2024 Asgari Ücret Ne Zaman Açıklanacak? Masadaki Taban Ücret Belli Oldu

Tüm Türkiye, yeni yıla sayılı zaman kalırken asgari ücrete gelecek zammı bekliyor. Tüm çalışanları yakından ilgilendiren asgari ücret, 11 Aralık’ta başlayacak komisyon görüşmeleri sonrasında belli olacak. İşçi, işveren ve bakanlık yetkililerin …

2024 Asgari Ücret Ne Zaman Açıklanacak? Masadaki Taban Ücret Belli Oldu

Tüm Türkiye, yeni yıla sayılı zaman kalırken asgari ücrete gelecek zammı bekliyor. Tüm çalışanları yakından ilgilendiren asgari ücret, 11 Aralık’ta başlayacak komisyon görüşmeleri sonrasında belli olacak. İşçi, işveren ve bakanlık yetkililerin olacağı komisyondaki taban asgari ücret fiyatı belli oldu.

Asgari ücrete, son yıllarda olanın aksine bu yıl sadece 1 kez zam yapılacağı açıklanmıştı. Onun için komisyon görüşmelerinden çıkacak ücret merakla bekleniyor.

Milliyet’e açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz, 11 Aralık’ta yapılacak ilk toplantıdan sonuç çıkmasını beklemediğini ifade etti. Son 5 yılın verilerini incelediğini söyleyen Yılmaz, 2024 asgari ücret rakamının 25-31 Aralık tarihleri arasında yapılacak son komisyon görüşmesinden sonra açıklanacağını iddia etti.

Emin Yılmaz, hükümet kanalından gelen ‘asgari ücrete tek zam yapılacak’ açıklamalarının ise bazı durumlarda geçerli olmayabileceğini söyledi.

Daha önce asgari ücrete yılda 3 zam bile yapıldığını hatırlatan Yılmaz; “Uzmanlara, ekonomistlere göre maaşlarda yüzde 10’luk bir artışın enflasyonu 1.5 puan yukarı yönlü tetiklediği söyleniyor. Bu sebepten dolayı da siyasi otorite enflasyonun psikolojik anlamda dizginlenmesi için 1 yıl belirleneceği ile ilgili bir demeçte bulunuyor. Ben bu kararın değişebileceğini düşünüyorum” dedi.

“2022 yılının asgari ücreti belirlenirken, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay kırmızı çizgimiz açlık sınırı bunun altının düşünülemeyeceğini söyleyerek masayı terk etmişti. Şu anda açlık sınırı kasım ayında 14 bin 25 TL oldu. Bunun altına düşeceğini tahmin etmiyorum.”

“Yıl sonunda benim tahminim asgari ücret yüzde 40 ile yüzde 50 arasında bir seviyede olacaktır. 16 bin ile 17 bin 103 TL arasında belirlenecektir.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.