AMA Ne Demek? Ne İçin Yapılır? Kimler Yapmalı?

AMA Ne Demek? Ne İçin Yapılır? Kimler Yapmalı?

“AMA”, “bana bir şey sor” anlamına gelen bir kısaltmadır. Bir isim olarak kullanıldığında, bir AMA, görüşülen kişinin genel halka söz açtığı ve izleyicilerin onlara bilmek istediklerini sormalarına izin verdiği bir tür gayri resmi görüşme anlamına gelir. AMA’lar genellikle çeşitli sosyal medya sitelerinde çevrimiçi olarak yürütülür ve burada sorular yorumlar yoluyla kolayca gönderilebilir.

AMA kullanıcıları bu soruları yanıtlayarak soran kişilerin merakını giderir. Kelime anlamının birebir olarak hizmetini sunan bu sistem, ünlü kişiler tarafından çok sıkça kullanılmaktadır.

AMA Ne Demek Ne İçin Yapılır Kimler Yapmalı

AMA’lar Çevrimiçi Olarak Nerede Bulunur?

AMA’lar pek çok sosyal medya sitesinde bulunur. Geniş bir hayran kitlesine sahip kişileri takip ediyorsanız, (influncer vb. gibi) daha önce birinin AMA kullandığını görme ihtimaliniz vardır. AMA’lara ara sıra Twitter, YouTube ve Twitch gibi sitelerde de rastlamak mümkündür. Bunun dışında genel olarak Reddit’te AMA’yı görebilmek mümkündür.

AMA’nın Anlamı Nedir?

AMA, ünlüler, politikacılar ve daha fazlasının hayranlar ve eleştirmenlerle etkileşim kurması için bir merkez haline geldi. Reddit’te herkes kendi AMA’sını gönderebilir ve diğer Reddit kullanıcıları istedikleri soruları sorabilir. Bazen bu AMA’lar, genellikle bir ünlünün bağlı olduğu belirli projeleri teşvik etmek amacıyla önceden planlanır.

Kötü bir örnek, Woody Harrelson’ın 2012’deki Reddit AMA’sıdır. Bu AMA, birçok Reddit kullanıcısı tarafından olumsuz karşılandı, çünkü Harrelson öncelikle yaklaşmakta olan filmi hakkında konuşmak istedi ve “herhangi bir şey” sorulmasına açık değildi.

Çoğu AMA, başkalarının merakını tatmin etmek için kendi deneyimlerini paylaşan sıradan insanlardır. İşlenen konular, tamamen sıradan (“Ben kullanılmış bir araba satıcısıyım, AMA – bana bir şey sor”) ile olağanüstü (“Bir kült, AMA’da büyüdüm”) arasında değişen bir yelpazeyi kapsıyor. İnsanların merakını gidermek ve bilgilendirmek amacıyla oluşturulan bu sistem, internet camiasında çok popüler bir hale gelmiştir.

“AMA” Neden Bu Kadar Popüler?

AMA’lar pek çok farklı nedenden dolayı çekicidir, ancak esas olarak kişisel yapıları nedeniyle popülerleşmiştir. Geleneksel röportajlar, bir görüşmeci ile görüşülen kişi arasında, genellikle önceden incelenen sorularla yapılan konuşmalardır. Buna karşılık, AMA’lar konuşmayı Reddit gibi geniş çapta erişilebilir bir platformdaki herkese açar ki böylece sorular ve cevaplar çok daha çeşitli ve çeşitli hale gelir. Hem görüşülen kişi hem de izleyiciler için benzersiz bir deneyim yaratır.

AMA soruları ve konuları ciddi ile sıradan arasında değişebilir. AMA’lar ayrıca daha geniş bir görüşmeci yelpazesi sunar, çünkü herkes bir tane yayınlayabilir. Harika bir AMA yürütmek ve insanların merakını gidermek için ünlü bir kişi olmanıza gerek yoktur. Daha önce hiç etkileşimde bulunmamış olabilecek insanlar, daha önce hiç düşünmemiş olabilecekleri konular hakkında büyüleyici sohbetlere katılabilirler. Böylelikle hem sosyalleşmiş olurken hem de sorular sorup pek çok şey öğrenme olasılığı elde edilmiş olunur.

ETİKETLER: AMA, AMA Yapmak, Cevap, Nedir?, Soru
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - tanıtım yazısı - antalya haber - cialis - sosyalhane.com