Anayasa Mahkemesi’nden Kritik Karar: Birçok Mahkumun Cezası İptal Olabilir

Anayasa Mahkemesi, TCK’da yer alan ‘Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” maddesinin iptaline karar verdi. Resmi Gazete’de yayımlanan karar, 4 ay sonra yürürlüğe girecek. Birçok siyasi davada yer alan bu maddenin iptaliyle birlikte …

Anayasa Mahkemesi’nden Kritik Karar: Birçok Mahkumun Cezası İptal Olabilir

Anayasa Mahkemesi, TCK’da yer alan ‘Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” maddesinin iptaline karar verdi. Resmi Gazete’de yayımlanan karar, 4 ay sonra yürürlüğe girecek. Birçok siyasi davada yer alan bu maddenin iptaliyle birlikte, ceza alan kişilere cezalarına itiraz hakkı doğacak.

Anayasa Mahkemesi, Patnos Ağır Ceza Mahkemesi ve İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başvuruları sonrasında yaptığı görüşmede, TCK’nın 220/6 fıkrasında yer alan “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca örgüte üye olmak suçundan da cezalandırılır.” maddesini iptal etti.

Sadece silahlı örgütler hakkında alınan bu karar, Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edildi.

AYM’nin iptal gerekçesi ise “Bu suçtan ceza alanların örgüte üye oldukları kanıtlanamamasına rağmen örgüte üye olanlardan daha fazla hapis cezasıyla cezalandırılıyor olmaları” oldu.

Mahkemeler, 4 ay sonra yürürlüğe girecek iptal kararıyla yok hükmünde sayılacak düzenlemeyi uygulayamayacağı için bu suçtan yargılananların durumu yeniden değerlendirilecek. 4 aylık sürede bu suçtan kesin ceza alanların da iptal kararı yürürlüğe girdiğinde itiraz etmeleri söz konusu olabilecek.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.