Anayasa Yok Sayılmıştı: Yargıtay’ın Can Atalay Kararında Pakistan Göndermesi

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin TİP Milletvekili Can Atalay hakkında ikinci kez aldığı ‘hak ihlali’ kararını da tanımaması yüksek yargıdaki krizi yeniden gündeme getirdi. Yargıtay, Can Atalay hakkında aldığı kararın gerçeksinde ise Pakistan’dan örnek …

Anayasa Yok Sayılmıştı: Yargıtay’ın Can Atalay Kararında Pakistan Göndermesi

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin TİP Milletvekili Can Atalay hakkında ikinci kez aldığı ‘hak ihlali’ kararını da tanımaması yüksek yargıdaki krizi yeniden gündeme getirdi. Yargıtay, Can Atalay hakkında aldığı kararın gerçeksinde ise Pakistan’dan örnek verdi.

Anayasa Mahkemesi, TİP Milletvekili Can Atalay’ın bireysel başvurusunda ikinci kez ‘hak ihlali’ kararı vererek dosyayı yeniden Yargıtay’a göndermişti.

Yargıtay ise Anayasa Mahkemesi’nin kararını bir kez daha tanımadı.

Yargıtay’ın aldığı kararın gerekçesinde ise ilginç ifadeler yer aldı.

“Anayasa Mahkemesi tarafından önüne gelen başvurular arasında sübjektif nitelikte sonuç doğurması gereken bireysel başvurular sonucunda verilen kararların, Resmi Gazete’de yayımlanma zorunluluğu mevcut değildir. Bu zorunluluk söz konusu olmadığı halde, Anayasa Mahkemesi’nin yasal yetkilerini aşarak ve hukuki değerden yoksun şekilde bireysel başvurular sonucunda verdiği bazı kararların Resmi Gazete’de yayımlanması ile Anayasa Mahkemesi kararlarının objektif etkisine sığınılmakta, bu kararlar denetimden yoksun kalmakta ve bu durum, Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa’dan almadığı bir yetki ile yargı kurumlarının üzerinde bir süper temyiz merci olarak vesayet makamı haline gelmesini sağlamaktadır.”

“Dairemiz de 08.11.2023 tarihinde verdiği hükümlü Şerafettin Can Atalay hakkındaki değişik iş kararı ile bu denetimsizlik nedeniyle adeta juristokrasiyi andırır şekilde yorumla Anayasa hükümlerini uygulanamaz hale getiren keyfi kararlar verilmesi ve bu keyfiliği denetleme konusundaki yasal boşluk haline dikkat çekmiştir.”

“Bu bakımdan Anayasa Mahkemesi’nin, Anayasa hükümlerini işlevsiz hale getiren kararlarının denetlenemeyeceğinin ileri sürülmesi ve sınırsız yetkilerle donatılması, bazı büyük tehlikeleri de bünyesinde barındırmaktadır.”

“Örneğin, 2022 yılında Pakistan’da Meclis’te çoğunluğu ele geçiren muhalefet tarafından güvensizlik oylaması yapılarak, seçilmiş ve meşru Başbakan İmran Han değiştirilmek istenmiş; bunun üzerine siyaseti dizayn etme çabasının bir ürünü olarak Pakistan Anayasa Mahkemesi, Başbakan İmran Han tarafından alınan Meclis’in feshi ve erken seçim kararını yok saymak suretiyle güvensizlik oylamasının yapılmasına karar vermiştir. Siyasi krize neden olan bu karar sonucu yapılan güvensizlik oylamasında İmran Han, Pakistan’da görevden alınan ilk başbakan olmuştur. Böylece Pakistan’da Meclis çoğunluğunu ele geçiren muhalefetin, Anayasa Mahkemesi kararı sayesinde yaptığı güvensizlik oylaması ile İmran Han’ın başbakanlığı düşürülmüştür.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.