Askerde Nasıl Kalınır? Askerde Kalmak İçin Lise Diploması Şart mı?

Askerde Nasıl Kalınır? Askerde Kalmak İçin Lise Diploması Şart mı?

Askerlik vazifesini tamamlayan kişilerin tezkere zamanı geldiğinde göreve devam etmek istemelerine ve gerekli koşulları sağlayarak görevde kalmalarına ‘’tezkere bırakmak’’ denmektedir. Askerde kalmak isteyen adayların taşıması gereken birtakım özellikler, uyması gereken bazı kurallar ve başarılı olması gereken şartlar bulunmaktadır.

Bu özellikleri taşıyan ve sınavlarda başarılı kabul edilen adaylar, sonrasında sergiledikleri sicil puanı değerlendirmesine oranla orduya kabul edilirler. Ordu kabulü gerekli şartlar genel ve özel şartlar bakımından birbirinden ayrılmaktadır.

Askerde Nasıl Kalınır?

Askerde kalmak ve asker olmak için gereken şeyler var, bunları aşağıdaki listemizde bulabilirsiniz:

 • Zorunlu askerlik görevini herhangi bir disiplin cezası almadan tamamlamış olmak.
 • Başvuru sicil puanının yeterli olması.
 • Görev icrasını sekteye uğratan herhangi bir sağlık sorunu olmamak.
 • En az 8 yıllık zorunlu eğitim-öğretim diplomasına sahip olmak.
 • Yapılan atış, engel, parkur gibi fiziki sınavları başarı ile tamamlamak.
 • Yapılan yazılı veya sözlü sınavları, ek mülakatları başarı ile tamamlamak.

Genel şartlara uygun olan kişiler zorunlu askerlik görevini tamamladıktan sonra sözleşmeli er kadrosuna veya uzman erbaş kadrosuna başvuruda bulunabilirler. Askerde kalmak için lise diploması şartı ancak belirli rütbeden giriş sınavları için gereklidir. Genel şartlara uygun olan kişiler farklı pozisyonlar için özel şartlara ihtiyaç duymaktadır. Bu özel şartlar alımı yapılacak olan asker kadrosu için belirlenen hükümlerdir.

Örneğin; askerlik görevini çavuş olarak tamamlamış kişiler genel şartlara ek olarak lise mezuniyet şartını karşılaması halinde uzman çavuş olmak için başvuruda bulunabilir. Dolayısıyla askerde kalmak için lise mezuniyet şartı var mıdır diye merak edenlerin hangi pozisyona başvurmak istediği önemlidir.

Buna ek olarak bazı askeri alımlarda lise diploması da yetersizdir. Orduda en az üniversite mezunu olmak veya askeri akademi mezunu olmak şartıyla alım yapan pozisyonlar da vardır. Başvuru yapacak olan kişilerin girmek istedikleri pozisyonda belirtilen özel şartları takip etmesi gerekmektedir. Zorunlu öğretimde 8 yıllık diploma sahibi kişilerin ve lise mezunlarının başvurabileceği askeri sınavlar şunlardır:

 • Sözleşmeli Er Sınavı ( En az ortaokul mezunları başvurabilir)
 • Uzman Erbaş Sınavı ( En az ortaokul mezunları başvurabilir)
 • Subaylık Sınavı ( En az lise mezunları başvurabilir)
 • Jandarma Asayiş – Komando Sınavı ( En az lise mezunları başvurabilir)

Askerde Kalmak İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar Nelerdir?

Genel ve özel şartlarını sağladığınız sınava başvuru yaptıktan sonra alım periyodu belirlenen göreve yerleştirilmek için birtakım testleri geçmeniz gerekmektedir. Adaylar yapacağı görevin niteliği, hizmet kademesi ve rütbesine bağlı olarak fiziki, yazılı ve sözlü sınavlara tabii tutulmamaktadır.

Ayrıca zorunlu askerlik hizmeti süresince üstlerinin gözetimi, sicil puanları, hizmet başarıları gibi unsurlar alım durumunu pozitif veya negatif etkileyebilen unsurlardır. Zorunlu askerlik yapan ya da yapacak olan kişilerin eğer askerlik sonrası orduda kalma düşünceleri varsa, zorunlu askerlik dönemlerini verimli ve uyumlu geçirmeleri oldukça önemlidir.

Aksi takdirde yalnızca fiziki güç ve yetenek kanıtı ya da yazılı sınav başarısı ordu gibi kümülatif bir yapının nefesi olmak için yeterli gelmeyebilir. Başarılı bir askerlik döneminin ardından genel ve özel şartlarını sağladığınız alım sınavlarına girerek, hedeflediğiniz pozisyonda görev alabilirsiniz. Askerde kalmak için gerekli belgeler ve evraklar şunlardır:

 1. Nüfus cüzdanımızın kendisi ve kopyası
 2. 9 adet vesikalık fotoğraf
 3. Öğrenim durumumuzla ilgili belgenin aslı ve kopyası
 4. Bir sanat veya zanaat dalında uzmansanız ispat eden belge
 5. Profesyonel sporcular için sporcu lisans belgesi
 6. Sınav başvuru formu

Askerde kalmak için gerekli evraklar ve belgeler nelerdir? Askerde nasıl kalınır? Gibi konulardan bahsettiğimiz rehber içeriğimizin sonuna geldik. Sizlerde asker olmak istiyorsanız eğer yukarıdaki şartlara uygun olduğunuzu doğrulamalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.