Kişilik Özellikleri! Etkili İnsanların 12 Olumlu Kişilik Özelliği

Kişilik Özellikleri! Etkili İnsanların 12 Olumlu Kişilik Özelliği

Etkili insanların olumlu kişilik özellikleri: Kişiler yaptıklarıyla hatırlanır. Bu yüzden de en çok hatırlanan insanlar başkaları üzerinde etkisi olanlardır. Peki, bir başkasını etkileyen insanların olumlu kişilik özellikleri nelerdir? Şimdi sizlere bu konuyla ilgili 12 özellikten bahsedeceğiz.

Başkalarını etkilemek istiyorsanız ya da etkili insanlar bunu nasıl başarıyor merak ediyorsanız işte tam da olmanız gereken yerdesiniz. İşte bilmeniz gereken etkili insanların 12 olumlu kişilik özelliği:

Olumlu Kişilik Özellikleri

Olumlu Kişilik Özellikleri

1. Yetenekli

Herkesin farklı yetenekleri vardır. Sadece bunu nasıl ve nerede kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Etkili insanlar, bu yeteneklerini doğru yerde ve zamanda kullanabilir. Bu sebeple de başka insanları nasıl etkileyeceğini, onları nasıl yönlendirebileceğini de bilir.

Mutlu ve başarılıdırlar. Bu sayede de başka insanlara örnek olurlar. Her zaman bir amaçları vardır. Amaçları olduğu için de yaptıkları işleri rahatlıkla istedikleri yönde ilerletebilirler. Siz de yeteneğinizi doğru yönlendirebilirseniz etkili biri olabilirsiniz.

2. Doğru Zamanlamayı Bulurlar

Bir diğer önemli kişilik özelliği ise zamanlamaların doğru olmasıdır. Az önce de bahsettiğimiz üzere, etkili kişiler nerede ne yapması gerektiğini bilirler. Bu sebeple de birileri üzerinde tam etki bırakmak istediklerinde zamanlamayı doğru seçmek için beklerler.

Yanlış bir zamanda yapılan hareket ya da söylenen bir söz başkalarını olumlu yönde etkilemeyebilir, aksine ters de tepebilir. Bunun olmaması için de yerinde davranışlar sergilenmelidir. Etkili insanlar bunu bilirler ve bu yüzden de doğru zamanı beklerler. Emin olun bu çok kritik bir durumdur.

3. İddialı

Etkili insanlar iddialıdır. Herkes iyi olunması gerektiğini düşünür ama bu yanlış bir varsayımdır. Etkili insanlar genel olarak kendilerini düşünmeye çalışırlar. Yani, ne yaparsam başkaları etkilenir ya da ne yaparsam başka insanlar beni örnek alarak davranışlarımı beğenir? Gibi düşünceler içerisindedirler.

Burada önemli nokta şudur: İddialı olan kişiler kendilerini düşünerek hareket ediyor olsalar da başkalarını feda edip onlara zarar vermezler. Aksine, başkalarını etkisi altında bırakacak kadar iddialı davranmak için uğraşırlar. Bazen uğraşmalarına bile gerek kalmaz, doğal olmaları bile yeterlidir.

Olumlu Kişilik Özellikleri

4. Özgüvenli

Aslında etkili insanların 12 olumlu kişilik özelliği arasında en önemlisi budur. Özgüvenli olmak her şeyin kilit noktasıdır. Eğer kişi kendine güvenmezse hiçbir şeyi başaramaz. Doğal olarak da hatalar yapar, emin konuşamaz bu da başkaları tarafından yargılanmasına sebep olur.

Başkalarından etkilenmezler ama başkalarını her zaman dinlerler. Bağımsız kalmayı başarırlar ve dinlemek onlar için son derece önemlidir. Bütün bunlar ışığında şunu söyleyebiliriz: Özgüvenli olan kişiler, her zaman bir adım öndedir.

5. Saygılı

İnsanlar, başkalarına saygı duymadan önce kendine saygı duymalıdır. Bu sebeple başkalarını etkileyebilecek olan kişiler saygılı olmalıdır. Hem kendilerine duydukları saygı hem de başkaları için duydukları saygı onların kişilik yapılarını da değiştirir.

Saygılı olarak diğer insanlara davranışları ya da konuşma şekilleri oldukça önemlidir. Buna ek olarak etkili insanlara karşı saygısız davranan kişiler oldukça fazladır. Onları iğnelemek için uğraşırlar. Ama onlar akıllıdır ve bu tuzaklara düşmezler….

6. Kesin ve Net Kararlı

İnternet ünlülerinin aksine, etkili insanlar her zaman düşüncelerinde, tavırlarında ve kurdukları cümlelerde samimidirler. Bu yüzden de kesin ve net kararlı olmaları onların olumlu özellikleri arasındadır.

Sürekli kararsız kalsalar ya da hiçbir şekilde verdikleri kararın arkasında durmasalar başkalarını etkileyemezler. Doğal olarak olumlu kişilik özelliklerinden birisi de kesin ve net kararlı oluşlarıdır. Değer verdikleri görüşten vazgeçmezler ve aynı şekilde verdikleri kararı da sürekli

değiştirmezler.

