Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Arslan’dan ‘yargı bağımsızlığı’ vurgusu

Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçilen Muhterem İnce için Anayasa Mahkemesi Konferans Salonu’nda yemin töreni düzenlendi. Törene …

Arslan’dan ‘yargı bağımsızlığı’ vurgusu

Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçilen Muhterem İnce için Anayasa Mahkemesi Konferans Salonu’nda yemin töreni düzenlendi.

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Sayıştay Başkanı Metin Yener, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çevre, Şehircilik ayrıca İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ayrıca Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tarım ayrıca Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yüksek yargı üyeleri ayrıca çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, bireysel ayrıca toplumsal hayatın en temel erdeminin adalet olduğunu, devletlerin varlığı ayrıca devamının da adalete bağlı olduğunu ifade etti. Arslan, bu nedenle adaletin, tarih boyunca dinlerin ayrıca seküler ideolojilerin merkezinde yer aldığını bildirdi.

Adaletin bu öneminin, onu tecelli ettirmekle görevli hakimlerin omuzlarına ağır bir yük yüklediğini belirten Arslan, “Bu nedenle hemen her medeniyette adaletsiz ayrıca haksız şekilde hükmetmenin ağır bir vebal olduğuna dair kuvvetli bir inanış vardır.” diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi üyelerinin görevlerine başlarken, görevlerini her türlü etki ayrıca kaygıdan uzak şekilde yerine getireceğine dair yemin ettiklerini aktaran Arslan, böylece anayasal adaleti sağlamanın ön şartının yargı bağımsızlığı ayrıca tarafsızlığı olduğunu dile getirdiklerini bildirdi.

Yargı bağımsızlığının hakimlere tanınan bir ayrıcalık olmadığına işaret eden Zühtü Arslan, şöyle devam etti:

“Anayasayla sağlanan bu teminatın amacı, adaletin dolaylı/dolaysız her türlü etki, baskı, yönlendirme ayrıca kuşkudan uzak şekilde dağıtılacağı yolundaki güven ayrıca inancı yerleştirmektir. Gerçekten de yargıya yönelik güven ayrıca inancın sarsılması, bir demokratik hukuk devletinin başına gelebilecek en büyük felaketlerden biridir. Bu nedenle hukukun üstünlüğü anlayışı, yargının bağımsızlığına halel getirecek, tarafsızlığı kapsamında toplumu şüpheye düşürecek her türlü tavır ayrıca davranıştan kaçınmayı gerektirmektedir. Diğer yandan yargı bağımsızlığı, anayasal kimliği oluşturan ilkelerin başında gelen kuvvetler ayrılığının da bir gereğidir. Yargının ayrıca yargıcın bağımsız olmadığı yerde kuvvetler ayrılığından, kuvvetler ayrılığının olmadığı yerde de temel hak ayrıca özgürlükleri koruyan bir anayasanın varlığından söz etmek oldukça zordur. Zira anayasaların temel işlevi, kamu gücünün tek elde toplanmasını önlemek ayrıca hukukun üstünlüğünü sağlamak suretiyle temel hak ayrıca özgürlükleri güvence altına almaktır.”

“Türk anayasa yargısının en uzun on yılı”

Başkan Zühtü Arslan, “Anayasa Mahkemesi varlık sebebi olan anayasayı ayrıca temel hak ayrıca özgürlükleri koruma görevini en iyi şekilde yerine getirmenin gayreti içindedir.” dedi.

Kendi yemin töreninin üzerinden yaklaşık 10 yıl geçtiğini, aradan geçen 10 yılda Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruları inceleme, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini denetleme görev ayrıca yetkilerinin verildiğini bildiren Arslan, bu durumun anayasa yargısının alanını genişlettiğini ayrıca yeni sınamaları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Bu süreçte yaşanan darbe girişimi ayrıca Kovid-19 salgını gibi olağanüstü durumların, anayasa yargısı alanındaki değişim ayrıca dönüşümü daha da sancılı bir boyuta taşıdığını aktaran Zühtü Arslan, bu nedenle geçen 10 yılı “Türk anayasa yargısının en uzun on yılı” olarak niteledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Anayasa Mahkemesi olağanüstü güçlüklere rağmen paradigmatik dönüşümünü önemli ölçüde tamamlamış, gerek norm denetiminde gerekse bireysel başvuruda hak eksenli yaklaşımla zengin bir içtihat oluşturmuştur. Anayasa Mahkemesinin hak eksenli yaklaşımla inşa ettiği bu içtihat birikimi, bir yandan hukuk düzeninin Anayasa ile uyumlu hale gelmesini sağlamış, diğer yandan da temel hak ayrıca özgürlüklerin koruma alanını genişleterek bu konudaki standartları yükseltmiştir. Mahkememiz, bilhassa 10’uncu yılını kutladığımız bireysel başvuruyla birlikte, yaşama hakkından ifade özgürlüğüne, adil yargılanma hakkından örgütlenme özgürlüğüne kadar tüm anayasal hak ayrıca özgürlüklerin korunmasına yönelik önemli kararlar vermiş ayrıca vermeye devam etmektedir.”

“Anayasa Mahkemesinin geleceğine yönelik en çetin sınama”

Başkan Arslan, Anayasa Mahkemesinin bu süreçte her vakit demokrasinin ayrıca demokratik hukuk düzeninin yanında durduğunu, temel hak ayrıca özgürlükleri korumak için yoğun bir uğraş verdiğini anlattı. Zühtü Arslan, şöyle devam etti:

“Bunu yaparken de ne yargısal aktivizme ne de kendini sınırlama yoluna tevessül etmiştir. Mahkememiz istikrarlı bir şekilde bir yandan anayasanın çizdiği sınırları aşmadan, diğer yandan da kendisine tanınan anayasal ayrıca yasal yetkileri kullanmaktan imtina etmeden görevlerini hakkıyla ayrıca hassasiyetle yerine getirmenin çabası içinde olmuştur. Anayasa Mahkemesinin geleceğine yönelik belki de en çetin sınama, mevzu bahis süreçte benimsenen hak eksenli yaklaşımın korunması ayrıca sürdürülmesidir. Anayasa yargısının varlık nedeninin, anayasanın üstünlüğünü ayrıca temel hakları korumak olduğu dikkate alındığında, hak eksenli yaklaşımın korunmasının ayrıca sürdürülmesinin ülkemizin ayrıca milletimizin menfaatine olduğu izahtan her türlü varestedir.”

Arslan, Yüksek Mahkemede görev yapan başkanvekilleri ayrıca üyeler ile üyeliğe yeni seçilen İnce’ye başarı dileklerini iletti.

Başkan Zühtü Arslan’ın konuşmasının ardından yemin törenine geçildi. Öz geçmişi okunan yeni üye Muhterem İnce, yemin etti. İnce’ye kisvesi Arslan tarafınca giydirildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.