Anne Sütünü Artıran 13 Yiyecek ve İçecek Tavsiyesi

Anne Sütünü Artıran 13 Yiyecek ve İçecek Tavsiyesi

Anne sütünü arttırıcı besinler: Anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan bir tanesi anne sütünü artıracak besinlerin neler olduğudur. Çünkü bildiğimiz üzere anne sütü, bebek için ilk 6 ay en önemli besin kaynağıdır. Eğer anne sütünde azalma ya da herhangi bir sorun olursa bebeğin beslenmesi de zorlaşır.

Anne Sütünü Arttırıcı Besinler

Bu noktada da anne sütünü artıran 13 yiyecek ve içecek tavsiyesi hakkında yazdığım bu yazıyı mutlaka okumanız gerekiyor. Bu yazıyı okuduktan sonra sütün artması için nelere öncelik vermeniz gerektiğini daha iyi anlayacaksınız.

1. Süt, Yoğurt, Peynir

Öncelikle proteinlerden bahsedelim. Anne sütünü asıl artıran besinlerin başında süt, yoğurt ve peynir gibi protein kaynaklı gıdalar geliyor. Gün içerisinde çok aşırıya kaçmadan belli ölçüde tüketmeniz gerekiyor. Çünkü süt ve süt ürünleri anne sütünü hem artırıyor hem de bebeğin sütten kesilmesini engelliyor.

İsterseniz bir diyetisyenle konuşarak gün içerisinden hangisinden ne kadar tüketmeniz gerekiyor daha iyi takibini yapabilirsiniz.

2. Et ve Tavuk

Et ve tavuk da vücudunuzun ihtiyacı olan proteine sahip. Bu ürünleri tükettiğiniz zaman da anne sütü artacak. Aynı zamanda vücudunuzun direnci de yükselecek. Sadece hamilelikte değil normal zamanlarda bile et ve tavuk tüketiminin çok fazla faydası bulunuyorken sütünüzü artırmak için kesinlikle ilk sıralarda yer alan gıdalardır.

3. Balık

Gözlere iyi gelen ve içerisinde çok fazla vitamin bulunduran balık da kesinlikle tüketmeniz gereken gıdalardan birisi. Özellikle somon balığı Omega 3 bakımından zengindir ve süt üretimini sağlayan hormonların aktifleşmesini sağlıyor. Bu yüzden de dengeli bir şekilde tüketmeniz size faydalı olacaktır.

Fakat her balığı da yememelisiniz. Çünkü bazı balıklar bebeğin sindirim sistemini olumsuz etkileyecek özelliklere sahip olabiliyor. Anne sütünü arttırıcı besinler listemizdeki bir diğer doğal gıdaya geçelim…

4. Ceviz ve Badem

Daha kaliteli bir süt için ceviz ve badem de yemeniz gerekiyor. Kuru yemişler genel olarak anne sütünü artırıyor ve gün içerisinde mutlaka tüketilmesi lazım. Aslında bu yemişler anne sütünü artırmanın yanı sıra bebek için daha besleyicidir.  İçerisinde bulunan vitaminlerle ve minerallerle anne sütü kalitesi artar.

Zaten bir diyetisyenle görüşürseniz o da kesinlikle kuru yemiş yemeniz gerektiğini söyleyecektir.

5. Arpa

Anne sütünü artıran 13 yiyecek ve içecek tavsiyesi verirken arpa ne alaka dediğinizi duyar gibiyim… Uzun yıllardır başvurulan bir yöntem olan arpanın geçmişi gerçekten çok ilginç. Aslında ilk zamanlarda anne sütünü artırdığına dair net bir sonuç yokken son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda gerçekten de böyle bir etkisi olduğu görülmüştür.

Arpa içerisinde yer alan polisakkaritler, anne sütünün salınımını olumlu yönde etkileyen bir hormonu tetikliyor. Bu sayede de anne sütü bollaşıyor.

6. Pirinç, Bulgur

Pirinç ve bulgur gibi gıdalar da kesinlikle anne sütünü artıran yiyecekler arasında yer alıyor. Bulgurlar süt salınımını artırıyor fakat aynı zamanda gaz da yapabiliyor. Bu yüzden çok fazla tüketmemenizde fayda var. Eğer bebeğinizin gaz problemi yoksa haftada 3 ya da 4 gün pirinç ya da bulgur tüketebilirsiniz. Sizin sütünüz bollaşırken beslenmenizi de düzene sokmanıza yardımcı olur.