7. Adil ve Tutarlı

Bir diğer özellik ise adil ve tutarlı olmalarıdır. Başkalarının haklarına girmezler, haklarını yemezler ve onlara her zaman eşit derecede saygı duyarlar. Herkes birdir. Etkili insanlar bu sebeple de oldukça güvenilir kişilerdir.

Bu konuyla ilgili şunu da ekleyebiliriz: Adil olan kişiler, öncelikle insanlara eşit davranabilmeli ve ayrım yapmamalı. Bildiğiniz üzere her yerde cinsiyet, din, dil ve ırk gibi konularda ayrımcılık çok fazla. Ama etkili insanların olumlu özelliklerinden birisinin adil ve tutarlı olmasının sebebi de budur. Onlar herkese eşit davranır ve birbirinden ayırmaz.

8. Esnek

Esneklikten kastımız şudur: Hayat zaten yeterince karmaşıkken bir de her şeyi kuralına göre sıkı sıkı yaparsak hiçbir şeyin keyfi kalmaz. Ama bazen gelişmek ve yeni durumlara adapte olabilmek için esnek davranabilmeliyiz. Bu sebeple de etkili insanların olumlu özelliklerinden bir diğeri de esnekliktir. Yeri geldiğinde kurallar geri planda kalabilir. Önemli olan gelişmek ve güncelliği yakalayabilmektir.

Bunun faydası da şudur: Ne kadar güncel olursanız o kadar fazla insana ulaşabilirsiniz ve ulaşmak için de doğru yolu rahatlıkla seçebilirsiniz. Onlara yeni bir fikir sunun size daha iyisiyle gelsinler..

Olumlu Kişilik Özellikleri

9. İyimser ve temiz kalpli

Listede yer alan 9. Özellik ise iyimser ve temiz kalpli olmalarıdır. Her zaman içinde fesatlık olan insanlar bir yerden sonra ilerleyemezler. Bu yüzden de iyi kalpli ve dürüst insanlar, doğru yolu bulurlar ve peşlerinde birçok hayranla yollarına devam ederler. Yani ne demek istiyoruz? Etkili insanlara meydan okuma verin ve çözüm sunmalarını bekleyin. Sundukları çözüm iki taraf için de en adil çözüm olacaktır. Onlara negatif ve kötü bir durum söyleyin, onlar olaya iyi yönünden bakarak mutlu olmak için bir başka sebep bulsunlar.

İşte bu yüzden de her zaman güler yüzlü kalabiliyorlar. Böyle davranabildikleri için de başka insanlarda merak uyandırıyorlar ve onları etkileyebiliyorlar.

10. Meraklı

Aslında etkili insanların başka insanlara yardımcı olmasındaki bir diğer etken de meraklı olmalarıdır. Sürekli bir şeyleri merak ettikleri için uğraşırlar, öğrenmek için çaba sarf ederler. Bu süreçte de hem istedikleri bilgiye ulaşırlar hem de bu ulaşma sürecinde başka bilgiler de öğrenebilirler.

Buna ek olarak etkili insanlar varsayım yapmayı sevmezler. Çünkü yüzde 50 ihtimal vardır. Bunun yerine net sonuçlar isterler ve uğraşırlar. Etkili insanlar çok fazla soru sorarlar. Bu yüzden de sürekli bir şeyler öğrenebilirler.

Kendilerini geliştirmelerinde son derece etkili olan bu yöntemi siz de deneyebilirsiniz. Varsayımlardan uzak durun….

11. Bağışlayıcı

Çok aşırıya kaçmadan size yapılan bir kötülük ya da yanlış hareket varsa yine de bağışlayıcı olun. Kin tutmak etkili insanların yapacağı bir şey değildir. Zaten başka insanları da bu yönleri sayesinde etkileyebiliyorlar.

Şunu unutmayın insanlar her zaman hak yer, haksızlık yapar ve sinir bozar. Bu yüzden de bana bunu nasıl yapabilir diye sormayın… Bu soruyu sormaya başlarsanız içinden çıkamazsınız. İşte etkili insanlar bağışlayıcıdır ve bu soruları sormak yerine önlerine bakarlar.

12. Dürüst

Listede son sıraya geldik. Tabi ki etkili insanların en önemli özelliklerinden bir diğeri de dürüst olmalarıdır. Başkalarını dürüstlükleriyle de etkilerler. Çünkü yalan söylerseniz yakalanırsınız ve insanların size güveni kalmaz. Ama doğruları söylerseniz, dürüst olursanız her zaman örnek olursunuz ve sevilirsiniz. Bunu unutmayın.. Yalana hayır!

İşte bu özelliğe sahip olan insanlar başkaları üzerinde de etkilere sahip olur. Bu sayede de insanlar tarafından takip edilir ve örnek alınırlar. Aslında bu tarz bir kişiliğe sahip olmak için çok uğraşmanız gerekmiyor. İçinizde lider ruh varsa ve bu özelliklerin birkaçını bile taşıyorsanız siz de etkili bir insan olabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
4 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.