Altında Yılbaşı Rallisi Olur mu? Altın Yükselirken, Doların Düşüşü Kısa Sürdü: Zirveye Geri Döndü

Ons altın, ABD tahvil faizlerindeki yükselişle baskılanırken, Merkez Bankası faiz artışı sonrasında gerileyen dolar/TL’nin yeniden yönünü yukarı çevirmesiyle gram altın zirveden inmiyor. Dolar da zirveden inmiyor. Yılbaşında altında yeniden yükseliş …

Altında Yılbaşı Rallisi Olur mu? Altın Yükselirken, Doların Düşüşü Kısa Sürdü: Zirveye Geri Döndü

Ons altın, ABD tahvil faizlerindeki yükselişle baskılanırken, Merkez Bankası faiz artışı sonrasında gerileyen dolar/TL’nin yeniden yönünü yukarı çevirmesiyle gram altın zirveden inmiyor. Dolar da zirveden inmiyor. Yılbaşında altında yeniden yükseliş olur mu? Uzmanlar ralli bekliyor mu?

Ons altın sınırlı kalırken, gram altın haftanın son işlem gününde 1854 liraya çıktı.

Ons altın, Fed’in faiz artışına yönelik fiyatlamalarla ABD tahvil faizlerindeki yükselişle baskı altında kalmaya devam ediyor. Geçen günlerde 2000 doların üzerine çıkan ons, haftanın son işlem gününde 1991 – 1994 bant aralığında hareket ediyor.

Gram altın fiyatı ise dolar/TL’nin yeniden yükselişe geçmesiyle 1854 liraya kadar yükselirken, 1850 lirada denge bulmaya çabalıyor.

Savaş gündemi ve Fed’in hamleleriyle yılın son çeyreğinde yeniden parlayan altında yılbaşı rallisi bekleniyor mu?

Ekonomim’de Evrim Küçük derlemesine göre, ekimde başlayan jeopolitik risklerin yükselttiği altın, Fed’in faiz artışını sonlandırması beklentisiyle 1,5 ayda 200 dolar değer kazandı. ‘Santa’ ya da ‘Noel’ rallisi olarak da isimlendirilen yılsonu yükselişi de olası görünüyor.

Saxo Bank, altın fiyatlarında ralli beklerken, Emtia Stratejisi Başkanı Ole Hansen’in analizinde altındaki 6 aylık yükseliş performansına dikkat çekiliyor.

Hansen, 2000 doların üzerinde önemli bir direnç olduğunu ancak kırılma potansiyeliyle yılsonu kapanışı gelebileceğini söylüyor.

Société Générale stratejistleri, altının yükseleceğini öngörürken, faiz oranlarının zirveye çıkması, ABD’de durgunluk, jeopolitik riskler ve merkez bankalarının altın alımlarıyla bunu destekleneceği öngörülüyor.

Beklenenin altında düşük ABD enflasyonuyla fiyatların gelecek yıl marttan sonra 2.200 dolara yükselebileceğini tahmin ediyor. 

ANZ’nin değerli metal raporunda merkez bankalarının altın alımlarının ve jeopolitik gerilimin ‘çıkış’ için önemli olduğunu belirtiyor.

Dolar/TL Merkez Bankası’nın beklentilerin üzerindeki faiz artırımıyla gerilerken, güne zirveyle başladı.

Dolar kuru, faiz artırımı sonrasında 28,55 TL seviyesine kadar gerilerken, sabah saatlerinde hacimsiz piyasada 28,9208 TL ile zirveye yöneldi. Piyasalar hareketlendikten sonra 28,88 seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.