7. Makarna

Vücudunuzun emzirme sürecinde proteinlerin yanı sıra karbonhidrata da ihtiyacı vardır. Bu yüzden sadece ekmek tüketiminde bulunmayın. Aynı zamanda yeterli karbonhidratı almak için makarna da yemeniz gerekiyor. Ama şunu da eklemem gerekiyor: Aşırı da tüketmeyin. Çünkü aşırı tüketirseniz gaz yapabilir. Bu da sizin vücudunuzu olumsuz etkiler.

Eğer haftada belli aralıklarla yemeye dikkat ederseniz karbonhidrat aldığınızdan dolayı anne sütünüz artacaktır. Bu da bebek için son derece faydalı.

8. Havuç

Anne sütünü arttırıcı besinler yazımızdaki bir diğer gıda ürünü havuç! Her gün bol bol yemeniz gereken gıdalardan birisi havuçtur. İçerisindeki bir maddeden dolayı kadınların sıkı dostudur. Özellikle de emziren annelerin.

Doğal ya da bitkisel östrojen olarak bilinen fitoöstrojen, süt kanallarının gelişimine katkı sağlıyor ve bu da havuç içerisinde bolca yer alıyor. Bu yüzden de annelerin emzirme süreçlerinde her gün havuç yemeleri öneriliyor. Tabi doğal olanlarını seçmelisiniz ve aynı zamanda çiğ yemeniz gerekiyor.

9. Ayran, Hoşaf, Şerbet

Anne sütünü artıran 13 yiyecek ve içecek tavsiyesi dediğimde içeceklerden çok fazla bahsedemedim. Ama şimdi önerisini sunacağım içecekler sizin için oldukça faydalı.

Özellikle şerbetler anne sütünü artıran en önemli içeceklerden birisi. Ayran ve hoşaflar da aynı şekilde sütü artırıyor ve ihtiyacınız olan vitaminleri almanızı sağlıyor.

10. Baklagiller

Baklagiller anne sütünü artıran yiyecekler grubundadır. Nohut, kuru fasulye, börülce, mısır ve bezelye gibi baklagiller demir bakımından zengindir. Bu sayede de hem süt miktarını hem de sütün kalitesini olumlu yönde etkiler.

Bu besinler de diğer gıdalar gibi fazla tüketildiğinde gaz problemine sebebiyet verebilir. Bu yüzden çok tüketmemeye çalışın. Haftada en fazla 3 kez tüketmeniz yeterli olacaktır.

11. Tahin, Pekmez

Tahin ve pekmez de anne sütünü artıran 13 yiyecek ve içecek tavsiyesi arasında yer alıyor. Tahini ya da pekmezi ayrı ayrı tüketebilirsiniz. Bir diğer seçenek de tahin helvasıdır. Tahin helvası da anne sütünü artıran gıdalardan birisidir.

Pekmez ve tahin tüketen annelerin süt kalitesinde ve süt oranında artış gözlemlenmiştir. Bu yüzden rahatlıkla bol bol tüketebilirsiniz.

12. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler içerisinde bulunan fitoöstrojenler süt miktarını artırıyor. Ayrıca bu sebzeler; kalsiyum, folat, vitamin A gibi içeriklere de sahip. Bu yüzden çok fazla faydası bulunuyor. Anne sütünü arttırıcı besinler içeriğimizdeki yeşillikler sütünüzü arttırdığı gibi çok da faydalıdır.

İhtiyacınız olan bütün vitaminleri karşılayan yeşil yapraklı sebzelerden haftada en az 3-4 gün tüketmenizde fayda var.

13. Rezene

Düzenli tüketimde son derece faydalı olacak rezene çayı da anne sütünü artıran içecekler arasında yer alıyor. Hatta rezenenin en çok başvurulan yöntemlerden biri olduğunu söylemek de yanlış olmayacak. Tıpkı havuç gibi fitoöstrojen açısından zengin olan rezene, süt kanallarının gelişimine katkıda bulunuyor. Bu da süt miktarını artırdığı anlamına geliyor.

Sizlere hazırladığım bu yazı anne sütünü artıran 13 yiyecek ve içecek tavsiyesidir. Eğer bu konuda en güvenilir gıdalara yönelmek istiyorsanız kesinlikle listeyi iyice okumalısınız. Faydalı olduklarını siz de göreceksiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
4 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.