Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Aşılama Başlıyor!

Aşılama Başlıyor!

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu CoronaVac aşısına ‘Acil Kullanım Onayı’ verdi! Aşılama yarın başlıyor!

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından analizleri başarıyla sonuçlanan CoronaVac aşısı için “Acil Kullanım Onayı” verdi.

Yarından itibaren sağlık çalışanları ile başlanacak aşı uygulaması canlı takip edilebilecek.

Acil Kullanım Onayı verildi                                                                                  

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan yapılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen ve halk sağlığını ciddi olarak tehdit eden Kovid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında kullanılması planlanan “Coronavac 600 SU/0.5 ml IM Enjeksiyon Süspansiyon İçeren Flakon” isimli aşının, halka hızlı erişiminin sağlanması için ‘Acil Kullanım Onayı’ kapsamında değerlendirildiği belirtildi.

Açıklama da şöyle söylendi:

“Bu kapsamda bilimsel veriler değerlendirilirken, bir yandan da ülkemize ulaşan numuneler kurumumuz laboratuvarlarında 14 gün boyunca incelenmiştir.

Bilimsel değerlendirmeler ve incelemeler sonucunda, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca ilgili aşı için Acil Kullanım Onayı verilmiştir.”

Canlı Takip Uygulaması Yayınlandı. 

Aşılama sistemini canlı takip edebilmek açısında “aşıla” uygulamasını geliştirdi. Aşı uygulanmadan önce mutlaka “aşıla” mobil uygulaması üzerinden aşı uygunluğu kontrol edilecek. Kare kodu okuttuktan sonra kayıt tamamlanacak ve sonra aşı uygulaması yapılacak.

Aşı Randevu Sistemi

Nasıl olacak? Neler var gibi detaylı anlattığımız önceki yazımıza ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Aşı randevusu almak için önce risk grubunda mısınız tespit edilecek. MHRS.GOV.TR adresinden risk grubunda iseniz randevu alabileceksiniz.

Kimler Aşı Yaptırabilecek?

Öncelikli grup;

  • İlk etapta aşılar 1 milyon 119 bin sağlıkçıya yapılacak.
  • İkinci grupta 380 bin 65 yaş üstü vatandaşa yapılacak.
  • Üçüncü grupta asker, polis ve öğretmenlere yapılacak.
  • Dördüncü grupta ise ilk 3 grupta yer almayan vatandaşlara yapılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Aşı Oldu!

Bugün bilim kurulu toplantısından sonra covid-19 aşısı olan Koca: “Herkesin mutlak aşı olması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Bu hastalıktan korunmanın en önemli yollarından birisi aşı. Normal eski hayatımıza dönmek için bu aşıyı yaptırmak gerekiyor” dedi. Bilim Kurulu Üyeleri de aşı oldu.

50 milyon Doz Daha!

Faz3 çalışması da tamamen resmi bir şekilde başarılı olursa 50 milyon doz daha geleceği açıklandı. Gelen bu 3 milyon doz deneme olarak algılayabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
Efe Söker
 Bir tutam her şeyden.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.