Asgari Ücrette Bölgesel Maaş Tartışmalarında Memur Maaşları Örnek Olabilir mi?

Asgari ücret zammı için toplantılar başladı. 2024 yılında asgari ücret ne kadar olacak? sorusu en çok merak edilenler arasında yer alırken, bölgesel asgari ücret iddiaları yeniden gündemde. 7 milyon çalışanın aldığı asgari ücret bir yandan da zam …

Asgari Ücrette Bölgesel Maaş Tartışmalarında Memur Maaşları Örnek Olabilir mi?

Asgari ücret zammı için toplantılar başladı. 2024 yılında asgari ücret ne kadar olacak? sorusu en çok merak edilenler arasında yer alırken, bölgesel asgari ücret iddiaları yeniden gündemde.

7 milyon çalışanın aldığı asgari ücret bir yandan da zam oranıyla örnek teşkil edeceğinden tüm çalışanları ilgilendiriyor.

11 Aralık’ta yapılan ilk toplantıyla gözlerin çevrildiği Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantıda para konuşmaya başlayacak. Zam tartışmaları sürerken, geçmiş yıllarda da uygulanan bölgesel asgari ücret de tartışmalara eklendi.  

Bu yıl asgari ücret, ‘tek zam’ söylemleriyle ilk tartışmalara başlarken, beklenen enflasyonla da oranlar değişiyor. Ancak büyükşehirlerdeki hayat koşullarının giderek zorlaşmasıyla bölgesel asgari ücret de tartışmalara katıldı.

Ocak ayında yapılacak zammın yeterli olacağını belirten hükümet ve işveren kanadına karşın, işçi kesimi 2 hatta 4 zam talep ediyor. Enflasyonda düşüş trendine girileceği konuşulurken, 2024’ün ilk yarısında zirvesini de görüleceği biliniyor. Bölgesel asgari ücrette göç tartışmaları da bu ortamda artıyor.

Mynet Finans’tan Sinem Eryılmaz’ın aktardığına göre, SGK Uzmanı Emin Yılmaz, Bakan Işıkhan’ın ‘olağanüstü bir durum olursa’ ara zam olacağı açıklamasına işaret ederken, asgari ücretin belirlenmesi için komisyonun kaç kez toplanacağını bakanlığın belirlediğini de hatırlatıyor.

‘Eşit işe eşit ücret’

Büyükşehirlerde giderek daha da zorlaşan hayat şartlarına yönelik, maliyetlerin artmasıyla bölgesel asgari ücret için de Yılmaz, ‘1957 ila 1975 seneleri arasında bölgesel asgari ücret uygulanmıştı. O dönem bu konu Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. ‘Eşit işe eşit ücret’ kanun maddesi gerekçe göstererek Anayasa Mahkemesi bölgesel asgari ücreti komple kaldırdı. Bu bence de doğru bir karardır’ dedi.

Bölgesel asgari ücretin büyükşehirlerde yüksek olmasıyla göçlerin de arttıracağı konuşulurken, bunun adaletli olmayacağını belirten Yılmaz, çözüm önerisi olarak da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun meslek kodlarına göre asgari ücret belirlemeyi sundu.

Enflasyon kaynaklı ücretlerin sürekli eridiğini belirten Emin Yılmaz, asgari ücrete yakınsayan ücretlerin de arttığını söyleyerek, asgari ücret zammının yasalarda yer alırken onun üzerindeki maaşlara yapılan zamların yasalarda yer almadığını vurguladı.

Kodlara göre asgari ücret uygulamasında altyapının hazır olduğunu söyleyen Yılmaz, memur maaşlarını da örnek göstererek, derece, kademe, uzmanlığa göre ücretlerin yükseldiğini, bu uygulamanın asgari ücret içinde hayata geçirilebileceğini belirtti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.