5 Adımda Yeni YouTube Algoritması Nelerden Oluşur?

5 Adımda Yeni YouTube Algoritması Nelerden Oluşur?

YouTube algoritması, çoğu zaman YouTube’da insanların ne izleyeceğine karar verir ve Pew Araştırma Merkezi’ne göre, Amerikalı YouTube kullanıcılarının %81’i, algoritma tarafından önerilen videoları düzenli olarak izlediklerini söylüyor. Daha fazla YouTube izlemesi almaya çalışan bir içerik oluşturucuysanız veya YouTube pazarlama stratejisini oluşturan bir markaysanız, platformun öneri algoritması sizin için çok daha önemlidir. Peki, kanalınızı ve videolarınızı buna karşı değil de, bu algoritma ile çalışır şekilde nasıl optimize edersiniz?

1. Kısa Videolar Devri

Instagram ve Tiktok’ta son dönemlerin trendi olan 60 saniyelik kısa videolara Youtube’un da önem vereceği bir döneme girdik. Youtube böylece hap içeriklerin tüketiminin arttırılmasını hedefliyor.

2. Videolarda Bölünme Özelliği

Youtube artık videoları parçalayıp bölümler oluşturmamıza imkan veriyor. Bu özellik ile mobile uygun kısa içeriklerin tüketimini attırmayı hedefliyor.

3. Canlı Yayın Devri

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde canlı yayınlara olan ilgide bir hayli artmış durumda. Youtube da boş durmayıp “Canlı Yayın Odaları” adıyla yeni bir yönetim paneli oluşturmuş. İstatistiklere göre canlı yayın içerikleri normal içeriklerden 8 kat daha fazla tüketildiği dikkate alındığında Youtube’un bu özelliği oldukça beğenilecek gibi duruyor.

4. Herkes Hedef Kitlesi

Youtube bu yıl genç, yaşlı herkese hitap etmeyi hedefliyor. Bunun için gerekli olan ise insanlarla etkileşimi arttırarak içerikleri “insan odaklı” oluşturmak. Bu konuda ne kadar başarılı olacağını önümüzdeki süreçte göreceğiz.

5. Fayda Sağlayan İçerikler

Bu yıl Youtube artık kullanıcıya bir şeyler katacak, eğitici, bilgi veren içerikleri ön plana çıkarmayı hedefliyor. Youtube’un bunun için ilk adımlarından biride İngilizce içerikli videoları otomatik olarak Arapça, İtalyanca ve Portekizceye çevirmesi oldu. Yakın süreçte bu çevirilere birçok dil eklenecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Beste Turan
    İletişim: besteturan.gs1905@gmail.com Instagram hesaplarım: beste_turan  ,  thelawofgravitation  
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.