Startup Nedir? Startup Desteği Nasıl Alınır?

Startup Nedir? Startup Desteği Nasıl Alınır?

Türkçede girişim olarak adlandırılan Startup kelimesi 1980’li yıllarda ilk kez kendinden bahsettirdi. Özellikle teknoloji alanında kendini gösteren yeni girişimleri adlandırmak için kullanılan bu deyim kısa zaman önce ülkemizde de yoğun kullanılan bir terim haline geldi.

Kısa süre içinde ihtiyaçlara yönelik çözümler sunmak Startup nedir sorusuna verilebilecek en güzel olacaktır. Genellikle teknoloji alanında yapılan yeniliklere yönelik kullanılan bu durum aksine pek çok sektörde meydana çıkabilecek yeni girişimleri ifade etmek için kullanılabilir.

Startup Aşamaları Nelerdir?

Yeni bir girişim için en zor kısım ortada bir fikrin olmasıdır. Yenilikçi olması gereken fikir ancak bu sayede Starup olarak nitelendirilebilir ve yatırım alınabilir. Daha önce denenmemiş olan girişimlerin tümü için Startup denileceği gibi bu fikirler için de gerek özel sektörden gerekse de devletten bazı destekler alman mümkün olur.

Teknolojik açıdan sürdürülebilir olması Starup’ların başka bir içinde barındırması gereken özelliklerdendir. Ayrıca küçük hissedarlar şeklinde girişimde payı olanların projede yerinin olması dikkat edilecek noktalardan bir diğeridir.

Startup yatırım desteği almak için, insanlara başkalarının vermediği neyi siz veriyorsunuz genelde yatırımcı için bu çok önemlidir. Yeni fikirler ve planlanmış projelerin yatırım alması oldukça kolaydır, yatırım ağlarını kullanmak için en önemli aşama fikrin sonuç bulacağına karşınızdaki yatırımcıyı ikna edecek bir sunumdur.

Genç Girişimci Destekleri Nelerdir?

Ülkemizde ekonomik anlamda canlanma sağlanmak amacı ile sunulan farklı finansal destekler vardır. Bu destekler genç girişimleri desteklemek amacı belli şartlar çevresinde sunulur. Küçük ve Orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, işsizlik sorunlarının azaltılması ve inovatif fikirlerin hayat bulması sunulan desteklerin en büyük nedenleridir.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan teşvikler bu anlamda ilk değerlendirilmesi gereken desteklerden birisi. Start-up niteliğindeki girişimlere bu kapsamda kısmı gelir vergisi muafiyeti sunulması ve 1 yıl boyunca çalışan kişilerin sigortalarının hazine tarafından ödenmesi en dikkat çekici desteklerdir.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilen desteklerden yaralanmak için girişim kurucularının en azla 29 yaşında olması ve hazırda bir şirket ortaklığının bulunmaması gerekiyor. Kuruluş anından itibaren sürekli olarak çalışma garantisinin verilmesi de diğer bir destek şartı.

KOSGEB tarafından sunulan geleneksel girişimci desteklerine ek olarak verilen herhangi bir Start-up desteği bulunmuyor ancak bu projelerinde girişimci desteklerinden faydalanması mümkün olabiliyor. Sermeye şirketi kapsamında kurulan Startup KOSGEB desteği adı altında 5 ile 10 bin TL arasında hibe alabiliyor. Bunun yanı sıra 10 bin TL’ye kadar sigorta desteği, 300 bin TL’ye kadar ise teçhizat ve ekipman desteği gibi sunulan destekler arasında yerini alıyor.

Verilen destekler tümüyle ele alındığında KOSGEB tarafından verilen Startup desteği 500 bin Türk Lirasına kadar çıkabiliyor. Aynı zamanda girişimcilik yarışmalarında derece elde eden fikirlere bunlardan ayrı olarak farklı destek paketlerini sunulması da mümkün oluyor.

Özel sektör tarafından ise melek yatırımcın adı ile anılan kişiler aracılığı ile projenin gelecek vaat ettiği düşünüldüğünde herhangi bir sınırı olmayan tutarda desteğin verilmesi söz konusu olabiliyor. Startup’a yatırım almak için Teknokent tabanlı yarışmalardan sağlanan desteklerde bu alanda incelenmesi gereken yardımlardan birisi.

Yatırım Ağları ile Destek Almak

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de melek yatırım ağları mevcut bunlar projelerinizi değerlendirip size belli bir hisse veya kar ortaklığıyla yatırım yapmalarını sağlayan topluluklardan oluşmaktadır. Melek yatırım ağlarına katılıp proje veya startup fikrinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Startup yatırımı almak için ayrıca birde kullanabileceğiniz, kitle fonlaması sistemi var bunun çeşitleri, bağış temelli fonlama, ödül temelli fonlama ve borç usulü fonlama. Bunlar geri dönüş beklentisi olmadan yani sadece yatırım alıp kullanabileceğiniz seçenekler ancak biraz önce de dediğimiz gibi fikriniz bu anlamda hayati önem taşıyor.

Dilerseniz startup destek almak için kullanabileceğiniz melek yatırım ağları listemize geçelim. Bu listede Türkiye’nin en büyük melek yatırım ağları listelenmiştir. Resmi web sitelerini ziyaret ederek ön başvurularda bulunabilirsiniz.

Melek Yatırım Ağları:

Kitlesel Fonlama Platformları:

Startup Nedir? Startup Desteği Nasıl Alınır? Genç Girişimci Destekleri Nelerdir? Yatırım Ağları ile Nasıl Destek Alınır? Startup Mekelek Yatırım Ağları ve Kitlesel Fonlama Platformları yazımız bu kadardı. Bir startup’ın bir çok dinamiğine yazımızda yer verdik. Merak ettiğiniz farklı bir bir konu olursa yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

Son olarak para kazanma ile alakalı diğer yazılarımıza ulaşmak için yandaki bağlantıya tıklayabilir, şuana kadar tüm para kazanma konuarımızı inceleyerek bir çok konuda fikir edinebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - antalya haber - cialis - sosyalhane.com - hosting