Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Bakan Dönmez: En ufak bir ihmal varsa gereği yapılacak

Enerji ayrıca Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Genel Kurulda, Amasra’da maden ocağında meydana gelen patlamaya ilişkin bilgi yaptı …

Bakan Dönmez: En ufak bir ihmal varsa gereği yapılacak

Enerji ayrıca Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Genel Kurulda, Amasra’da maden ocağında meydana gelen patlamaya ilişkin bilgi yaptı.

Dönmez, “2017 ayrıca 2019 tarihinde Sayıştay raporlarında yer alan solunabilir ayrıca patlayabilir tozla mücadele başlığı altındaki hususların dikkate alınmadığı iddiası ortaya atılmıştır. Bu iddiaya ilişkin ölçümler ayrıca kontroller tam yapılmakta ayrıca mevzuatta belirtildiği seviyede tutulmaktadır.” dedi.

Dönmez, “Soma ayrıca Ermenek kazalarından sonra mevzuattaki düzenlemelere istinaden TTK’de iyileşmeler yapılmadığına dair iddialar atıldı. Tüm müesseselerde bulunan toplam 200 kilometrelik yer altı açıklıklarında hayat hattı tesis edildi. Yer altı ferdi kurtarıcı değişim istasyonları kuruldu. Tüm iş süreçleri için risk değerlendirme yükümlülüğü getirilmiş ayrıca bu husus müessese tarafınca titizlikle takip edilmiştir.” diye konuştu.

Dönmez, “Yer altında metan, oksijen, karbonmonoksit, hidrojen sülfür, sıcaklık ayrıca hava hızını ölçen sensörlerin bulunması zorunluluğu da yerine getirilmiştir.” ifadesini kullandı.

Dönmez, “Sayıştay raporunda kurum degaj yönergesi yükümlerinin titizlikle yerine getirilmesi gerekmektedir ifadesi de yine kamuoyunda yer aldı. Sayıştayın bulguları arasında yer alan kurum degaj yönergesine de riayet edilmektedir. 2022 yılı içerisinde Çalışmalar ayrıca Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş denetçilerince kurum iş yerlerinde tam 26 denetim yapılmış olup bunun 4 tanesi Amasra Taş Kömürü İşletmesi müessesesi yer altı iş yerlerinde gerçekleştirilmiştir.” şeklinde konuştu.

Dönmez, “Sayıştay raporlarında yer alan hususlarla ilgili olarak aslında denetime yetkili olan MAPEG denetçileri ile Çalışmalar ayrıca Sosyal Güvenlik Bakanlığı denetçileri tarafınca herhangi bir tespitte bulunulmamıştır. Kazanın olduğu gün Sayıştay raporunda yer alan ifadeler çarpıtılarak kömürün ifadesinde yer alan metan gazı miktarı çalışılan ortamdaki havada yüksek metan gazı tespit edildi şeklinde lanse edildi. Mevzu Bahis ifade, o gün de açıklandığı gibi tamamen yanlıştır. Kömürün içindeki metan miktarı ile ocaktaki havalandırma içerisindeki metan oranı birbirinden farklı konulardır.” dedi.

Dönmez, “Grizu patlamaları, kömürdeki metan miktarı değil, ortamdaki hava içerisindeki metan yüzdesi ile ilgilidir. Adı geçen raporlar, TBMM KİT Komisyonu’nda da görüşülmüş ayrıca ibra da edilmiştir.” diye konuştu.

Dönmez, “Hiçbir endişeniz olmasın, en ufak bir ihmal varsa gereği yapılacak.” ifadesini kullandı.

ETİKETLER: Dönmez, İş, Metan, Sayıştay
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.