13. Yüzyıldan Kalan Talazan Köprüsü’ne Sprey Boyayla Yazı Yazıldı

Tokat’ın Niksar ilçesinde bulunan ve 13. yüzyıldan kalan Talazan Köprüsü’ne kimliği belirsiz kişiler tarafından sprey boya ile yazı yazıldı. 13. yüzyılda Selçuklular tarafından Tokat’ın Niksar ilçesinde bulunan 8 kemerli Talazan Köprüsü’ne sprey …

13. Yüzyıldan Kalan Talazan Köprüsü’ne Sprey Boyayla Yazı Yazıldı

Tokat’ın Niksar ilçesinde bulunan ve 13. yüzyıldan kalan Talazan Köprüsü’ne kimliği belirsiz kişiler tarafından sprey boya ile yazı yazıldı.

13. yüzyılda Selçuklular tarafından Tokat’ın Niksar ilçesinde bulunan 8 kemerli Talazan Köprüsü’ne sprey boya ile yazı yazıldı.

Selçuklu dönemine ait Talazan Köprüsü, Niksar’a 15 km uzaklıkta, Kelkit Çayı üzerinde bulunuyor. 5.5 metre genişliğinde ve 161 metre uzunluğunda olan bu köprü, tarihi İpekyolu üzerinde yer alıyor ve yüzlerce yıl boyunca ulaşımı sağladı. Günümüzde köylerin ulaşımı için kullanılan köprü, turistlerin de ilgisini çekiyor.

Tepkiye neden olan olayla ilgili Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alpaslan Demir konuştu.

‘Buradan özellikle gençlere seslenmek istiyorum. Tarihi eserlerin üzerlerine sevdiklerinize mesaj yazmayın. Cep telefonlarınızdan mesajlarınızı yazın ya da billboardlara yazın. Bu tarihi eserler bizim geçmişimiz açısından çok önemli’

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Alpaslan Demir, 800 yıllık Talazan Köprüsü’nün Tokat’ın önemli köprülerinden biri olduğunu ve bu tarihi eserlerin atalarımızdan bir emanet olduğunu belirtti. Ayrıca, bu yapıların gelecek nesillere aktarılması gereken bir miras ve tarihi kültürümüz olduğunu ifade etti.

‘Talazan Köprüsü 800 yıllık bir mazisi vardır. Tarihi eserler bizlere atalarımızdan bir emanettir. Ama gelecek nesillere aktarmamız gereken bir mirastır aynı zamanda. Bu yapılar bizim tarihi kültürümüzdür. Bu coğrafyanın yapısı anlamında da bu tarihi eserler önemlidir’

Prof. Dr. Alpaslan Demir, 1983’te çıkan kültürel varlıkların korunmasına yönelik kanuna göre tarihi eserlere zarar vermenin 2-5 yıl hapis ve 5 bin gün para cezası olduğunu belirtti. Ancak bunun bir ceza olarak değil, bilinçlendirme aracı olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

‘En son 1983 yılında kültürel varlıkların korunmasına yönelik bir kanun çıkarılmıştır. Tarihi eserlere zarar vermenin cezası 2 yıldan 5 yıla kadar hapis, 5 bin gün para cezasına kadarda bu kanunda yazılıdır. Ama buna ceza olarak bakmamak gerekiyor. Bununla ilgili bilinçlendirmek gerekiyor.’

Demir son olarak, “Bu eserlerin yüzeylerinde sprey boyalarla verilen tahribatın temizlenmesi çok maliyetli, devlete çok fazla küflet getiriyor. Buradan özellikle gençlere seslenmek istiyorum. Tarihi eserlerin üzerlerine sevdiklerinize mesaj yazmayın. Cep telefonlarınızdan mesajlarınızı yazın ya da billboardlara yazın. Bu tarihi eserler bizim geçmişimiz açısından çok önemli.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.