Anadolu Ajansı, İbrahim Reisi İçin Yapılan Akıncı İHA Operasyonunu Naklen Yayınladı: Milyonlarca Kişi İzledi

Anadolu Ajansı’nın (AA) paylaştığı videoda Akıncı İHA, İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopterin enkazı olduğundan şüphelenilen ısı kaynağını tespit etti. O anlar ise naklen yayınlandı, milyonlarca kişi izledi. Kaynak: Anadolu Ajansı İran …

Anadolu Ajansı, İbrahim Reisi İçin Yapılan Akıncı İHA Operasyonunu Naklen Yayınladı: Milyonlarca Kişi İzledi

Anadolu Ajansı’nın (AA) paylaştığı videoda Akıncı İHA, İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopterin enkazı olduğundan şüphelenilen ısı kaynağını tespit etti. O anlar ise naklen yayınlandı, milyonlarca kişi izledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve yanında bulunan heyetin helikopter kazasında hayatlarını kaybetmesi tüm dünyanın gündemine oturdu.

Reisi’nin helikopteri, Türk İHA’sının yardımıyla bir günlük çalışmanın ardından bulunabildi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekilerin helikopterinin yerini belirleyen Akıncı İHA, Cumhurbaşkanlığından onay alınmasının ardından saat 23.30’da Batman’dan havalanarak saat 00.45’te kaza bölgesine ulaştı.

Kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’nın da bulunduğu helikopterin düştüğü bilgisinin alınmasının ardından Dışişleri Bakanlığı tarafından 19 Mayıs 2024 saat 20.00’de İran’ın gece görüşlü arama/kurtarma helikopter yardım talebi Milli Savunma Bakanlığına bildirildi.

Kötü hava şartları nedeniyle helikopterin uçuş gerçekleştirememe ihtimali göz önüne alınarak, gece ve kötü hava şartlarında tespit ve görüş yetenekleri üst seviyede olan Akıncı İHA ile arama ve tespit yapılabileceği, talep edilmesi halinde hemen faaliyete başlanabileceği Dışişleri Bakanlığı üzerinden İran tarafına iletildi.

İran makamlarının Bayraktar Akıncı İHA teklifini kabul etmesi üzerine silahsız Akıncı İHA, saat 23.30’da Batman’dan havalanarak saat 00.45’te kaza bölgesine ulaştı ve çalışmalara başladı.

Kaza kırım bölgesinde yapılan keşif gözetleme esnasında elde edilen bilgiler, İran makamlarıyla anlık paylaşıldı. Saat 02.36’da kaza kırıma uğrayan helikopterle görsel temas sağlanarak enkazın koordinatları İran makamlarına ulaştırıldı.

Tüm devlet kurumları ve İran makamları ile ataşelikler üzerinden sürekli koordinasyon sağlandı.

Başarıyla görevini tamamlayan Akıncı İHA ise saat 06.45’te Türkiye hava sahasına döndü. Anadolu Ajansı’nın (AA) paylaştığı videoda Akıncı İHA, İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopterin enkazı olduğundan şüphelenilen ısı kaynağını şu şekilde tespit etti.👇

Hedef bölgesindeki Akıncı İHA, yalnızca uydu haberleşmesi kullanarak TÜRKSAT uydusu üzerinden komuta edildi. İran makamlarına canlı görüntünün aktarımı ise TSK Komuta Merkezi üzerinden gerçekleştirildi.

Hedef bölgede yaklaşık 7.5 saat arama kurtarma uçuşu yapan Bayraktar Akıncı İHA, gökyüzünde kaza alanının tam üzerinde toplam 2 bin 100 kilometre yol katetti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.