Hayvanlarla Yaşamanın 8 Faydası

Hayvanlarla Yaşamanın 8 Faydası

Hayvanlarla yaşamanın faydaları: Hepimizin evinde illaki bir evcil hayvan olmuştur. Kuş, köpek, kedi, balık ve belki de bir inek… Evcil hayvan olarak nelere baktığımızı düşünmek aklımızın bir köşesinde dursun, sokakta kalmasına bile içimizi yakan bu canlılarla yaşamanın bedenimize ve zihnimize birçok faydası bulunmaktadır.

Hayvanlarla arkadaş olmak, birçok insanla arkadaş olmaktan daha da eğlencelidir. Hadi gelin beraber size kahkaha attıran, ağladığınız zaman iyi olmanız için mücadele veren ve bazen de evde kaybolduğunu sanarak deli divane aradığımız bu evcil hayvanların bizlere ne gibi faydalar sağladığına bakalım.

1. Stresle Baş Etmeni Sağlar

Yoğun ve stresli bir anında onun çıkarsız ve karşılıksız sevgisi karşısında tüm stresinin gittiğini fark edeceksin.

2. Kalp Hastalığı Riskini Düşürür

Minik dostlarla yaşamak, kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Mırlayarak sana masaj yapmaya başlayan kedinin, kalbine dolaylı yoldan bir tedavi yaptığını düşünebilirsin.

3. Sorumluluk Sahibi Olmayı Sağlar

Evcil hayvanların yaşamını gereken konforda sürdürmesi için beslenmeleri, dolaştırılması, temizlenmesi, sağlık kontrollerinin aksatılmaması şart. Tüm bunlar kişideki sorumluluk duygusunu güçlendiriyor.

4. Depresyon Hissini Azaltır

Evde, her koşulda senin yanında kalacağını bildiğin başka bir canlının olması, yalnızlık hissini azaltır. Sana her zaman daha iyi hissettirir.

5. Sosyalleşmeyi Artırır

Hayatına renk katacak küçük dostun, özellikle de çocuğunun sosyalleşmesine ve sosyal bir birey olarak büyümesine yardım eder.

6. Tansiyonunu Düzene Sokar

Hayvanlarının temposuna uyum sağlarken daha hareketli bir yaşam sürmen sayesinde, tansiyon ve kolesterol hastalıklarına yakalanma riskin azalır.

7. Empati Yapma Yetisi Gelişir

Bir evcil hayvana sahip olmak, insanlarda empati yetisini geliştiriyor. Böylelikle dünyada başka canlıların da var olduğunu, onların da yaşamını devam ettirmesi gerektiğini daha iyi anlayabiliyoruz.

8. Alerji Direnci Kazandırır

Bilinenin aksine evcil hayvanlar, alerjilerin nedeni değildir. Evinde evcil hayvanı olan kimselerin alerjilere karşı daha dayanıklı olduğu kanıtlanan bir bilimsel gerçek.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al - tanıtım yazısı