekmekçi ‘Antalya Muratpaşa’da çok sayıda işaretleme yapıldı. Ardından parkta 8 – 10 köpek zehirlendi. Uygulamanın tamamen kapatılması gerekiyor. Türkiye Barolar Birliği bünyesinde Hayvan Hakları Komisyonu olarak dava açmak için karar aldık’ ifadelerini kullandı.

Siz konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Havrita uygulaması kapatılmalı mı, yoksa kalmalı mı?

Yorumlarda buluşalım…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.