Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir? ve Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir? ve Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrısı başın bazı bölgelerinde şiddetli rahatsızlık veya zonklama ile insanları rahatsız ederek göz sinirlerine kadar etki edebilen bir durumdur. Bazı durumlarda kişinin başı ansızın ağrımaya başlar ve birkaç saat ağrı dinmediği gibi bu ağrı günlerce devam edebilmektedir.

Baş ağrısı nedenleri saptanmak istendiğinde tek başına değil beraberinde meydana gelen semptomlar ile değerlendirildiğinde kesin sonuçlar elde edilecektir.

  • Sık oluşan bulantılar.
  • Bulantılar sonucunda kusma.
  • Işığa ve ses karşı tahammülsüzlük ve göz, kulak hassasiyetleri.

Bu tür semptomlar baş ağrısı ile birlikte görülüyorsa ilgili sağlık kuruluşlarına derhal başvurulması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki başta meydana gelen ağrıların basit sebepleri olabileceği gibi ciddi sağlık sorunlarının da bir semptomu olabilmektedir.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrısı tedavisi için öncelikle sebebinin ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Sebebinin ne olduğunun saptanması etkili tedavi için izlenecek yolu gösterecek ve kişiye kolaylık sağlayacaktır. Yanlış ve doktor izni olmaksızın herhangi bir ilaç kullanımı durumu iyiye değil kötüye götürecektir.

Baş ağrısı çeşitlerine göre etkili tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Gerilim: Yoğun stres ve psikolojik rahatsızlıklar başta şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. Hekim tarafından kişiye verilen kas gevşetici ve çeşitli ağrı kesiciler hastayı rahatlatarak ağrının dinmesine olanak sağlayacaktır. Bununla beraber kişinin ruhsal terapiler alması bedeninde olan stresi ve gerginliği atmasına olanak sağlayacak, kaygının azalmasıyla ağrısı geçecektir.
  • Migren: Migrene dayalı birçok ilaç mevcuttur ve hekim kontrolünde bu ilaçları düzenli kullanmak migren atakları ile gelen ağrılarla başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Migren nedeni ile ağrı çeken insanların ilaç harici migreni tetikleyen durumlardan da uzak durması gerekmektedir. Özellikle; uykusuzluk, açlık, çok yüksek oranlarda kafein tüketimi gibi tetikleyici nedenlerden uzak durarak kendisini korumaya alması gerekmektedir.

İlaç tedavilerinin yanında hastanın doğal yöntemler ile melisa çayı, ada çayı, papatya gibi çaylar basit sebepler ile oluşan ağrılarda etkilidir. Sürekli baş ağrısı çeken ve hekim kontrolü sonucunda ciddi bir rahatsızlık teşhisi konmamış kişilerin ağrı dindirici özelliğe sahip çayları tüketmesi sürekli ağrı kesici almaktan daha faydalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.