Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Açıklandı: Yüzde 110 Zam Yapıldı!

Avukatların yaptıkları çeşitli işler için ödenen asgari ücret yenilendi. Türkiye Barolar Birliği tarafınca hazırlanan avukatlık asgari ücret …

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Açıklandı: Yüzde 110 Zam Yapıldı!

Avukatların yaptıkları çeşitli işler için ödenen asgari ücret yenilendi. Türkiye Barolar Birliği tarafınca hazırlanan avukatlık asgari ücret tarifesinin yeni miktarı Resmi Gazetede yayımlandı. Çeşitli davalar ayrıca hukuki işlemlerin yürütülmesi için verilen ücretlere %110 zam yapılarak ayrıca yürürlüğe sokuldu.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Ne Kadar Oldu?

Türkiye Barolor Birliği tarafınca hazırlanan avukatlık asgari ücretin yeni tarifesi açıklandı. Güncellenen tarifeye göre büroda sözlü danışmanlık için ilk bir saat için 1.200 TL, bunu takip eden her saat için 700 TL ücret  belirlendi.

Eğer çağrı üzerine sözlü danışmanlığa gidildiyse ilk bir saate kadar olan ücret 2.500 TL, bunu takip eden her saat için ise 1.300 TL’ye çıkarıldı. Uluslararası yargı yerlerinde duruşmasız yapılan işlemler için 33.300 TL ödeme, duruşma görüldüyse 57 bin 600 lira ödeme yapılacak.

Avukatlık asgari ücret tarifesi içerisinde sadece davalar ayrıca hukuki işlemler değil, aynı zamanda her türlü dilekçenin ücreti de bulunuyor.

Yeni avukatlık asgari ücret tarifesine göre ihbarname, ihtarname, protesto düzenlemelerinin de içinde bulunduğu her dilekçe için de 1.900 TL alınacak. Kira sözleşmeleri ayrıca buna benzer belgelerin hazırlanması için 2.300 TL, tüzük yönetmelikleri, vasiyetname ayrıca miras senedi gibi belgelerin hazırlanması için de 10 bin TL ücret alınacak.

Yargıtay’a taşınan ilk derece davalarda 17 bin 800 lira, Sayıştaş ayrıca Danıştay’ın da içinde bulunduğu temyiz yoluyla görüşülen davalar için ise 800 bin 400 lira ücret alınacak.

Ve yargı yerlerindeki diğer işlemler için yapılan çeşitli hukuki yardımlar karşılığında verilecek ücretlere de belirli bir miktar zam uygulandı. Avukatlık asgari ücret tarifesine ortalama olarak %110 oranında zam yapıldı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.