Akdeniz’de Katil Yosun Tehdidi: Caulerpa Taxifolia

Akdeniz’de artan istilacı türlere bir yenisi eklendi. Caulerpa Taxifolia diye bilinen katil yosun deniz içinde diğer canlıların yaşamasına izin …

Akdeniz’de Katil Yosun Tehdidi: Caulerpa Taxifolia

Akdeniz’de artan istilacı türlere bir yenisi eklendi. Caulerpa Taxifolia diye bilinen katil yosun deniz içinde diğer canlıların yaşamasına izin vermiyor. Hızla büyüyen katil yosun için uzmanlar uyarıda bulundu.

20 kilometrelik alanda yayılım gösterdi

Antalya Körfezi’nde ilk olarak 1995 tarihinde sadece bir noktada görülen, diğer canlıların yaşam alanlarını engellediği gerekçesiyle ‘katil yosun’ olarak adlandırılan Caulerpa Taxifolia, bugünlerde 20 kilometrelik alanda yayılım gösterdi. ‘Katil yosun’, denizdeki çoğu canlılarca da tüketilemediği için çok hızlı yayılıyor.

Antalya Körfezi’nde 12 ile 35 metre derinlikleri arasında görülen tür, ürettikleri yüksek oksijen sebebiyle ‘denizlerin akciğeri’ olarak tanımlanan deniz çayırları (Posidonia Oceanica) için de tehdit oluşturuyor. Deniz çayırlarının etrafını kapatarak, fotosentez yapmasını engelleyen ‘katil yosun’, yerli yosun türlerinin yerini almaya başladı.

“Yerli türlerin yerini almaya başladı”

‘Katil yosun’un Akdeniz’e gelişi ayrıca kısa süredeki dağılımı hakkında çalışma yürüten Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, belirli istasyonlarda dalış yapıyor. Prof. Dr. Gökoğlu, yosunu son olarak Konyaaltı Sahili’nde yaptığı dalışta görüntüledi.

Akdeniz ekosisteminin hayvansal değişikliklerin yanı sıra bitkisel anlamda da değişiklikler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gökoğlu, ‘Antalya Körfezi’ne birçok yeni alg türü geldiğini görüyoruz. Bu yosun türleri yerli türlerin yerini almaya başladı. Burada ‘katil yosun’ olarak adlandırılan ‘Caulerpa Taxifolia’nın değişik türleri var. Buna benzer birçok yosun türünü Antalya Körfezi’nde görüyoruz. Bununla ilgili bir çalışma yürütüyoruz’ dedi.

“Diğer canlıların yaşam alanlarını engelliyor”

‘Katil yosun’un Antalya Körfezi’nde varlığını sürdürdüğünü belirten Prof. Dr. Gökoğlu, ‘İlk olarak Antalya Yat Limanı önünde tespit edilmiş. Projemiz dağılımını nereye kadar genişlettiğini tespit etmek adınaydı. Side ile Üçadalar arasında bu türü araştırdık. Belli istasyonlarda kıyıdan 40 metreye kadar dalarak, araştırdık. Türü şu an Lara Karpuzkaldıran ile Antalya Büyük Liman arasında tespit ettik. Varlığını bir noktadan, bu kadar geniş bir alana yaydı’ diye konuştu.

İstilacı türlerin yerli alg türlerinin yerini almaya başladığını vurgulayan Prof. Dr. Gökoğlu, ‘Bunlar ‘işgalci tür’ olarak adlandırılıyor. Çok hızlı gelişip, diğer türlerin üzerlerine çıkıyor. Bazı yerli alg türlerimizin yok olmaya başladığını görüyoruz. Deniz çayırları olan Posidonia çayırlarımızın üzerine çıkarak, fotosentez yapmalarını engelliyor. İçerdikleri kimyasal madde sebebiyle bu türleri çok fazla tüketen canlı yok. Diğer canlıların yaşam alanlarını engelliyor. Tüketen canlılar da olmadığı için çok hızlı dağılım gösteriyorlar’ ifadelerini kullandı.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu ‘Katil Yosunlar’ı anlattı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.