Neden Yalnız Hissederiz? Yalnızlık Hissi İle Baş Edebilmeniz İçin 11 Öneri

Neden Yalnız Hissederiz? Yalnızlık Hissi İle Baş Edebilmeniz İçin 11 Öneri

Günümüzde yalnızlık ve yalnızlık hissi gittikçe artan bir sorun olmaya başladı. İnsanlar bu his yüzünden gün içinde oldukça üzgün ve mutsuz hissederler. Peki bu his gerçekten birilerinin olup olmaması ile mi ilgilidir? Yoksa kendi kendimize kurduğumuz bir şey midir?

Genellikle insanlar olumsuz düşünmeye yatkındır ve çevrelerindeki insanları bu olumsuz düşünceyle yok ederler. Yalnızım derken aslında yalnız değillerdir. Sadece yalnızlık hissine odaklanırlar. Bu yüzden çevrelerindeki insanları göremezler.

Belki gerçekten yalnızsınızdır. Bu yalnızlık hissi sosyalleşmekten çekindiğiniz, korktuğunuz için olabilir. Bu tip durumlarda destek alabilirsiniz. Peki yalnızlık hissi ile baş etmek için neler yapabiliriz? Dilerseniz şimdi neden yalnız hissederiz? Yalnız hissetmenin nedenleri nelerdir? Konulu içeriğimize sayfayı yukarı kaydırarak geçelim.

1. Kendinize Dönün

İngilizce olarak self-care olarak tanımlanan bu kavram Türkçede kendine değer vermek, kendini umursamak olarak tanımlanır. Kendine dönebilen insan aslında özelliklerini, olumlu – olumsuz yanları keşfedip onaracaktır. Belki de yalnızlık kendinize dönüp fark ettiğinizde daha farklılaşır ve böylece baş etmeniz kolaylaşır.

2. Hobilerinizi Keşfedin

İş ya da okul haricinde sizin yapabileceğiniz birçok hobi vardır. Örneğin resim çizmek, enstrüman çalmak ya da şarkı söylemek gibi. Aklınıza ne gelirse! Hobi keşfetmek ve onu öğrenmeye çalışmak yalnızlık hissini azaltacaktır.

3. Ortak Yanınızın Olduğunu İnsanlarla Arkadaş Olun

İnsanlar genellikle anlaşılmamaktan dem vurur. Anlaşamadığımız insanlarla bir araya geldiğimizde yalnız hissederiz. Belki de çevremizde çok fazla bu tip insanlar olduğu için yalnız hissediyoruzdur. Anlaşabildiğiniz, ortak yanınızın olduğu insanlarla birlikte olmak sizi siz yapacak ve yalnız hissettirmeyecek!

4. Kitap/Film Yorumlama Gruplarına Katılın

Bir konu üzerine birçok insanlar tartışmak her zaman eğlenceli olmuştur. Farklı fikirler, farklı ortamlar.. Tüm bunlar sizin hem düzenli olarak tartışacağınız insanlarla birlikte olmanızı sağlayacak hem de yalnızlık hissinizi azaltacaktır. Üstelik bunları ZOOM üzerinden de yapabilirsiniz.

5. Kurslara Katılın

Kendinizi geliştirmek için farklı alanlardan kurslar seçip onlara dahil olabilirsiniz. Yeni şeyler öğrenmek hem zihninizi dinç tutacak hem de daha iyi hissettirecek!

6. Yürüyün

Yürüdükçe ufkunuz düşünceniz gelişecektir. Böylece yalnızlık hissinin bağlantılarını yürüme esnasında çözebileceksiniz. Kendinizi keşfetme yolculuğunda egzersiz önemli bir rol oynar. Özellikle yürüyüşün buna çok yardımı dokunur.

7. Online Oyun Oynayın

Sesli ve görüntülü olarak online oyunlar oynamak evde sıkılmadan zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Hem de arkadaşlarınızla keyifli bir an geçireceksiniz. Yalnızlık hissi ortak oyunlarda pek düşünülmüyor.

8. Monoton Olmayın

Her gününüz aynı olduğunda sıkılabilirsiniz. Yeni şeyler denemek, keşfetmek her zaman insanı daha mutlu ve motive tutar. Monotonluk yalnızlığı da çok hatırlatır.

9. Var Olan İlişkilerinizi Güçlendirin

“O mesaj atmıyor ben de atmayacağım” demeyin. Var olan ilişkileri güçlendirmek en önemli adımlardan biridir. Birçok şey paylaştığınız arkadaşınızı aramanız, sormanız hem size hem ona iyi gelecektir.

10. Gönüllü Olarak Mutlu Olacağınız Alanlar Keşfedin

İyi şeyler yapmak bizi de iyi hissettirir. Gönüllü alanları keşfedip vaktinizin bir kısmını ayırabilirsiniz. Hem farklı insanlar tanıyacak hem de gönüllülük bilinci oluşturacaksınız. Hayvanlara yardım ederek de gönüllü olabilirsiniz.

11. Terapiste Gidin

Yalnızlık bazen ucu ruh sağlığına dokunan bir durum olabilir. Terapiste gitmekten çekinmeyin. Tüm bu yol haritalarını onunla birlikte tekrar döşeyebilirsiniz. Böylece yalnızlık hissinin kaynağını keşfetmiş, kendinizi tanımış olursunuz.

Yalnızlık sadece size ait bir his değil. Emin olun herkes çoğu zaman bu hisse kapılabilir. Önemli olan kendimizi ve bu hissi iyi tanımak.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.