AK Parti Kurucusu Çelik: ‘AK Parti’nin MHP ile İttifak Yapması Bir Cinnet Hali’

AK Parti’nin kurucu isimlerinden Milli Eğitim eski Bakanı Hüseyin Çelik, AK Parti’nin MHP ile ittifak yapmasını ‘cinnet hali’ diyerek yorumladı …

AK Parti Kurucusu Çelik: ‘AK Parti’nin MHP ile İttifak Yapması Bir Cinnet Hali’

AK Parti’nin kurucu isimlerinden Milli Eğitim eski Bakanı Hüseyin Çelik, AK Parti’nin MHP ile ittifak yapmasını ‘cinnet hali’ diyerek yorumladı.

AK Parti’nin kurucularından olan eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Cumhur İttifakı’na yönelik değerlendirmelerde bulundu. Çelik, “Ben elbette ki AK Parti’nin MHP ile işbirliği yapmasını bir cinnet hali olarak değerlendiriyorum. Bunun izahı olamaz. Ben AK Parti’nin HDP ile de böyle bir adı konmamış koalisyona girmesini de asla doğru bulmam. Onu da bir cinnet olarak değerlendiririm. Kürtçülük de Türkçülük de AK Parti’nin kuruluş felsefesine aykırıdır fakat bugünkü manzara maalesef ki farklıdır’ dedi.

Serbestiyet’ten Hilal Köylü’ye konuşan Çelik, AK Parti’ye oy veren Kürt seçmenin kayda değer bir kısmının bu ittifaktan rahatsız olduğunu dile getirdi. Çelik, şunları söyledi: ‘Türkiye’de 15 milyona yakın Kürt seçmen var. Bunun 5 milyona yakını HDP’ye oy veriyor. Geriye kalan 10 milyonun ezici çoğunluğu ise şimdiye kadar AK Parti’ye oy veriyordu. Fakat AK Parti’ye oy veren Kürtlerin kayda değer bir kısmı MHP ile ittifaktan dolayı son derece rahatsız. Doğu’da CHP’nin varlığı neredeyse sıfırdı. Şimdi ise bir hareketlenme var. Bunu AK Parti’deki arkadaşlar görüyorlar herhalde’ ifadelerini kullandı.

“Erdoğan’ın liderliğinde bizim de payımız var”

Açıklamalarında, vakit vakit ‘Sizi Erdoğan bakan yaptı, sizi Erdoğan milletvekili yaptı’ şeklinde yorumlar aldığını dile getiren Çelik, ‘Bu açıkçası padişahlık döneminden gelen biat, sadakat ayrıca itaat kültürünün bir devamıdır. Bunu kabul etmiyorum’ dedi. Çelik, şöyle devam etti: 

‘Neticesinde biz bir kadroyduk. Birbirimizle dayanışıyorduk. Onun liderliğinde elbette bizim de payımız var ama bizim bakanlık, milletvekillerimizde de onun ayrıca başkalarının da payları var. Üyeden tutun mahalle temsilcisine, ilçe ayrıca il teşkilatlarına kadar partiyi oluşturan kişilerin ortak bir emeği var.’

“Sedat Peker’in iddiaları araştırılmalı”

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarına ilişkin de konuşan Çelik, şunları söyledi:

‘Bu iddiaların hangisinin doğru, hangisinin yanlış, hangisinin uydurma olduğunu tabii ki ben bilmiyorum, biz bilmiyoruz. Ama bunların doğru olup olmadığının elbette araştırılması gerekiyor. İddia kimden gelirse gelsin o iddia ile ilgili olarak bir de somut şeyler söyleniyorsa onun mutlaka soruşturma konusu olması gerekiyor. Araştırılsın, soruşturulsun ki o iddiaya muhatap olan kimseler şaibe altında kalmasın. İster iddialar iktidarla ilgili olsun, ister muhalefetle ilgili olsun, A veya B şahsı ile ilgili olsun, kesinlikle bunların araştırılması incelenmesi, doğrusunun yanlışının ortaya çıkartılması gerekiyor.”

“İddia sahibinin kim olduğu üzerinden konuşuluyor konular. Ben bunun üzerinde bu kadar durulmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Diyelim ki bir terörist ele geçirdiniz. Günlerce, aylarca bu adamı sorgulamıyor musunuz daha detaylı bilgilendirme almak için? Dünyanın her yerinde birçok delil ya da birçok somut bilgilendirme kriminal şahıslardan alınır. Bu açıdan ben bu iddiaların sahibinin kimliğinden bağımsız olarak bunu söylüyorum. Eğer bir yolsuzluk, bir yanlışlık iddiası varsa; bu kimden gelirse gelsin, kiminle olursa olsun bunun üzerine gidilmesi lazım. Aksi takdirde üzerinize yapışır kalır.”

“Savcılar neden iddialarla ilgili harekete geçmiyor meselesine gelince… Eğer bir ülkede adaletin gücü yoksa, orada gücün adaleti devrededir. Gücün adaleti de adaletsizliktir. Bu ülkede şu anda adaletin gücünden söz etmek mümkün değil. Biz hepimiz bağırıp çağırıyoruz ‘Savcılar nerede?’ diye. Bugünkü adli sistem içerisinde kahraman aramak beyhude bir çabadır. Yer ayrıca yetki meselesi halledilmediği sürece, gerçek manada yargı bağımsızlığı mevzu bahis olmadığı sürece kesinlikle siz bu tür kahramanlıklar falan bekleyemezsiniz.’

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.