10 Adımda Cilt Bakım Rutininizi Oluşturun

10 Adımda Cilt Bakım Rutininizi Oluşturun

Günümüzde sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin önceliği oldu. Her ne kadar cilt bakım ürünlerinin kalitesi arttığında fiyatı da artsa da genellikle bir şekilde bu ürünler alınır. Cilt bakımı artık bir ihtiyaç haline geldiği için kısıtlamaya gidilmez.

Peki cilt bakımı yaparken nelere dikkat edersek daha sağlıklı bir cilde sahip oluruz? Bu yazıda sizlere 10 adımda cilt bakım rutininizi oluşturmanız anlatılacaktır.

1. Cildinizi Tanıyın

Nasıl bir cilt yapısına sahip olduğunuzu bilmek size doğru ürünü seçmenizde yardımcı olacaktır. Karma, yağlı ya da kuru bir cilde sahip olabilirsiniz. Önemli olan doğru ürünlerle bakım yapmak!

2. Herhangi Bir Rahatsızlığınızın Olup Olmadığından Emin Olun

Kimi cilt problemleri bir organa bağlı ortaya çıkabilir. Bu yüzden vücudunuzdaki herhangi bir leke, kaşıntı ya da kızarıklık sonucu mutlaka doktora danışmaktan çekinmeyin.

3.      Güzellik Algısı Taşımayın

Sağlıklı bir cilde sahip olmak, güzel bir cilde sahip olmakla karıştırılır. Güzellik daha çok kozmetik ürünlerle sağlanır. Sivilce görünmesin diye fondöten sürmek gibi. Bu tip davranışlar sizin daha sağlıksız bir cilde sahip olmanızı tetikleyecektir. Güzel algısı taşımadan cildiniz için doğru olanı yapın.

4. Ürünleri İyi Araştırın

Cildinize kullanacağınız her ürün konusunda iyi araştırma yapın. Doktor tavsiyelerine ve kullanıcı yorumlarına dikkat edin.

5. Etiket Okuyun

Aldığınız ürünlerin içindekiler kısmını mutlaka okuyun. Size alerjik reaksiyon gösterticek maddelerle yapılmış olabilir. Özellikle cildinizle uyum sağlamayacak özelliklerini merak ediyorsanız doktora danışın.

6. Ürünü Deneyin

Aldığınız ürünü kullanmadan önce gözlem yapın. Herhangi bir sivilce ya da akne artışına sebep oldu mu, kızarıklık oluşturdu mu gibi. Eğer gözlemlerinizde bu tip yan etkilerle karşılaştıysanız bırakma noktasında doktorunuza danışın.

7. Doğru Ürünü Doğru Zamanda Kullanın

Her ürün sanıldığı gibi yüze ya da vücuda her gün uygulanmaz. Kimileri haftada 1-2 kere kullanılırken kimileri her gün kullanılır. Bu yüzden ürünleri doğru zamanda kullanmak cilt sağlığınız için oldukça önemlidir. Yoksa iyileştireyim derken cildinize zarar verebilirsiniz.

8. Yüzünüzü Kurularken Ortak Havluyu Kullanmayın

Cilt bakımı yaptıktan sonra özellikle yüz yıkanır ve havluyla kurulanır. Bu havlu genellikle ortak havlu olabilir. Temiz yüzünüze ortak havluyu sürmeniz sağlıksızdır. Mutlaka kendinize ait havlunuz olsun ya da havlu peçete ile kurulayabilirsiniz. Yüzünüze tonikler gibi kurulama yapın. Bastırırsanız çizebilirsiniz, bu da kalıcı hasarlara neden olur.

9. Ürünleri Sıralayın

Kullandığınız ürünlerin bir sırası olsun. Genellikle ilk olarak yüz temizlenir, ardından toniklenir ve son olarak nemlendirici sürülür. Bu sırayı takip ederseniz güzel sonuçlar alabilirsiniz. Bunun yanı sıra vücudunuz için de nemlendirici kullanabilirsiniz.

10. Yastık Kılıfınızı Düzenli Değiştirin

Gece uyurken yanağımızı sağa ve sola döndüğümüzde yastığa değdiririz. Aynı zamanda saçımızda yastığa değer. Saçlarımız yağlı olduğunda aynı kılıfa temas eder. Bu da yüzümüze temas eder ve yaptığımız cilt bakımından bu yüzden sonuç alamayabiliriz. 2 günde bir yastık kılıfınızı değiştirin.

Tüm bu adımlar sizin cildinizin daha sağlıklı olması adına takip edeceğiniz adımlardır. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için, doğru ürün ve düzen şarttır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.