Android Nedir?

Android Nedir?

Android: Google ve Open Hanset Alliance tarafından, mobil cihazlar için geliştirilmekte olan, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Sistem açık kaynak kodlu olsa da Google çok küçük bir kısmını kapalı tutmaktadır. Ücretsiz olmasının sebebi sistemin daha çabuk ve hızlı gelişmesi.

Bu sistem ara katman yazılımı, ķütüphaneler ve API C diliyle yazılmıştır. Uygulama yazılımları ise, Apache harmony üzerine kurulu Java uyumlu kütüphaneleri içine alan uygulama isketi üzerinden çalışmaktadır.

Android, derlenmiş Java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli Anroid Runtime kullanır.

Android’in kurucuları Googlede çalışmak için giden Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears, Chris White.

Andy Rubin tarfından yönetilen bu ekip Linux çekirdeği üzerine dayalı bir işletim sistemi üzerine çalışmaya başladılar.

Mobil pazarın gelişeceğini gören bu yönde atılımlar yapan Google Temmuz 2005 Android Inc satın almış ve bir başlangıç şirketi olan Palo Altoyu kurmuştur.

Google, Android’i satın aldıktan sonra telefon üreticilerinide yanına alarak Open Handset Alliance (OHA) birliğini kurmuştur. Android gelişimi (OHA) eliyle yürütülmeye başlanmıştır.

OHA 5 Kasım 2007’de Android’i kurduğunu duyurmuş.

2013 yılında dünyanın en popüler mobil işletim sistemi olmayı başardı. Günümüzde hala popüleritisini koruyan Android 2018 Nisan ayı verilerine göre dünyada %75,66 sını oluşturuyor.

YAZAR BİLGİSİ
Abdullah Kodal
Hayat yazınca güzel,,,,,,,,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.