2024 Yılının Rengi Açıklandı! Şefkat ve Empatinin Rengi: Şeftali Tüyü

PANTONE 13-1023 PEACH FUZZ Savaşlar, çatışmalar ve geleceği şekillendireceği düşünülen yapay zekaya ilişkin tereddütlerle dolu geçen bir yılın ardından Pantone Renk Enstitüsü, pembe ile turuncu arasında sıcak, yumuşak ve çekici bir renk tonu olan …

2024 Yılının Rengi Açıklandı! Şefkat ve Empatinin Rengi: Şeftali Tüyü

PANTONE 13-1023 PEACH FUZZ

Savaşlar, çatışmalar ve geleceği şekillendireceği düşünülen yapay zekaya ilişkin tereddütlerle dolu geçen bir yılın ardından Pantone Renk Enstitüsü, pembe ile turuncu arasında sıcak, yumuşak ve çekici bir renk tonu olan Peach Fuzz’un (Şeftali Tüyü) 2024 yılın rengi olduğunu açıkladı.

Pantone başkan yardımcısı Laurie Pressman, 2024’ün tercih rengiyle ilgili bir röportajda, bu seçimi yaparken “topluluğa ve sevdiklerimize odaklanan bir renge odaklanmak istedik.

Şefkat ve empatinin rengi olmasına ihtiyacımız vardı” açıklamasını yaptı. Bu seçimi enstitünün ‘daha barışçıl bir gelecek’ yönündeki küresel dileği olarak tanımladı.”

Başkalarıyla birlikte olma arzumuzu ve bunun yarattığı duyguları vurgulayan sıcak ve rahat bir renk olan PANTONE 13-1023 Şeftali Tüyü, hassasiyet hissi veren ve şefkat ve paylaşma mesajı ileten aynı zamanda ruha, zihne, bedene ve kalbe dokunan kadifemsi yumuşak ve samimi bir renk.

Pantone Renk Enstitüsü’nün baş danışmanı Leatrice Eiseman ise yılın rengini aşağıdaki sözlerle açıklıyor:

“Yakınlık ve bağlantıya olan doğuştan gelen özlemimizi yansıtan bir renk tonu ararken, sıcaklık ve modern zarafetle ışıldayan bir renk seçtik. Şefkatle yankılanan, dokunsal bir kucaklama sunan ve gençlerle zamansızlar arasında zahmetsizce köprü kuran bir renk tonu.”

Yıllardır renkler üzerine çalışan bir renk araştırmacısı ve danışmanı olarak yılın rengi Şeftali Tüyü tonunu bana göre en iyi tanımlayan açıklama “uzanıp tutmak isteyeceğiniz bir renk” ifadesi.

İnsanların modern teknolojiye giderek daha fazla zaman harcadığı bir dönemde şeftali rengi vintage bir havaya sahip ama aynı zamanda tazelik ve sadelik hissi veriyor. Renk dünyasında “tatlı” diye nitelendirdiğimiz renklerden biri olan Şeftali Tüyü tonu bu tatlı karakterinde aynı zamanda sofistike ve nazik bir duruş da barındırıyor.

Elbette tatlı ibaresi aynı zamanda bu rengin “lezzet” çağrışımlarını da öne çıkarıyor. Bu renkte olan gıdalar hepimizin iştahını kabartacaktır şüphesiz. Son derece lezzetli bir tadı çağrıştıran PANTONE 13-1023 Şeftali Tüyü, tat alma, görme, dokunma ve koku alma duyularımız arasında simbiyotik bir ilişki yaratıyor.

Giyim ve aksesuarlarda Şeftali Tüyü rengi

Görsel olarak dikkat çekici ve davetkâr olan PANTONE 13-1023 Şeftali Tüyü rengi, içgüdüsel olarak uzanıp dokunma isteği uyandıran, besleyici bir şeftali tonudur. Süet, kadifemsi, kapitone ve tüylü dokularla ortaya çıkan dokunsallık mesajını ileten, lüks bir şekilde yatıştırıcı ve yumuşak dokunuşludur.

