Gliserin Nedir? Cilde Ne Gibi Faydaları Vardır?

Gliserin Nedir? Cilde Ne Gibi Faydaları Vardır?

2014 yılında yapılan Kozmetik İçerik İncelemesi’ne göre gliserin, kozmetik ürünlerde en sık kullanılan üçüncü bileşendir. Gliserin ya da gliserol, birçok farklı alanda kullanıma açıktır. Peki, gliserin nedir ve cilde faydaları nelerdir?

Gliserin Nedir?

Gliserin, doğada bulunan bir bileşendir. Şeker alkolü ya da poliol adı verilen bir karbonhidrattır. Şekere göre gram başına daha fazla kalori içeren gliserin, birçok yiyeceğin içinde bulunur. Gliserinin üretim yollarından biri katı ve sıvı yağlar aracılığıyla olabilmektedir.

Gliserinin Kullanım Alanları Nedir?

Gliserin, birçok farklı açıdan kullanım alanına sahiptir. Gerek yiyecek sektörü gerekse kozmetik sektörü gliserinin kullanım alanlarını oluşturur. Gliserin, ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından ve birçok küresel alanda sağlık açısından araştırılmış ve onaylanmıştır.

Gliserin yiyeceklerin ve içeceklerin uzun süre taze kalmasını sağlar. Enerji veren diyet barları, kek kremaları, diyet yiyecekleri, kuru meyveler ve şekerlemeler içerisinde gliserin bulunur.

Gliserin kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır. Özellikle cilt bakım ürünlerinin içeriğinde yer alan temiz bir bileşendir. Gliserin, saç bakımı için de kullanılır. Saçları nemlendirme etkisi vardır. Tırnak bakımında da tırnaklara parlaklık kazandırır.

Gliserinin Cilt Bakımına Faydaları Nelerdir?

Gliserin, doğal bir biçimde ciltte de bulunur. Ekstradan kozmetik ürünleriyle alınmasının sebebi ciltte yetersiz kalmasından kaynaklanır. Genellikle kuru ciltli olanlar gliserin içerikli ürünleri alma eğiliminde olur. Peki gliserinin faydaları nelerdir?

  • Cildi tahriş edici maddelere karşı korur.
  • Ciltte tahriş olmuş bölgelere karşı tedavi edici özelliğindedir.
  • Gliserin cildi nemlendirici özelliğine sahiptir. Özellikle kış aylarında tercih edilmelidir.
  • Ciltteki pullanmayı engeller, cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır.
  • Gliserinin cilt hastalıklarında, egzama ve sedefte etkisi görülmüştür.
  • Güneşin oluşturduğu cilt lekelerine karşı tedavi edicidir.
  • Ayak bakımında özellikle nasır oluşumunda kullanılır.
  • Dudaklar için nemlendirici özelliği taşır.

Piyasada Gliserin İçeren Cilt Bakım Ürünleri

Piyasada gliserini saf haliyle alıp evde yapacağınız karışımlarla kullanabilirsiniz. Özellikle tırnaklarınız, saçınız için bunu uygulamak çok daha kolaydır. Cildiniz için de birçok krem deneyebilirsiniz ama bazen o ek maddeleri bulamayabilirsiniz. Bu açıdan hazır gliserin içeren ürünleri almak sizin için daha iyi olabilir.

La Roche-Posay, cilt bakım ürünleri arasında temiz içeriğe sahip, etkisini düzenli kullanımda gösteren bir markadır. Nemlendirici kremleri vardır aynı zamanda cilt üzerindeki sorunları da giderme özelliğine sahiptir.

Avon Care Silikon ve Gliserin Özlü El Kremi, kullanıcılar tarafından oldukça sevilmiştir. Gliserin içerir ve nemlendirme özelliğine sahiptir.

Aynı Sefa Kremi, içeriğinde gliserin bulunduran bir kremdir. Sedef ve egzama hastalıkları için etkili bir özelliği vardır.

Diadermine Ferahlatıcı Derinlemesine Bakım Kremi, karma ve yağlı ciltler için kullanıma uygun bir kremdir. İçerisinde bulunan gliserin sayesinde cildi nemlendirir ve korur.

Gliserin içerikli ürünler kullanmak, hem sağlıklı bir cilt bakımı ürünü kullanacak hem de cildinizdeki değişimleri kısa sürede yakalayabileceksiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al - tanıtım yazısı