Android Cihazda Numara Nasıl Engellenir?

Android Cihazda Numara Nasıl Engellenir?

Bazen istemediğimiz aramalarla veya mesajlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu gibi durumlarda akıllara ilk gelen soru numara nasıl engellenir? olmaktadır. Android cihazınızda numara engellemek istediğiniz durumlarda sizi rahatsız eden veya sizi aramasını istemediğiniz numaraları engelleyerek çok kolay bir şekilde önlem alabilirsiniz.

Arama engelleme işlemini ister tanıdığınız ister tanımadığınız numaralara yapabilirsiniz. Eğer, tanıdığım ancak beni rahatsız eden biri aramasın veya tanımadığım numaralar beni aramasın diyorsanız aşağıdaki adımları eksiksiz olarak izleyin.

  1. Android işletim sistemine sahip telefonunuzdan telefon bölümüne tıklayın.
  2. Sonrasında çağrı geçmişinizi görüntüleyin.
  3. Engellemek istediğiniz kişinin simgesine dokunun.
  4. Ekranın üst tarafında bulunan üç noktaya tıklayın.
  5. Daha sonra numaraları engelle yazan yere tıklayın.

İşte bu kadar basit. Arama engelleme işleminiz tamamlanmış oldu. Artık o kişi sizi arayamayacak veya mesaj atamayacaktır. Bu işlemi her engellemek istediğiniz numara için kullanabilirsiniz.

Numara Engellendiğinde Ne Oluyor?

Bir numarayı engellediğinizde, engellediğiniz kişi sizi aradığında telefonunuz meşgul olarak çalacaktır ama size hiçbir arama bildirimi gelmeyecektir hatta haberiniz dahi olmayacaktır. Mesaj attığında da yine aynı şekilde o mesaj size gelmeyecektir.

Numara Engellendiğinde Karşı Taraf Anlar Mı?

Bir numara için arama engelleme işlemi yaptığınızda, o kişi sizi aradığında telefonunuz meşgul çalacaktır. Size ulaşmak isteyen kişi, istikrarlı bir şekilde sizi arıyorsa telefonunuzun sürekli meşgul çalmasından onu engellediğinizi anlayabilmektedir. Ancak karşı tarafın bunu anlayabilmesi için arama engelleme konusunda fikir sahibi olması gerekmektedir.

Çünkü o numarayı engellediğinize dair, karşı tarafa herhangi bir bildirim gitmemektedir. Engellediğiniz numara size mesaj atmak istediğinde ise karşı taraf her ne kadar mesaj attığını sanıyor olsa da size herhangi bir mesaj ulaşmayacaktır. Bu durumda ise hiçbir şekilde o numarayı engellediğinizi anlama ihtimali bulunmamaktadır.

Numara Engelini İstediğimde Kaldırmam Mümkün Mü?

Eğer engellediğiniz numarayı engellemekten vazgeçtiyseniz, arama engelleme işlemini kaldırarak tekrardan sizi aramasına ve mesaj atmasına, yine aynı işlemleri yaparak izin verebiliyorsunuz. Numaranın engelini kaldırdığınız taktirde o numara artık sizi diğer numaralar gibi arayabilir veya mesaj atabilir. Tabi ki eğer dilerseniz, aynı işlemleri tekrarlayarak o numarayı tekrar engelleme işlemi de yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hakan Eroğlu
Yaşantım 101 ama elimin peri yok.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.