Bu rengin, insan tenine yakın olan bir ton olması kullanıcıların doğal çevreleriyle bağlarını güçlendirmelerini sağlıyor. Sağlığı ve gücü yansıtan ‘Şeftali Tüyü’, sıcak mesajlarla sevgiyi ve arzuyu ifade ederken insani bağı güçlendirir. Yeni yılda tasarımcı koleksiyonlarına hâkim olacak “Şeftali Tüyü”, Sonbahar/Kış 2024 sezonunda dünya çapında gündelik gardıroplara taşınacak.

İç tasarım ve ev dekorunda Şeftali Tüyü rengi

Yumuşak ve rahat PANTONE 13-1023 Peach Fuzz’ın ev iç mekanlarına dahil edilmesi, davetkar bir ortam yaratır. İster boyalı bir duvarda ister ev dekorasyonunda görünsün ister bir desen içinde vurgu görevi görsün, yumuşak sıcaklık hissini teşvik eden bu renk, kişiselleştirilmiş dünyalarımıza rahatlatıcı bir ortam yaratıyor.

Saç ve güzellikte Şeftali Tüyü rengi

Hafifliği abartılmayan, derinliğe sahip çağdaş bir şeftali olan Şeftali Tüyü rengi, saça ruhani, yansıtıcı bir görünüm katar. 

Şaşırtıcı derecede çok yönlü bir renk tonu olan Peach Fuzz 13-1023 çok çeşitli alt tonlarda doğal pembe ışıltılı, güzelleştirici ciltler yaratır. Cildi canlandırır, gözlere, dudaklara ve yanaklara yumuşak bir sıcaklık katarak bu rengi kullanan herkesin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Toprak kahveleriyle eşleştirildiğinde taze ve genç, koyu kırmızılar ve eriklerle eşleştirildiğinde dramatik olan 2024 Yılın Pantone Rengi, çok çeşitli ruj, allık, cilt tonu ve konturlama seçeneklerinin kapısını açıyor.

Şefkat mesajını ifade eden Peach Fuzz 13-1023 renginde ojelerle yapılan tırnak tasarımları romantik, masum ve tatlıdır.

PANTONE 13-1023 ambalaj ve multimedya tasarımında Şeftali Tüyü

Vintage bir havaya sahip temiz bir şeftali tonu olan PANTONE 13-1023 Peach Fuzz, geçmişi yansıtıyor ancak çağdaş bir ambiyansa sahip olacak şekilde yeniden tasarlandı. Bu modern hali sayesinde hem fiziksel hem de dijital dünyada varlığını kusursuz bir şekilde sergilemesine olanak tanıyor.

Sıcak dokunuşu, onu yiyecek ve içeceklerden kozmetik ve aksesuarlara kadar çeşitli ürünler için cazip bir renk haline getiriyor.

Sağlıklı ve iyi yaşamanın çok önemli bir kavram haline geldiği günümüzde bu tonun doğallığı ve sıcaklığı sembolize etmesi bu alanda popüler hale gelmesini sağlayacaktır. Pantone 13-1023 tonu bize kendimizi iyi hissettiren şeyleri yapmaya bedensel zihinsel ve ruhsal açıdan ve ne kadar ihtiyacımız olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Düğünler ve çiçek tasarımında öne çıkacak renk: PANTONE 13-1023 Şeftali Tüyü

Ferahlığı ve tazeliği ile hem doğal hem dikkat çeken Şeftali Tüyü rengi düğünler için çok keyifli bir seçim olacaktır.

Özellikle çiçek aranjmanlarında da oldukça popüler olacağını öngördüğüm şeftali tonları bu yılın mutlu günlerine ve kutlamalarına imza atacak.

PANTONE 13-1023 Şeftali Tüyü rengi ile uyumlu kullanabileceğiniz renk paletleri nelerdir?

Unutmayın ki renk duygusal bir deneyimdir. Yılın rengi ne olursa olsun en güzel renk size mutluluk veren, kendinizi iyi hissettiren renktir.

Instagram

Instagram Renkgurusu

Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar tamamıyla yazarlarının özgün düşünceleridir ve Onedio’nun editöryal politikasını yansıtmayabilir. ©Onedio

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.