ATM’den Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

02.03.2021
ATM’den Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi veya banka karlarımızın şifresini çoğu zaman değiştirmemiz gerekebilir veya unutabiliriz. Bu aşamada yapmak gereken şey yeni bir şifre oluşturmak. Kart şifresi değiştirme veya oluşturma için en sık tercih edilen yöntem ATM’lerdir. ATM şifre değiştirme işlemi ise farklı çalışır. Eğer banka kartınızın şifresini ATM ile değiştirmek istiyorsanız bu rehber ile kolaylıkla ATM’den şifre değiştirebilirsiniz.

Kart Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Banka kartı şifresi değiştirme işlemi mobil bankacılı ile rahatlıkla değiştirilebilir. Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız mobil bankacılık hizmeti uygulamasına giriş yaparak kart şifrenizi ATM’ye gitmeden değiştirebilirsiniz. Ancak bu işlemi ATM üzerinden yapmak istiyorsanız sizin için ATM şifre değiştirme işlemini detaylıca anlattık. Aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini seçerek adım adım banka kartı şifrenizi değiştire bilirsiniz.

Kart Şifresi Nasıl Olmalıdır?

Banka kartı şifresi tüm bankalar için 4 numaradan oluşmaktadır. Genellikle herkes kolay hatırlayabileceği, kendine has bir kombinasyonu tercih etmektedir. Ancak bankalar tarafından tavsiye edilene göre kombinasyonun benzersiz olmalıdır ve doğum tarihi gibi kolay şifreler belirlenmemelidir. Bu yüzden tüm banka kartlarınızın şifresini size özel ve unutmayacağınız bir kombinasyon ile değiştirebilirsiniz.

ATM Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

ATM şifre değiştirme işlemi için kart şifrenizi biliyor olmanız gerekmekte, eğer hatırlamıyorsanız bankaya müracaat ederek veya mobil bankacılık hizmetinden faydalanarak banka kartı şifre değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Şifresini bilenler için ATM şifre değiştirme işlemi adım adım şu şekildedir.

  1. ATM’ye kartınızı yerleştirin ve mevcut şifrenizi girin.
  2. İşlemler menüsünden “Şifre Değiştir” veya “Yeni Bir Şifre Oluştur” deyin.
  3. Eski ve yeni şifrenizi isteyecektir. Bu bilgileri girdikten sonra şifrenizi değiştirmiş olacaksınız.

Yukarıda ATM’den şifre değiştirme işlemini adım adım anlattık. Peki ya kart şifresini bilmeyenler için şifre değiştirme işlemi nasıl yapılır? Şimdi dilerseniz mevcut kart şifresini hatırlamayanlar için banka veya kredi kartı şifresi nasıl değiştirilir? Buna bir bakalım…

Kart Şifresini Hatırlamayanlar İçin Şifre Değiştirme

Çok fazla kredi kartına veya banka kartına sahip iseniz şifrelerinizi işten bile değil. Genelde yeni kart şifresi değiştirdiğinde insanlar yeni şifrelerini unutmaktadır, buna çözüm olarak kart şifrenizi unutmayacağınız bir kombinasyon yapmakta yarar var. Eğer kart şifrenizi unuttuysanız yapabileceğiniz 2 işlem bulunmaktadır.

Öncelikle kart şifrenizi mobil bankacılık ile değiştirebileceğinizi belirtelim. Mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra şifresini değiştirmek istediğini kartı seçin ve ‘Kart Ayarları’ diyerek kart şifrenizi belirleyin.

Ancak mobil bankacılığınıza erişiminiz yok ise kimlik kartınızı alarak ilgili bankaya müracaat etmeniz gerekmekte. Bankaya gidip güvenlik görevlisine durumu izah ettiğinizde sizi ilgili gişeye yönlendirecektir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.