Hazine Bakanı Nebati, ‘Enflasyonda Artış Hızı Düştü! 2023’te Düşüş Trendi Sert Aşağı Gidecek’ Dedi

Hazine ayrıca Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün yapılan Kabine toplantısı devamında gelen bir soru üzerine Orta Vadeli Ekonomi Planı’nın eylül …

Hazine Bakanı Nebati, ‘Enflasyonda Artış Hızı Düştü! 2023’te Düşüş Trendi Sert Aşağı Gidecek’ Dedi

Hazine ayrıca Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün yapılan Kabine toplantısı devamında gelen bir soru üzerine Orta Vadeli Ekonomi Planı’nın eylül ayının ilk haftasında açıklanacağını duyururken, bugün katıldığı canlı yayında da enflasyon ayrıca piyasalara dair açıklamalarda bulundu. Borsa’ya olan yabancı girişinden de bahseden Bakan Nebati, büyüme beklentisi için de rakam verdi.

Sosyal konut projesine değinen Nebati, “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi” olarak nitelendirirken, “Dar gelirliler için iki yeni destek için çalışmalar tamamlandı, yakında açıklanacak” dedi.

BloombergHT’nin haberine göre Bakan Nebati, Orta Vadeli Ekonomi Plan için tarih verirken, KYK borçlarını ayrıca Fiyat İstikrarı Komitesi’ne dair düzenlemeleri de içeren bir torba kanun teklifinin de meclis açıldığında görüşüleceğini belirtti.

Bugün katıldığı canlı yayında da konuşmasına dün Sanayi ayrıca Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın paslaştığı verilere istinaden, 4 milyon haneye verilen doğal gaz ayrıca elektrik desteğiyle başladı. 142 milyar TL’den vazgeçildiğini açıklayan Bakan, Türkiye’nin dünyada en fazla destek veren ülkelerin başında geldiğini de vurguladı.

Türkiye ekonomi modeli için de 2021 Aralık ayından itibaren atılan adımların ayrıca son olarak TCMB’den yapılan cuma günkü açıklamaların makro ekonomik tedbirler eşliğinde düşünüldüğünü vurguladı.

Ticari kredilerde faiz sınırı kararlarını ‘üç ayaklı bir model’ olarak açıklayan Nebati, yaklaşık %23’e kadar olan faiz oranları için ‘Finansal sektörün herhangi bir karşılık ayırmasına gerek yok’ derken, atılan adımın faizlerde gerileme hedeflemesiyle yapıldığını belirtti.

Hamle sonrası bankaların menkul kıymete olan ihtiyacının ortaya çıkmasıyla, Pazartesi gününden itibaren ilgi ayrıca taleplerin arttığını söyleyen Nebati, 2, 5 ayrıca 10 yıllık tahvillerde tarihi düşüş trendinin yakalandığını belirtti.

Nebati, Eylül ayında tahvil ihracına çıkılacağını yinelerken, bankaların da ihtiyacının karşılanacağını belirtti. Alınan kararların kredi faizlerinde ayrıca Türkiye ekonomi modelinde uygunluk amaçladığının altını çizerken, kredilerin %23’ün altında kullandırılmasının teşvik edildiğini, bu şekilde kredi faizlerinin TCMB faiz oranları olan yüzde 13’e yakınsayacağını beklediklerini söyledi.

Kredi hamlesinin, bireysel kredilerle ilgili bir sıkıntı olacağına ihtimal vermediklerini, son dönemdeki doğrudan yatırımlar ayrıca çeşitli enstrümanlarla gözlemlenen girişin yansımasının da BIST’te olduğunu açıkladı.

‘Kredilerin faturalandırılması’nın da amacına uygun kullandırılması için olduğunu söyleyen Bakan, enflasyonla mücadelenin net bir şekilde devam ettiğini ve cari işlemler ayrıca ödemeler dengesi özelinde da hiçbir vakit sıkıntı yaşanmadığını ayrıca bundan sonra da yaşanmayacağını belirtti. 

Nebati yatırım ayrıca cari açık özelinde sözlerine şöyle devam etti:

Ödemelerin büyük kısmı ilk 6 ayda yapıldı, cari açığın 32 milyar dolarlık kısmı kapatıldı. Doğrudan yatırımlar geliyorlar, gayrimenkul sektörüne geliyorlar, tüm bunlara baktığımızda DTH’larda bir miktar artma, brüt rezervlerin 110 milyar doların üzerine çıkması gibi bir sonucu ortaya koydu, bu artarak devam edecek. 

İç ayrıca dış ticaret arasında dengeyle büyüme yakalandığını söylerken, ikinci çeyrekte %7,3’ten fazla büyüme beklendiğini belirtti.

Türkiye’nin bir üretim merkezi olduğuna değinen Bakan Nebati, reel sektörün bu konuda ‘müthiş’, kamu yönetiminin de belirli bir amaç doğrultusunda hareket ederek, ihracat odaklı yapıyı gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Tarım Kredi Marketlerinde yapılan indirimlere de değinen Bakan, belirli kalemlerde, diğer firmaların, marketlerin, zincirlerin de adım atmasını beklendiklerini, paçal yoluyla belirli alanlarda destek verilmesini, üreticilere yönelik de haritalar geliştirildiğini açıkladı.

Yıl sonu enflasyon beklentisinde emtiadaki iyileşme ayrıca petrol fiyatlarındaki seyir ile kurun belirli bir oranda gittiğini belirtirken Nebati, ‘İlk 7 ayda enflasyonun altında kur artışı var, en çok getiri BIST’te’ dedi. 

‘Vatandaşların enflasyon için nereye kanalize olacakları çok açık’ diyen Bakan, elektrik ayrıca doğal gaz fiyat sübvansiyonlarında her türlü ortamın oluşturduğunu ayrıca enflasyondaki artış hızının düştüğünü belirtti.

Aralık ayından itibaren baz etkisiyle başlayacak ayrıca aşağı sert gidecek enflasyon düşüş trendini öngören Nebati, 2023’te de düşüşün süreceğini söyledi. Seçim sürecinde bütçeden taviz verilemeyeceğini de vurguladı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.