Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Avrupa Yanıyor! Tarihinin En Sıcak Yazını Yaşayan İngiltere’de Sıcak Hava Dalgası Günlük Yaşamı Etkiledi

Son aylarda dur durak bilmeden yayılan sıcak hava dalgası sadece bizim ülkemizi değil Avrupa ülkelerini de ciddi anlamda etkiledi. Fransa’dan …

Avrupa Yanıyor! Tarihinin En Sıcak Yazını Yaşayan İngiltere’de Sıcak Hava Dalgası Günlük Yaşamı Etkiledi

Son aylarda dur durak bilmeden yayılan sıcak hava dalgası sadece bizim ülkemizi değil Avrupa ülkelerini de ciddi anlamda etkiledi. Fransa’dan İspanya’ya birçok ülkede orman yangınları yüzünden insanlar tahliye edildi, Hollanda ayrıca İngiltere tarihlerinin en sıcak günlerini yaşadı! İşte Avrupa’nın en sıcak yazından görüntüler…

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-europe…

Dünyada iklim krizi gün geçtikçe ciddileşirken sıcak havaların etkisini son yıllarda ülkemizde de görüyoruz bildiğiniz üzere. Geçtiğimiz aydan itibaren Datça ayrıca Marmaris başta olmak üzere birçok farklı bölgede orman yangınları yaşandı ayrıca yüzlerce vatandaşımız evlerinden tahliye edildi.

Sadece ülkemizde değil, Avrupa’da yayılan sıcak hava dalgasının boyutları da ciddileşiyor! Geçtiğimiz hafta özellikle Batı Avrupa’da Fransa, İspanya ayrıca Yunanistan gibi birçok ülke, sıcak hava dalgasından etkilenen şehirler için kırmızı alarm verdi.

İspanya’nın Zamora bölgesinde iki kişi yangınlar sebebiyle hayatını kaybetti ayrıca bölgedeki tüm kara ulaşımı durduruldu.

Fransa’da 30 binden fazla insan evlerinden ayrılmak zorunda kaldı. La Teste-de-Buch bölgesinde meydana gelen yangınlardan dolayı bu bölgedeki hayvanat bahçesinde bazı hayvanlar, sıcak ayrıca aşırı stresten dolayı öldü.

Hollanda’da Temmuz ayında ülke tarihinin en yüksek sıcaklıkları kaydedildi. Ülke, geçtiğimiz Salı günü 38.9 derece ile tarihinin en sıcak gününü yaşadı!

Sıcaklık rekorları kıran bir diğer ülke ise İngiltere! 40.3 derece ile en sıcak gününü yaşayan İngiltere’de hava, vatandaşların günlük hayatını ciddi şekilde etkilendi.

Londra çevresinde geçtiğimiz Pazartesi ayrıca Salı günleri için kırmızı alarm verildi ayrıca aşırı sıcaklıklar sebebiyle vatandaşların dışarı çıkmaması istendi.

Londra’da otoban kenarında yangınlar görüldü;

Sokaklarda eriyen trafik ışıkları ayrıca işaretleri,

twitter.com

????

twitter.com

Eriyen çöp kutuları,

twitter.com

Yanan çiçekler bile görüldü!

twitter.com

Birleşik Krallık’ın Galler bölgesinde sokaklar tamamen boşaldı.

twitter.com

Sıcak hava dalgasının nedeni ise Azor Yüksek Basıncı. Portekiz’e bin 500 kilometre uzaklıkta yer alan bu yüksek basınç merkezi kuzeye doğru yönelerek Batı Avrupa ülkelerinde aşırı sıcaklara sebep oluyor…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.