Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Dikkat Çeken Açıklama! ‘1 Ay Ceza Alan Bile Cezaevine Girmeli’

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yeni yargı paketi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Toplumda cezasızlık algısı olduğunu söylen Tunç ‘1 ay ceza alan bile 12 gün cezaevinde kalması gerekir diye düşünüyorum.’ dedi. Adalet …

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Dikkat Çeken Açıklama! ‘1 Ay Ceza Alan Bile Cezaevine Girmeli’

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yeni yargı paketi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Toplumda cezasızlık algısı olduğunu söylen Tunç ‘1 ay ceza alan bile 12 gün cezaevinde kalması gerekir diye düşünüyorum.’ dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul’da trafik kazasına karışan ve bir kuryenin ölümüne neden olan Mohammed Hassan Shekh Mohamud hakkında da yorumlarda bulundu.

Yeni yargı paketiyle ilgili ‘Cezasızlık algısını kırmak için büyük bir beklenti var’ diyen Tunç şu ifadeleri kullandı: ‘Çalışmalarımız sürüyor. Bütün görüşleri aldıktan sonra yargı reformu strateji belgemizi, Türkiye yüzyılının ilk reform belgeleri olacak, Cumhurbaşkanımızın onayından sonra milletvekillerimize sunacağız.’ ifadelerini kullandı.

5 yılın altındaki cezaların caydırıcılığının artırılması gerektiğini söyleyen Tunç, ‘1 ay ceza alan bile 12 gün cezaevinde kalması gerekir diye düşünüyorum. 2 yıl ceza alan birisi 9-9,5 ay cezaevinde kalması gerekiyor. Özellikle 5 yılın altındaki suçlarda bir caydırıcılık olmak zorunda.’ dedi.

Somali Cumhurbaşkanının oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud’un İstanbul’da bir kuryeye çarparak ölümüne sebep olması olayıyla ilgili de konuşan Tunç şu ifadeleri kullandı: ‘Davası henüz açılmamış. Soruşturma aşamasında. Görüntülerde vatandaşımız motosikletle giderken arkadan çarpmış gözüküyor. Bir vefat var, görüntüler var. Bunu tabiki Cumhuriyet Savcılığı değerlendirecektir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Sıfatı ne olursa olsun kim suç işlemişse kanun karşısında eşittir.’

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.